MS Enduro 2023 – GP Španělska

11.05.2023

Ve druhém kole mistrovství světa FIM EnduroGP excelovali jezdci Metzeleru ve všech třídách - Freeman v E3 a Enduro GP, Garcia v E1 a Holcombe v E2.

Více než měsíc po úvodním podniku sezony v Itálii prověřilo jezdce druhé kolo mistrovství světa FIM EnduroGP 2023, které se konalo ve španělském Lainu, neboť během závodního víkendu museli zvládnout tři extrémně technické a obtížné speciální testy, které se opakovaly třikrát denně, celkem tedy osmnáct speciálů.

Trať závodu GP Španělska, kterou umně navrhl Motoklub Movete na Moto, zahrnovala 1 km dlouhý Extrémní test v centru města Lalin, který se vyznačoval smíšeným terénem ze zeminy a písku a byl obzvláště obtížný díky přítomnosti četných kluzkých kamenů, následovaly Cross Test a Enduro Test, které se nacházely asi 15 minut od paddocku a kousek od sebe, první velmi rychlý a se smíšeným terénem z trávy, hlíny a písku a druhý umístěný uvnitř lesa s měkkým a písčitým terénem, který byl neprostupný díky přítomnosti četných kořenů podél cesty.

Brad Freeman (Team Beta Factory Enduro) si ve třídě Enduro GP připsal další dvojité vítězství a jezdec týmu Metzeler je nyní s plným počtem bodů v čele průběžného pořadí. Španělský jezdec Josep Garcia (Red Bull KTM Factory Racing) obsadil dvě druhá místa. Díky dvěma třetím místům se Steve Holcombe (Team Beta Factory Enduro) aktuálně dělí o druhé místo s Andreou Veronou (Gas Gas Factory Racing).

Josep Garcia (Red Bull KTM Factory Racing) je díky skvělému výsledku na španělské půdě stále více v čele třídy E1. Italský jezdec Thomas Oldrati (Honda Racing RedMoto World Enduro Team) naopak nezazářil, když posbíral dvě pátá místa.

Ve třídě E2 se utkali Andrea Verona (Gas Gas Factory Racing) a Steve Holcombe (Beta Factory Enduro Team). Jezdec týmu Beta Factory vyhrál oba dny, zatímco Andrea Verona posbíral dvě druhá místa. V prozatímním pořadí před GP Finska a Švédska je mezi oběma bodová remíza.

Nespornou hvězdou třídy E3 je Brad Freeman (Team Beta Factory Enduro), který v Lalinu ovládl oba soutěžní dny. Soupeřem jezdce Bety je Mikael Persson (Husqvarna Factory Racing), který však na GP Španělska získal pouze druhé a páté místo ve třídě.

Ve třídě Junior zůstal Jed Etchells (JET Fantic Racing) prozatímním lídrem díky prvnímu a druhému místu v obou soutěžních dnech. Albin Norrbin (Fantic Racing) se v obou dnech závodů umístil na stupních vítězů, když ve své třídě obsadil druhé a třetí místo.

Ve třídě Youth dominuje jezdec Kevin Cristino (Fantic Racing) vybavený motocyklem týmu Metzeler MCE 6 Days Extreme. Oficiální jezdec týmu Fantic se podepsal pod své druhé dvojité vítězství v sezóně.

Po španělském podniku mistrovství světa FIM EnduroGP se týmy a jezdci za čtrnáct dní přesunou do finské Heinoly, kde se v sobotu 27. a v neděli 28. května uskuteční třetí podnik sezony 2023.