MS Enduro 2024 – Acerbis GP Portugalska

09.04.2024

V GP Portugalska, prvním podniku mistrovství světa FIM EnduroGP 2024, se ve třídách EnduroGP a E1 rozhořel souboj mezi Garciou a Holcombem. Watson je lídrem třídy E2, MacDonald E3, zatímco Semb vítězí ve třídě Junior.
Foto: Metzeler

První podnik mistrovství světa FIM EnduroGP 2024 se tento víkend konal v Portugalsku, přesněji ve Fafe, malé vesnici pár kilometrů od Porta s historickou tradicí endura a automobilových rallye.

První GP začala v pátek 5. dubna tradiční zahajovací přehlídkou, po níž následoval dlouho očekávaný super test, který oficiálně zahájil závodní víkend a sezónu 2024.

Portugalská GP pak pokračovala dalšími dvěma závodními dny s velmi technickou a zrádnou tratí dlouhou přes 50 km, na které si jezdci změřili síly na třech speciálních testech, které se opakovaly třikrát denně, celkem 18 testů ve dvou dnech.

Pořadí zahrnovalo rychlý 4,8 km dlouhý Cross Test na tvrdém a místy blátivém terénu, následovaný 6 km dlouhým Enduro Testem s tvrdým povrchem smíšeným s kameny a 1,5 km dlouhým Extrémním Testem na konci kola, který byl stejně efektní jako zrádný díky klasickým kamenům a skalám typickým pro portugalské závody, které byly kluzké díky četným dešťům.

Na konci víkendu je Josep Garcia (Red Bull KTM Factory Racing) díky prvnímu a druhému místu lídrem třídy EnduroGP. Obhájce titulu Steve Holcombe (Honda RedMoto Racing Enduro Team) měl dobrý závod, když posbíral třetí a první místo. Na stupně vítězů ve třídě EnduroGP se během dvou závodních dnů dostali i další dva jezdci: Andrea Verona (Gas Gas Factory Racing) a Nathan Watson, nováček v týmu Beta Factory Enduro Team.

Strhující souboj na portugalské půdě ve třídě E1 mezi Josepem Garciou (Red Bull KTM Factory Racing) a Stevem Holcombem (Honda RedMoto Racing Enduro Team). Na konci závodního víkendu se oba jezdci, oba používající pneumatiky Metzeler, podělili o vítězství a druhé místo ve dvoudenním závodě. Steve Holcombe v současné době drží vedení ve třídě E1.

Ve třídě E2 bojují o vedení Nathan Watson (Team Beta Factory Enduro) a Andrea Verona (Gas Gas Factory Racing), kteří se po oba závodní dny dělili o nejvyšší stupínek na stupních vítězů, ačkoli v současné době je lídrem třídy E2 jezdec Beta Nathan Watson.

Brad Freeman (Team Beta Factory Enduro) se na start GP Portugalska postavil v ne zrovna nejlepší fyzické kondici poté, co si během prvního kola Assoluti d'Italia di Enduro poranil ruku. První den Brad Freeman všechny ohromil vítězstvím ve třídě E3, ale následující den musel kvůli fyziologickému problému odstoupit. Toho využil tovární jezdec Sherca Hamish MacDonald, který po druhé pozici v sobotu a vítězství v neděli, prozatím vládne nejsilnější třídě.

Ve třídě Junior zajeli jezdci týmu Fantic Racing Axel Semb a Kevin Cristino vynikající závod. Na GP Portugalska Semb dominoval ve třídě Junior a Junior 2. Ve třídě Junior 1 vyhrál Kevin Cristino první soutěžní den, zatímco v neděli byl nejrychlejší s Shercem startující Thibault Giraudon, který je v čele šampionátu.

Ve třídě Youth vede po prvním víkendu mladík TM Racing Alberto Elgari, zatímco ve třídě žen vede díky prvnímu a druhému místu Rachel Gutish.

Po úvodním podniku sezony 2024 zůstává mistrovství světa FIM EnduroGP na portugalské půdě, kde se již tento víkend (13. - 14. dubna) uskuteční druhý podnik ve Valpaçosu.

Kategorie EnduroGP: 1. GARCIA Josep 37; 2. HOLCOMBE Steve 35; 3. VERONA Andrea 30

Kategorie E1: 1. HOLCOMBE Steve 37; 2. GARCIA Josep 37; 3. MCCANNEY Jamie 28

Kategorie E2: 1. WATSON Nathan 37; 2. VERONA Andrea 37; 3. BERNARDINI Samuele 30 ... 7. Kryštof Kouble 18

Kategorie E3: 1. MCDONALD Hammish 37; 2. CAVALLO Matteo 32; 3. ROUSSSALY Julien 26

Kategorie Junior: 1. SEMB Axel 35; 2. GIRAUDON Thibault 30; 3. ALIX Antoine 26

Kategorie Youth: 1. ELGARI Alberto 30; 2. DAGNA Romain 30; 3. VERZEROLI Manuel 30 ... 11. Jaroslav Kalný 8 ... 13. Matěj Škuta 7

Kategorie Women: 1. GUTISH Rachel 37; 2. BADIA Mireia 35; 3. ROWETT Rosie 27