MS Freestyle 2023 – Berlín (sobota)

27.02.2023

Úvodní freestylový contest v Berlině vyvrcholil sobotním druhým soutěžním dnem.
Foto: IFMXF.com

V sobotu vyvrcholil největší motoristický podnik posledních let v německém hlavním městě. S NIGHT of the JUMPs se freestyle motokrosový sport o uplynulém víkendu po třech letech konečně vrátil do Mercedes-Benz Areny. Do arény se sjelo přes 10 000 nadšených fanoušků, aby oslavili nejlepší světové hrdiny FMX. Po zcela překvapivém pátečním vítězství týmu České republiky chtěli v sobotu udeřit favorité z Německa a Španělska. A tým Německa šel "All In" hned v prvním freestylovém kole. Kai Haase z Berlína předvedl velmi dobrou jízdu s triky jako Superflip Indy, Rock Solid nebo Hartattack. Tím se pomstil silnému Čechovi Matěji Česákovi, který den předtím vyhrál a byl jen o dva body před ním. Na třetím místě skončil Španěl Marc Pinyol.

V následujícím Whip Contestu pátečnímu šampiónu Matěji Česákovi (CZE) v polovině skoku praskl motor, ale šikovně se zachránil do nafukovacího airbagu dopadové zóny. Tím uvolnil cestu týmu z Německa, který v osobě Kaie Haaseho získal 100 bodů nehoráznými turndown whipy.

V 2. kole Freestyle Motocrossu předvedl David Rinaldo, soutěžící za Německo, dosud nejpůsobivější jízdu. Tsunami Flip, Supercan Flip, Californa Roll a Doublegrab Backflip s maximálním prodloužením nechal tým Německa jásat. Filip Podmol (CZE) předvedl ještě lepší jízdu než v pátek se Switchblade Flipem, Cliffhanger Flipem a Tsunami Flipem a se 68 body obsadil druhé místo. Dany Torres (SPA) skončil opět třetí.

V soutěži Synchro svedly velkolepou bitvu týmy Španělska a Německa. Zatímco v pátek Maikel Melero a Marc Pinyol získali pro Pyrenejský poloostrov 100 bodů za dokonale synchronizované salto Tsunami, Německo se v sobotu pomstilo a zajistilo si vítězství saltem bez rukou.

Ve třetí jízdě freestylu se Petr Pilát (CZE) rozjel a svými triky dokázal diváky smést ze sedadel. Matador Maikel Melero byl v sobotu také jediným, kdo skočil frontflip, a zajistil si druhé místo ve třetí jízdě. Když Luc Ackermann dokončil freestylové jízdy s Holygrabem, 360, Tsunami Flipem, Indy Flipem, Cliffhangerem, Clicker Superflipem, 9-O-Clockem a Double Backflipem, což byl nejvyšší výsledek dne, nebylo ho možné zastavit. Diváci v Mercedes-Benz Areně svého hrdinu povzbuzovali a Německo mělo v závěrečném Best Trick Contestu největší šanci vyhrát celý den.

V této soutěži se udělovaly body jak pro freestylisty, tak pro jezdce na horských kolech. Za tým Německa předvedl David Rinaldo v Best Trick Contestu nejprve California Roll a jako bonus Rock Solid Flip. Nico Scholze předvedl premiérový trik na horském kole Clicker Superflip Combo. Když Luc Ackermann předvedl další perfektní double flip na závěr soutěže o nejlepší trik, tým Německa se stal vítězem. Filip Podmol málem dohnal Španěla, ale při pokusu o double backflip ve druhé rotaci musel seskočit a přistál bokem v airbagu. Tým Španělska tak získal stříbro před týmem České republiky.

Od letošního roku se konečně opět koná World Tour Ranking na NIGHT of the JUMPs. Zde závodníci získávají body za umístění ve freestylových jízdách na každé zastávce sezóny. Po dvou závodech zde vede německý terminátor Luc Ackermann se 40 body před Davidem Rinaldem s 36 body.

Příští NIGHT of the JUMPs se uskuteční 20. března v Olympiahalle v Mnichově. Zde mohou závodníci sbírat další body do žebříčku Tour. Berlíňané se mohou těšit na 5. října 2024. Tehdy se sportovci FMX vrátí do hlavního města.

NIGHT of the JUMPs / Freestyle of Nations
Berlin Mercedes-Benz Arena – sobota

Freestyle – 1. kolo
Team Germany – Kai Haase 61 bodů
Team Czech Republic – Matěj Česák 59
Team Spain – Marc Pinyol 47

Freestyle – 2. kolo
Team Germany – David Rinaldo 79 bodů
Team Czech Republic – Filip Podmol 68
Team Spain – Dany Torres 50

Freestyle – 3. kolo
Team Germany – Luc Ackermann 82 bodů
Team Spain – Maikel Melero 77
Team Czech Republic – Petr Pilát 67

Whip Contest
Team Germany – Kai Haase 100 bodů
Team Spain – Marc Pinyol 80
Team Czech Republic – Matěj Česák 65

Synchro Contest
Team Germany – Haase/Rinaldo 100 bodů
Team Spain – Melero/Pinyol 80
Team Czech Republic – Pilát/Podmol 65

Best Trick
Team Germany –Ackermann/Rinaldo/Nico Scholze 95 bodů
Team Spain – Melero/Torres/Alejandro Bonafe 78
Team Czech – Podmol/Pilát/Richard Zelinka 72

Celkové pořadí – sobota
Team Germany 517 bodů
Team Spain 427
Team Czech Republic 396

NIGHT of the JUMPs World Tour – průběžné pořadí 2023
Luc Ackermann (GER) 40 bodů
David Rinaldo (FRA) 36
Maikel Melero (ESP) 32
Filip Podmol (CZE) 28
Petr Pilát (CZE) 24
Matěj Česák (CZE) 18
Kai Haase (GER) 18
Dany Torres (ESP) 18
Marc Pinyol (ESP) 14