MS žen v silničních motocyklech

03.05.2023

Bylo založeno nové Mistrovství světa motocyklů, které bude pro nejrychlejší ženy naší planety.
Foto: Dorna WorldSBK Organization

Na okruhu Circuito de Jerez-Angel Nieto se v sobotu konala velmi zvláštní prezentace, při níž FIM a Dorna Sports oznámily nový projekt: mistrovství světa FIM v motocyklovém sportu žen. Nová soutěž má rozšířit přístup žen k motocyklovému sportu a vytvořit platformu pozitivní reprezentace pro jezdkyně.

Při zahájení v roce 2024 bude úvodní seriál primárně probíhat souběžně s mistrovstvím světa MOTUL FIM Superbike. Cílem první sezóny je uspořádat nejméně šest kol, přičemž v každém kole se uskuteční dva závody. Závodit se bude na stejných strojích, přičemž dodavatel jednotného motocyklu bude včas oznámen.

Nový šampionát si klade za cíl vytvořit příležitosti pro jezdkyně, které již závodí, a poskytnout jim prostředí, v němž si mohou vybudovat profesionální a životaschopnou kariéru v motocyklových závodech. Chce také položit základy pro rovnější zastoupení ve všech paddocích motocyklového sportu v budoucnosti. Tato série, která je pozitivním příkladem pro budoucí závodnice, dále zdůrazní, že motocyklový sport je sportem pro všechny, a to na trati i mimo ni.

Gregorio Lavilla, výkonný ředitel WorldSBK
"Když jsem byl informován o tomto projektu a jeho možnostech, velmi jsem se o něj zajímal a byl jsem nadšený. V současné době jsme si mysleli, že platforma World Superbike by mohla být jedním z míst, kde tento projekt začít, ale to neznamená, že by to mohlo být pouze v Superbike. Je to v rámci Dorny, takže uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Zatím nemáme všechny podrobnosti, je to živý projekt, který se neustále vyvíjí. Je důležité, abychom rozšířili dostupné možnosti, a zejména když vidíme spoustu pohárů a projektů, které jsme začali, myslím, že je to velká výzva, ale všichni musíme být hrdí na to, že můžeme tuto možnost nabídnout. Na konci sezony bych rád viděl dobrý progres do budoucna, aby bylo v tomto sportu více jezdců a více možností. Nejlepší platformou pro začátek je jedna značka, o čemž jsme již neformálně jednali s výrobci. Začneme definovat detaily, ale očekáváme něco v podobném rozsahu jako s objemem u Supersportů. Zájem byl velký, ale je to projekt, který se vyvíjí a může se v průběhu let vyvíjet a rozšiřovat o různé výrobce, týmy... Chceme vytvořit destinaci, kde se jezdkyně z celého světa mohou zapojit do šampionátu a najít profesionální úspěch. To znamená, že můžeme také zkoumat nové způsoby propagace motocyklového průmyslu. Pokud začneme od nuly, můžeme být kreativnější. Jak jsem řekl ze své strany, vložím do toho plné nasazení, aby se to podařilo a aby to fungovalo na úrovni, kterou chceme. Doufejme, že budeme úspěšní a budeme si to užívat."

Françoise Emery, generální ředitelka FIM
"Komisi pro ženy v motocyklovém sportu vytváříme již více než dvacet let, takže to v FIM není vlastně nic nového. Snažíme se propagovat a podporovat ženy v motocyklových závodech. Snažíme se jezdkyním nabídnout všechny příležitosti a možnosti, aby mohly jezdit, a jak zmínil prezident FIM, už máme šampionáty v motokrosu, enduru a trialu. Nyní tedy s potěšením zahajujeme ženský šampionát v okruhových závodech."

Carmelo Ezpeleta, generální ředitel společnosti Dorna Sports
"Jsme zvyklí činit oznámení na mimořádných tiskových konferencích, a ta dnešní je mimořádná Po dlouhém zvažování jsme společně s FIM přijali rozhodnutí, které je velmi důležité jak pro nás, tak pro budoucnost motocyklového světa. Jsme velmi rádi, že můžeme oznámit tento projekt a být součástí této důležité iniciativy, mistrovství světa FIM v závodech motocyklů žen."

Jorge Viegas, prezident FIM
"Děkuji vám všem, že jste tady. Je to vůbec poprvé od roku 1904, kdy příští rok zahájíme mistrovství světa FIM žen. Doufám také, že se vám logo líbí, je to pro vás všechny překvapení Hodně jsme o něm přemýšleli a měli jsme o něj velký zájem. Stejně jako v motokrosu, enduru a trialu začínáme příští rok s mistrovstvím světa žen v závodech na okruzích. Máme v plánu uspořádat šest závodů v Evropě a plánujeme udělat šampionát jedné značky. Budeme se snažit, aby v tomto novém šampionátu závodily ženy z celého světa. Bude organizován především v rámci šampionátu WorldSBK. Je to šampionát, ve kterém chceme, aby ženy byly profesionálky. Není to krok do jiné kategorie, chceme, aby ženy, které zde budou závodit, byly schopny vydělávat si jako jezdkyně, jako profesionálky. Doufáme, že začneme v březnu nebo dubnu příštího roku."