MotoAmerica 2023 – Pittsburgh

22.08.2023

Americký superbikový šampionát pokračoval na okruhu Pittsburgh International Race Complex.

Sedmé kolo amerického národního šampionátu na silnici se odehrálo o uplynulém víkendu na okruhu Pittsburgh International Race Complex, jež leží nedaleko Ellwood City, přibližně 50 kilometrů severně od pensylvánského Pittsburghu. Dvojnásobný šampión a obhájce titulu Jake Gagne vyhrál v sobotu první závod MotoAmerica Medallia Superbike. Gagne na svém stroji Fresh N Lean Progressive Yamaha YZF-R1 vyhrál závod na 17 kol s náskokem 3,698 sekundy. Toto vítězství, Gagneovo sedmé v sezóně, zvýšilo jeho bodový náskok v šampionátu. Pětinásobný šampión Cameron Beaubier se na svém BMW M 1000 RR týmu Tytlers Cycle Racing probojoval na druhé místo. Mathew Scholtz na stroji Westby Racing Yamaha proměnil dobrý start ve třetí místo a své šesté umístění na stupních vítězů v této sezóně.

Obhájce titulu Jake Gagne vyhrál i druhý závod MotoAmerica Medallia Superbike v neděli. Bylo to Gagneovo osmé vítězství v sezóně na stroji, čímž zvýšil svůj bodový náskok v šampionátu a v neděli odpoledne mohl ve třetím závodě získat titul pro rok 2023. PJ Jacobsen na svém BMW M 1000 RR skončil velmi těsně druhý, jen 0,264 sekundy za Gagnem. Třetí skončil Josh Herrin na Ducati Panigale V4 R týmu Warhorse HSBK Racing.
Závod byl po sedmi kolech původního startu zastaven červenou vlajkou kvůli havárii pětinásobného šampióna Superbike Camerona Beaubiera. Beaubier na začátku závodu vyjel z trati a jel desátý hned za Ashtonem Yatesem, když Yatesovo BMW Aftercare Scheibe Racing na chvíli ztratilo výkon. Při výjezdu ze šikany v sedmém kole se Yatesovi uvolnil konektor elektrického plynu, motor přešel do volnoběžného režimu neboli "limp mode" a náhle bez varování zpomalil. Beaubier narazil do zadní části Yatesova BMW, a když Beaubier spadl z motocyklu, trefil ho Hayden Gillim a jeho Suzuki Disrupt Racing. Před restartem viděli fanoušci u televizních obrazovek, jak Beaubiera při vědomí nakládají do sanitky a obvazují mu hlavu. Co však fanoušci a většina lidí v paddocku neviděli, byl Beaubierův obličej celý od krve a kaluž krve na trati bezprostředně po incidentu.V televizi bylo vidět, jak činovníci závodu něco čistí z trati, ale místo mechanických tekutin z Beaubierova motocyklu šlo podle jednoho z činovníků o "biologické tekutiny". Uklízeli Beaubierovu krev. Dobrou zprávou je, že tyto tržné rány byly podle šéfa jeho týmu Davea Weavera Beaubierovým nejhorším zraněním. Tržné rány byly sešity na trati a Beaubier do nemocnice nejel. Třetího závodu se však nezúčastnil.

Jake Gagne následně vyhrál také třetí závod MotoAmerica Medallia Superbike, když vedl od startu až do cíle a závod na 17 kol vyhrál s náskokem 1,868 sekundy. Vítězstvím v závodě si Gagne zajistil třetí titul šampióna MotoAmerica Medallia Superbike v řadě. Mathew Scholtz z týmu Westby Racing se v závěru závodu odpoutal od skupiny a na stroji Yamaha YZF-R1 obsadil druhé místo. Josh Herrin musel na svou Ducati tvrdě tlačit až do šachovnicové vlajky, aby získal třetí místo.

V čele šampionátu zůstává Jake Gagne, který je již jistým americkým šampiónem.