MS Freestyle 2023 – Berlín (pátek)

25.02.2023

Po třech letech se v pátek v Berlíně opět konala sportovní akce ve freestyle motokrosu.
Foto: Oliver Franke / IFMXF.com

Fanoušci motosportu v hlavním městě Německa Berlíně museli na NIGHT of the JUMPs čekat více než 1000 dní. V souladu s tím se na Freestyle of Nations Contestu sešlo obrovské množství diváků a panovala zde dechberoucí atmosféra. Zde se proti sobě utkaly týmy České republiky, Španělska a týmu Německa. S Davidem Rinaldem, Maikelem Melerem a Lucem Ackermannem byli v poli tři mistři světa FMX.

Tým České republiky startoval v 1. kole s Matějem Česákem. Mladý jezdec týmu Red Bull Spect předvedl velkolepé triky, jako je jeho nový Lazyboy Backflip, Tsunami Flip, Seatgrab Flip nebo No-Hand Flip. Porazil Španěla Marca Pinyola, který spadl při Body Varial, a Berlíňana Kaie Haaseho a dostal svůj tým do vedení.

Matěj Česák (CZE) vyhrál i následný Whip Contest, čímž zajistil České republice dalších 100 bodů a vedení před favorizovanými týmy Německa a Španělska.

V 2. kole David Rinaldo, soutěžící za Německo, přiblížil svůj tým o něco blíže k České republice. Ve druhém kole FMX zvítězil díky saltu Californa Roll, saltu Tsunami Flip a saltu Rock Solid Backflip. Filip Podmol však také předvedl velmi dobrou jízdu s Cliffhanger Flipem, Tsunami Flipem nebo Shaolin Flipem, což ho vyneslo na druhé místo s 65 body. Dany Torres zde obsadil třetí místo.

V soutěži Synchro svedly velkolepou bitvu týmy Španělska a Německa. Díky dvěma perfektním Tsunami Indy Flipům získali Maikel Melero a Marc Pinyol pro Španělsko 100 bodů.

Ve 3. kole Freestyle Motocross začal Petr Pilát velkolepě saltem Tsunami a "TP". Maikel Melero však kontroval triky jako California Roll a Frontflip. Poté přišel na řadu německý mistr světa Luc Ackermann, který jel svůj první závod po půlročním zranění. Masivní Tsunami Flip, nejlepší 360 ve FMX sportu a na závěr Double Backflip. Se 77 body dosáhl nejvyššího individuálního freestylového výsledku večera a přiblížil Německo na dostřel České republice.

Němec předvedl další double flip v best triku, ale trochu ho přetočil, a proto ho nedokázal vyjet. Když pak Filip Podmol skočil perfektně protažený doublegrab backflip a předvedl ho i skútrař Richard Zelinka, Česká republika si odvezla vítězství v best triku i v celkovém pořadí. Jaké to překvapení v berlínské Mercedes-Benz Areně. Tým Německa získal stříbro před týmem Španělska.

Byl to velkolepý návrat nejstaršího a největšího mezinárodního sportovního seriálu ve freestyle motokrosu po třech letech do německé metropole. A v sobotu se rovnou pokračuje druhým dnem NIGHT of the JUMPs v Berlíně.

NIGHT of the JUMPs / Freestyle of Nations
Berlin – Mercedes-Benz Arena (pátek)

Freestyle Motocross – 1. kolo
Team Czech Republic – Matěj Česák 56 bodů
Team Germany – Kai Haase 51 bodů
Team Spain – Marc Pinyol 40 bodů

Freestyle Motocross – 2. kolo
Team Germany – David Rinaldo 75 bodů
Team Czech Republic – Filip Podmol 65 bodů
Team Spain – Dany Torres 50 bodů

Freestyle Motocross – 3. kolo
Team Germany – Luc Ackermann 77 bodů
Team Spain – Maikel Melero 70 bodů
Team Czech Republic – Petr Pilát 61 bodů

Whip Contest
Team Czech Republic – Matěj Česák 100 bodů
Team Germany – Kai Haase 80 bodů
Team Spain – Marc Pinyol 65 bodů

Synchro Contest
Team Spain – Melero/Pinyol 100 bodů
Team Germany – Haase/Rinaldo 80 bodů
Team Czech Republic – Pilát/Podmol 65 bodů

Best Trick
Team Czech – Podmol/Pilát/Zelinka 90 bodů
Team Spain – Melero/Bonafee 72 bodů
Team Germany –Ackermann/D.Godziek 56 bodů

Konečné pořadí
Team Czech Republic 437 bodů
Team Germany 419 bodů
Team Spain 397 bodů