MČR v motoskijöringu – Rudník

23.01.2024

Mistrovství ČR OPEN v motoskijöringu "Orion-Shiva KTM 2024" se podařilo po týdenním zpoždění konečně zahájit.
Text: Josef Vašíček, foto: Orion Racing

Díky velkému úsilí pořadatelů kolem Pavla Šmahela se jim podařilo připravit trať, na které se dalo perfektně závodit. Ale neměli to vůbec lehké. Vždyť ještě ve středu u nich vydatně pršelo a se závodem to vůbec nevypadalo dobře. Ale vše se podařilo a tak se mohl 20.1.2024 jet v Rudníku počtvrté mistrovský motoskijöring. Naposledy se na místní trati jelo 27.1.2019. Pak ale přišly mírné zimy, covid a jezdit se příliš nedalo.

Po loňské zajímavé účasti mnoha lotyšských jezdců došlo pro letošní rok v motoskijöringu k jedné velké změně. Aby mohli regulérně startovat a hlavně bodovat i jezdci z jiných zemí, byl seriál vypsán AČR jako OPEN Mistrovství ČR. A vypadá to, že to byl dobrý nápad.

Do Rudníku nakonec dorazilo celkem 18 dvojic pro MČR a 31 dvojic pro Orlický pohár. Bylo to možná trochu méně, než v loňském roce, ale řada jezdců podle mého názoru nevěřila tomu, že se závody pojedou a nebyli tak dostatečně připraveni. Dorazili i jezdci z Lotyšska, kteří byli, jak se později ukázalo při závodních jízdách, dokonale připraveni. Na rozdíl od našich jezdců měli Lotyši za sebou 5 domácích závodů. Přece jen mají lepší sněhové podmínky, než my.

Jezdci z Orlického poháru byla zařazeni do 9 kvalifikačních jízd, kdy každý jel třikrát a nejlepších 8 postupovalo přímo do finálové jízdy. Jelo se tedy podle stejného systému, jako v MČR. Kvalifikaci ovládli Martin Jerie s Romanem Rumlem, kteří se svoji letinou Kawasaki z roku 2005 jezdí motoskijöringy už řadu let. V minulosti jsme je měli možnost vidět i v MČR. Vyhráli 2 jízdy, jednou byli na 2. místě. Dvakrát vyhráli i další favorité Vídenský s Grežem, kteří byli loni v Orlickém poháru celkově 2. S velkým nasazením jezdili nováčci OP Jan Balaš s Ondřejem Smolíkem. Dokázali jednou vyhrát a dvakrát byli 2. a s přehledem postoupili.

Úvod závodu se příliš nevydařil loňským vítězům seriálu. Kavka se Sabotou měli v 1. jízdě pád a dojeli až 6. Pak ale dokázali své mistrovství, když jednou vyhráli a jednou byli 2. a do finále tak postupovali z 5. pozice. Z B-finále mohli ještě postoupit 2 nejúspěšnější jezdci. S přehledem vyhráli Přibyla s Dědkou, kterým kvalifikace moc nevyšla a tak si spravili chuť v B-finále. Velký závod zajeli Lotyši Hmaruks s Škiltsem. V kvalifikaci byli až 19. a tak tak postoupili jako předposlední. Ale B-finále jim dokonale vyšlo a jako poslední tak zaslouženě postoupili do hlavníhi finále.

Finále tak dramatické nebylo. Dokonale ho ovládli Baláš se Smolíkem. Od startu se usadili na čele a jeli tak, že je nikdo další nedokázal ohrozit. V první polovině závodu jim stačili Kavka se Sabotou, pak se ale propadli poněkud dozadu. Na pomyslné stříbro tak dosáhli Jerie s Rumlem, kterým se rudnické závody také vydařili. A na 3. pozici dokázali vystoupit Vídenský s Grežem, kteří se po špatném startu dokázali dostat až na stupně vítězů.

6. Luboš Polišenský – Tomáš Kohout, Vlastiboř, KTM 300 2T, 9:26,73

Do kvalifikačních jízd OPEN MČR bylo nasazeno všech 18 převzatých dvojic. Všichni diváci čekali, jak dopadne konfrontace už rozjetých lotyšských jezdců s naší motoskijöringovou špičkou. Loňský a předloňský mistr ČR Pavel Dvořáček musel nastoupit s Jiřím Hendrychem, protože Daniel Mandys ještě stále není zdravotně v pořádku. Určitě na vítězství pomýšlel i Lukáš Mohaupt, kterému se po roční pauze po zranění vrátil zkušený lyžař Václav Hotový. S ním Lukáš vyhrál poslední závod v Rudníku v roce 2019. Ale zahanbit se nechtěli nechat ani další naši jezdci. A jak se v Rudníku závodilo?

