MS Enduro 2023 – Finsko

30.05.2023

Ve finském Heinola pokračovalo Mistrovství světa třetím letošním kolem.
Foto: KTM, zdroj: FIM

Sobota

Po pátečním AKRAPOVIC Super Testu ve finském městě Heinola přišel v sobotu na řadu úvodní den třetího podniku mistrovství světa Paulo Duarte FIM EnduroGP. Zatímco počasí se ukázalo jako stále proměnlivé, největším tématem pro jezdce na začátku dne byl JUST1 Enduro Test. Drsný, krkolomný, lesní a typicky finský - pro nejrychlejší jezdce dlouhý přes 11 minut - měl být pro všechny rozhodující.

Brad Freeman z týmu Beta Factory Racing, který usiloval o své páté vítězství v EnduroGP, rychle zaútočil v úvodním testu JUST1 Enduro. Freeman zastavil časomíru o více než 15 sekund rychleji než Steve Holcombe (Beta) na druhém místě. I když v úvodním testu POLISPORT Extreme, který vyhrál Holcombe, Freeman trochu ztratil, vyhrál následující ACERBIS Cross Test a JUST1 Enduro Test a zvýšil svůj náskok. Chyba Holcombeho v závěrečném ACERBIS Cross Testu poskytla Freemanovi další prostor k oddechu, který si udržel a zvítězil. Holcombe si užíval náročný terén endura ze staré školy a také tvrdě tlačil na pilu. Potěšilo ho, že vyhrál dva ze tří denních testů POLISPORT Extreme Tests, a za své úsilí byl odměněn celkovým druhým místem. Za vedoucími jezdci týmu Beta se v průběhu dne neustále zlepšoval Josep Garcia z týmu Red Bull KTM Factory Racing. Na přizpůsobení se terénu potřeboval více času, než doufal, ale nakonec si solidním závěrečným kolem dojel pro celkové třetí místo a zítra bude jedním z těch, na které si vedoucí duo bude muset dávat pozor. Hamish MacDonald z týmu CH Racing Sherco si dojel pro svůj nejlepší výsledek sezony a konečně se dostal do první pětky, když byl čtvrtý. První pětku uzavřel souboj o páté místo mezi Andreou Veronou z týmu GASGAS Factory Racing a Theo Espinasem z týmu Beta Oxmoto. V závěrečném testu Verona těsně porazil Espinasseho o půl sekundy. Na startu stál i náš Kryštof Kouble s motocyklem Husqvarna KBS Teamu, který nakonec zajel dvacátý čas.

V kategorii Enduro1 byl Josep Garcia (KTM) na prvním místě. Španěl zvítězil, druhý skončil Theo Espinasse (Beta). Trojici nejlepších doplnil Zach Pichon (Sherco). Z jezdců Enduro2 byl nejlepší Steve Holcombe (Beta), který zvítězil o více než minutu před Hamishem MacDonaldem z Sherca. Třetí Andrea Verona (GASGAS), Holcombe také získal určitý náskok v jeho boji o titul. Kryštof Kouble bodoval solidním sedmým místem. V Enduro3 už Freemana nikdo nezastavil, když s přehledem zvítězil s tříminutovým náskokem. Souboj o druhé místo byl mnohem těsnější, Matteo Cavallo z týmu TM Racing udržel o 20 sekund druhého Švéda Mikaela Perssona (Husqvarna).

Na Jane Danielsovou z týmu Fantic v mistrovství světa Magnorange FIM enduro žen nikdo nedosáhl. Od začátku vedla a vyhrála první čtyři speciální testy. V rozhodujícím testu JUST1 Enduro Danielsová připravila své soupeřky o kus času a zítra bude těžké ji zastavit. Australanka Jessica Gardinerová (Yamaha) a Britka Rosie Rowettová (Rieju) bojovaly o druhé místo. Gardinerová se celý den držela na dostřel, ale v závěrečných dvou testech Rowettovou překonala a zvítězila. Pětici nejlepších doplnili Švéd Hedvig Malm (KTM) a Brit Nieve Holmes (Sherco).

Jako vždy byl závod GALFER FIM Junior Enduro World Championship velmi vyrovnaný. Jed Etchells (Fantic), který pokračoval ve své vítězné formě ze Super testu AKRAPOVIC, vyhrál první dva testy dne v Heinole. Díky dalším dvěma vítězstvím v testech a udržení se v první trojici Etchells udělal dost pro to, aby se udržel před Švédem Albinem Norrbinem (Fantic) a zvítězil. Na stupních vítězů je doplnil Švéd Max Ahlin (KTM), který obsadil třetí místo. Velmi podařený výkon podal druhý jezdec KBS Teamu Matěj Škuta, který s motocyklem Beta skončil desátý (4. místo v kategorii J2).

Ve třídě Youth Enduro se Kevin Cristino (Fantic) umístil na prvním místě výsledkové listiny již pátý závodní den v řadě. Ital zatím nejeví žádné známky zpomalení a ve Finsku přidal další vítězství. Stupně vítězů doplnili Leo Joyon (Beta) a Thibault Giraudon (Sherco).

