Mistři světa sidecar pojedou poprvé TT

03.12.2023

Mistři světa a Velké Británie sidecar 2022 a 2023 Todd Ellis a Emmanuelle Clementová se příští rok představí ve velmi očekávaném závodě TT na ostrově Man.
Foto: IOMTT

Anglicko-francouzská dvojice, která v posledních třech sezónách získala 15 vítězství v Grand Prix a 38 umístění na stupních vítězů, se zúčastní dvou závodů 3Wheeling Media Sidecar Race při Tourist Trophy Isle of Man 2024.

Ellis na sebe poprvé upozornil v sezóně 2018, kdy nyní 29letý jezdec skončil druhý v britském šampionátu sidecar a o rok později poprvé získal titul, když z 20 závodů získal 11 vítězství a 18 pódií. Ve zkrácené sezóně britského šampionátu 2020 se Ellis spokojil s druhým místem, než v roce 2021 poprvé spojil síly s vedoucí francouzskou spolujezdkyní Clementovou, přičemž tato dvojice spolu prožila vynikající premiérovou sezónu. Ellis se poprvé zapojil do mistrovství světa a obsadila skvělé druhé místo s jediným vítězstvím podpořeným dalšími 11 umístěními na stupních vítězů. Třetí místo bylo výsledkem v tomtéž roce v britském šampionátu se čtyřmi vítězstvími a 6 umístěními na stupních vítězů.

V roce 2022 šla spolupráce ještě dál, 9 vítězství a 15 umístění na stupních vítězů znamenalo první titul mistrů světa. Dvanáct vítězství a patnáct umístění na stupních vítězů v britském šampionátu jim zajistilo i tento titul, čímž dokončili nevídaný double. Jejich současná dominance na tříkolové scéně se pak projevila ještě více, když v roce 2023 úspěšně obhájili oba tituly - 5 vítězství a 11 pódií v mistrovství světa jim zajistilo lepší umístění než hvězdám TT, Benovi a Tomovi Birchallovým. Mezitím vítězství ve všech 12 závodech britského šampionátu, kterých se zúčastnili, umožnilo Ellisovi získat svůj třetí britský titul a Clementové druhý.

Přidání dvojnásobných britských a světových šampionů do startovní listiny TT dodává sílu a hloubku startovní listině, která stále objíždí ostrov rekordním tempem, ale je to výzva, kterou dvojice nováčků nebere na lehkou váhu.

Todd Ellis
"Na TT jsem myslel už řadu let. Můj nevlastní otec (jezdec sajdkár, Gary Bryan) na TT dlouho závodil, takže jsem ji navštěvoval už více než 20 let, ale účast na ní v roce 2023 byla první příležitostí, kdy jsem začal pořádně přemýšlet o tom, že bych ji jel sám.
Čeká mě spousta učení, zejména o převodech, nerovnostech a množství slepých zatáček, ale není to pro mě žádná kbelíková záležitost. Je to dlouhodobý plán na příštích 10 nebo 15 let, takže kdo ví, kde skončíme!"

Emmanuelle Clement
"Poprvé jsem se sem dostala v roce 2022, abych podpořila Garyho Bryana, a pak jsem se vrátila v roce 2023, abych týmu pomohla na celé dva týdny. Tehdy jsme s Deanem a Conradem Harrisonem absolvovali několik kol a myšlenka na účast v soutěži se stala reálnější.
Je to obrovská výzva, ale jsem si velmi blízká s Melanií Farnierovou
(spolujezdkyní v TT Sidecar od roku 2015 a nejrychlejší spolujezdkyní) a máme kolem sebe fantastickou skupinu lidí, což si myslím, že nám opravdu pomůže v učení a pokroku."

Ellis a Clementová se zúčastní dvou závodů 3wheeling.media Sidecar TT, které jsou naplánovány na sobotu 1. a středu 5. června 2024.