V kvalifikaci dvakrát vyhráli Dvořáček s Hendrychem, ale poslední jízda se jim nepovedla. Po vyrovnaných výkonech (1.+2.+1.) dokázali Podzimek s Fendrychem, že jejich st.č. 2 podle umístění v seriálu 2023 jim poprávu patří. Do finále tak nastupovali z 1. pozice a získali i 3 bonifikační body za vítězství v kvalifikaci. O 1 bod méně měli Dvořáček s Hendrychem a o 2 body méně nejúspěšnější Lotyši Eikmanis s Dzirkalisem. Na dalších místech byli další Lotyši Zundovskis s Sturestepsem a Zolmanis s Neškem. Postoupili i Mohaupt s Hotovým, Novák se Štachem i legendární Jan Zářecký s Kavkou.

Ve finále B měli ještě nejlepší 2 jezdci možnost postoupit do finále a bojovat tak o příčky nejvyšší. V první polovině jízdy byli na čele Fogl se Sabotou, kteří letos změnili stroj a místo dvoudobé Hondy jeli se čtyřdobou Suzuki. Pak je předstihli domácí Šmahel s Němcem, kteří byli mohutně povzbuzováni domácím publikem a na čele jezdeckého pole vydrželi až do cíle a zaslouženě postoupili. Fogl se Sabotou nakonec odstoupili a druhé postupové místo získali Lotyši Freimanis a Zolmanis.

Finále jelo pouze 9 jezdců, protože lotyšskému jezdci Freimanisovi se na start nedostavil zraněný lyžař. A byl to velký boj. Perfektně odstartovali Dvořáček s Hendrychem, ale Lotyši Eikmanis s Dzirkalisem jim nedávali nic zadarmo. Za nimi byli další Lotyši Zolmanis – Neško a ve špici byli i Podzimek s Fendrychem. V 7. kole udělal Pavel Dvořáček chybu a spadl. Toho využili Lotyši a své suverénní vítězství si už nenechali nikým vzít. Dvořáček s Hendrychem ztratili více jak 30 sekund, ale díky náskoku před dalšími jezdci dokázali obsadit 2. místo. Na stupně vítězů s nimi vystoupili další Lotyši Zundovskis a Sturesteps. A těsně pod stupni byli Zomanis a Neško těsně před Mohauptem s Hotovým. Po vyrovnané jízdě vybojoval 6. místo zkušený Jenda Zářecký, který jako jediný ze všech startujících dokázal odjet všech 122 mistrovských závodů od roku 1998, kdy MČR v motoskijöringu začalo. Úctyhodná bilance. A to na většině závodů dokázal i bodovat. Drželi se i vítězové kvalifikace Podzimek s Fendrychem. V 1. fázi závodu byli na 4. pozici, pak na 5., ale potom ze závodu odstoupili.

Jinak vítězní Eikmanis s Dzirkalisem nám po dlouhých 7 letech rozšířili tabulku vítězů MČR. Jsou tak statisticky 21. vítězi závodu MČR. Před nimi to byl Pavel Dvořáček v roce 2017

Výsledky 1. závodu MČR:
1. Raivis Eikmanis – Oskars Dzirkalis, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 10:18,73
2. Pavel Dvořáček – Jiří Hendrych, MTX Racing Team, Yamaha 450 4T, 10:57,74
3. Gatis Zundovskis – Viesturs Sturesteps, Lotyšsko-LaMSF, KTM 450 4T, 11:01,94
4. Raivis Zomanis – Mikus Neško, Lotyšsko-LaMSF, Honda 450 4T, 11:13,00
5. Lukáš Mohaupt – Václav Hotový, Orion-Racing Team s.r.o., Honda 450 4T, 11:16,09
6. Jan Zářecký – Petr Kavka, Sidemotokros klub Klášterec n.Orl, Honda 250 2T, 10:33,95

Když se podíváme do loňských výsledků, tak z Lotyšů si vedli nejlépe ti, kteří u nás startovali loni a mohli tak zúročit své zkušenosti z našich tratí, které se liší od jejich. Vítězní Eikmanis s Dzirkalisem byli 2.+5., Zundovskis a Sturesteps 11.+6. a Zomanis s Neškem 8.+11. Dramatický průběh závodu se musel líbit všem přítomným divákům.

Pokud bude zima příznivá, diváci uvidí i další závody MČR, kde by mohli startovat i lotyští jezdci. Tak uvidíme, jaké klimatické podmínky budou. Musíme držet palce všem pořadatelům, kteří chtějí závody uspořádat.