Neděle

Druhý den GP Finska, třetího podniku mistrovství světa Paulo Duarte FIM EnduroGP, se na čele výsledkové listiny konečně objevilo nové jméno. Brad Freeman z týmu Beta Factory Racing, který v roce 2023 vyhrál všechny dosavadní závody, musel sekundovat Josepu Garciovi z týmu Red Bull KTM Factory Racing. Španěl přes noc našel to málo navíc, co potřeboval k tomu, aby druhý den bojoval s vedoucím duem Freeman a Steve Holcombe (Beta), a náležitě zvítězil. Garcia, který v závěrečných fázích prvního dne předvedl solidní tempo, věděl, že test JUST1 Enduro je jeho slabinou. A přestože právě absolvoval šest hodin závodění, vydal se večer zpět do lesa, aby si speciální test znovu prošel a našel nějaké zlepšení. Tato taktika se vyplatila a vítězstvím v úvodním ACERBIS Cross Testu se Španěl vyrovnal svým soupeřům. Freeman zaútočil na úvodním testu JUST1 Enduro Test a vedl před Holcombem a Garciou, ale protože Garcia odpověděl nejrychlejším časem na prvním testu POLISPORT Extreme Test, nebyl Freemanův náskok tak velký, jak doufal. Ve druhém kole byl Garcia opět nejrychlejší na ACERBIS Cross Testu a POLISPORT Extreme Testu. Po Freemanově havárii na JUST1 Enduro Testu se však karta obrátila. Na začátku třetího a posledního kola měl nyní Holcombe vedení v závodě pod kontrolou, Garcia byl druhý a Freeman třetí. Ve třetím kole se Garcia opět dostal do čela závodu JUST1 Enduro Test a vedení se opět změnilo. Ale protože následoval test JUST1 Enduro, tlak byl stále větší. V nejtěžších podmínkách byl Španěl poprvé o tomto víkendu neuvěřitelně nejrychlejší. A když měl v závěrečném testu POLISPORT Extreme Test v ruce dostatek času, zahrál si s kartami přesně tak, aby získal nezapomenutelné vítězství. Pro Holcombeho to vypadalo, že i on má lepšího týmového kolegu. Přestože však do závěrečného testu vstupoval s náskokem tří sekund, nebylo mu přáno. Skvělý Freemanův výkon v testu POLISPORT Extreme Test mu vynesl druhé místo o pouhých sedm desetin sekundy. Když se v Heinole odehrával boj o vítězství, dojel si pro čtvrté místo Andrea Verona z týmu GASGAS Factory Racing, který skončil 14 sekund před pátým Hamishem MacDonaldem z týmu CH Racing Sherco. Náš Kryštof Kouble dojel v neděli pět minut za vítězem, což mu přineslo 25. pozici.

V jednotlivých kategoriích se zrcadlově kopírovaly sobotní výsledky: Garcia, Holcombe a Freeman opět obsadili první místa ve svých kategoriích Enduro1, Enduro2 a Enduro3. Theo Espinasse (Beta) mohl být se svým výkonem ve Finsku velmi spokojen, Francouz obsadil druhé místo v Enduro1. Nováček ve třídě Zach Pichon (Sherco) prokázal dobrou formu třetím místem. V Enduro2 to byl Verona, kdo tentokrát obsadil druhé místo za Holcombem, a trojici nejlepších doplnil MacDonald. Kryštov Kouble v neděli bral body za osmé místo. V sobotu třetí Švéd Mikael Persson (Husqvarna) si v Enduro3 ještě polepšil a obsadil druhé místo za dominantním Freemanem. Antoine Magain z týmu Sherco předvedl solidní jízdu a dojel třetí.

Mistrovství světa Magnorange FIM Enduro žen bylo opět záležitostí Jane Danielsové (Fantic), která v roce 2023 dosáhla čtyř vítězství ze čtyř startů. Její vítězný náskok se však druhý den oproti prvnímu dni snížil na polovinu, protože Francesca Norcera z týmu RedMoto Honda bojovala o druhé místo. Italka také svedla souboj o třetí místo se Švédkou Hedvig Malm (KTM), která ji pronásledovala. Pětici nejlepších doplnily Jessica Gardiner (Yamaha) a Rosie Rowett (Rieju).

V juniorském mistrovství světa GALFER Enduro pokračoval druhý den boj o vítězství mezi dvojicí Fantic Jed Etchells a Albin Norrbin. Vítěz prvního dne Etchells musel bojovat, pokud chtěl získat double. Norrbin byl odhodlaný a Švéd se v "domácím" terénu cítil dobře. Norrbin byl nejrychlejší v závěrečných čtyřech speciálních testech, dotáhl se na vedoucího Etchellse a zajistil si první vítězství v sezoně. Etchells byl odsunut na druhé místo a stupně vítězů doplnil Max Ahlin (KTM). Matěj Škuta v neděli dojel na 14. pozici (7. místo v kategorii J2).

Zdá se, že Ital Kevin Cristino (Fantic) má nyní třídu Youth Enduro pod kontrolou. Cristino si jasně dojel pro šesté vítězství v řadě a od čtvrtka bude chtít ve Švédsku pokračovat v tomto vítězném tempu. Druhý den se Thibault Giraudon (Sherco) zlepšil a skončil druhý, zatímco Leo Joyon (Beta) obsadil třetí místo.

Paulo Duarte FIM EnduroGP World Championship pokračuje čtvrtým kolem ve švédském Skovde 1. až 3. června 2023.