Molyneux ukončil kariéru

12.06.2024

Dave Molyneux, nejúspěšnější jezdec sidecaru v historii závodů TT na ostrově Man, oznámil svůj odchod do sportovního důchodu.
Foto: IoMTT

Dá se říci, že Dave Molyneux je jedním z nejlepších jezdců na Isle of Man TT Sidecar všech dob, možná dokonce nejlepším. Statistiky to rozhodně potvrzují, protože manský hrdina od svého debutu v roce 1985 získal rekordních 17 vítězství a celkem 31 umístění na stupních vítězů. Mohlo jich být ještě víc, kdyby nestrávil nějaký čas v Grand Prix a na evropské trati.

Stejně jako další tříkolový inovátor, velký Rolf Biland, mohl i Molyneux okusit další úspěch, kdyby netrávil tolik času kutilstvím ve své dílně v Regaby a neustále se nesnažil o dokonalost na horské trati se svým vlastním výtvorem DMR. Velký podíl na jeho úspěchu a úspěchu nespočtu dalších jezdců, má samozřejmě i podvozek, který neustále vyvíjí.

Molyneux využívá technologie a teorie sidecarů, které na ostrově předběhly svou dobu, a jeho inženýrské dovednosti nemají konkurenci, přičemž některé z jeho vesmírně vypadajících outfitů v kombinaci s jeho vlastní ohromující rychlostí a talentem neustále boří knihy rekordů a nechávají ostatní v závěsu za sebou.

Molyneux po určitou dobu dominoval závodům TT a jeho všestrannost nezná mezí, protože vyhrával v kategorii Open i F2 a s motory Yamaha, Honda, Suzuki i Kawasaki. I nyní, více než 30 let od svého debutu, stále hledá nové a nové způsoby, jak porazit soupeře.

Několik posledních sezón na Isle of Man TT však pro Molyneuxe neproběhlo hladce a až do TT 2024 je třeba se vrátit do roku 2017, abyste našli jeho poslední umístění na stupních vítězů - a deset let zpět, do roku 2014, pro jeho poslední vítězství. Problémy se spolehlivostí a změny spolujezdců ho brzdily, zatímco v roce 2019 po více než 25 letech opustil svůj vlastní podvozek DMR ve prospěch LCR.

V roce 2022 se vrátil k vlastní konstrukci a s motorem KTM o objemu 890 ccm získal dvě čtvrtá místa, aby v roce 2023 dvakrát odstoupil. Neodradilo ho to, v roce 2024 se vrátil, a přestože mu v poslední době chyběly určité ingredience, všechny kousky skládačky se spojily a se svým kmotřencem Jakem Robertsem jako spolujezdcem se stylově podepsal pod závěrečné pódium.

Všeho výše uvedeného dosáhl i po překonání tragédie, když jeho otec John, špičkový spolujezdec v 70. letech, přišel o život spolu s jezdcem Georgem Oatesem při Ulsteru Grand Prix v roce 1977, což činí Daveův příběh ještě chvályhodnějším a dělá čest rodinnému jménu.

Paul Phillips, vedoucí oddělení motorsportu IoMTT
"Dave je bezpochyby jedním z nejlepších závodníků, jaké kdy TT zažila. Jeho odhodlání vítězit se vždy vyrovnalo jeho schopnosti inovovat a po celá desetiletí stál v čele závodů sidecarů. Znám Davea celý život a během práce na TT mi osobně velmi pomohl radou a podporou, za kterou mu budu navždy vděčný. Vidět ho na letošní TT na stupních vítězů bylo velkým zážitkem a je skvělé vidět, že skutečná žijící legenda odchází s takovým úspěchem. Odchází s pozoruhodným odkazem pro současné i budoucí šampiony, na který mohou aspirovat."