Marc Marquez předvedl pozitivní výkon

20.11.2023

Marc Marquez bojoval v Katu o první desítku, Joan Mir si díky bodům vybudoval větší sebevědomí.
Foto: Honda

Další napínavý závod pod reflektory Lusailu, kde tým Repsol Honda získal dvojnásobný bodový zisk, když Marc Marquez a Joan Mir bojovali až do samého konce. Téměř v každém kole 22kolové Grand Prix Kataru se odehrávaly tvrdé předjíždění nahoru a dolů, přičemž dvojice týmu Repsol Honda Marc Marquez a Joan Mir se objevovala po celou dobu mezi protagonisty.

Marc Marquez vyrazil ze startovního roštu stejně jako ve sprintu a okamžitě se zařadil mezi ostatní jezdce, když vyjel z první zatáčky na pátém místě. V úvodních kolech závodu se osminásobný mistr světa bránil stejně tvrdě jako vždy. Jak se boj rozhořel, ocitl se jezdec s číslem 93 pod rostoucím tlakem jezdců za ním, protože ho pronásledovali Binder a Viñales. Marquez zpočátku ustupoval, ale v závěrečných fázích závodu se vzchopil a bojoval s uchazečem o titul Jorge Martinem o desátou pozici. Do jejich souboje se zapojil i Martinův týmový kolega Zarco. Marquez měl štěstí, že se po velkém nárazu francouzského jezdce v posledním kole vyhnul pádu. Marquezovi chybělo na cílové čáře 0,1 sekundy na Martina, ale až do šachovnicové vlajky ze sebe vydal všechno a obsadil 11. místo.

Na druhé straně garáže týmu Repsol Honda se Joan Mir dokázal solidně zotavit z 20. místa na startovním roštu. Po dobrém startu, když zhasla světla, Mir okamžitě získal několik pozic a začal se přibližovat k bodům. Mistr světa MotoGP z roku 2020, který se na trati vyrovnal tempu první pětky, pokračoval ve svém postupu a probojoval se hlouběji do bodovaných pozic. Mir, který předjel Morbidelliho a Augusta Fernandeze, tlačil až do posledního kola, aby se přiblížil Bezzecchimu a projel cílem na 14. místě se ztrátou asi čtyř sekund na svého týmového kolegu. Po návratu na bodované pozice to byl pro tým #36 výsledek, který mu dodal sebevědomí.

Nyní zbývá v kalendáři mistrovství světa MotoGP 2023 už jen jedna zastávka, Grand Prix Valencie, která se jede 24. - 26. listopadu. O tomto víkendu se rozhodne nejen o mistrovství světa, ale také se uzavře současné působení Marca Marqueze v týmu Repsol Honda. Všichni zúčastnění zůstávají neochvějně odhodláni až do konce.

Marc Marquez
"S naším víkendem jsem spokojen, byl solidní a podařilo se nám získat několik dobrých bodů, i když jsme si mysleli, že budeme bojovat více. Většinu závodu jsme strávili za Martinem, myslím, že ani jeden z nás se necítil úplně pohodlně, abych byl upřímný. Ale získali jsme další body a nyní se připravujeme na cestu do Valencie, kde nás čeká velmi nabitý a samozřejmě emotivní víkend. Jako vždy se soustředíme na 100 %, abychom pracovali a bojovali až do posledního kola."

Joan Mir
"Dnešní den byl pozitivní, protože jsme měli nejlepší pocity z celého víkendu a konečně se nám podařilo dát dohromady trochu závodu. Moje tempo v různých okamžicích GP bylo stejné jako u těch, kteří bojovali v první pětce. Dokázali jsme si vyjet nějaké pozice, takže je dobré, že mi to po náročné sobotě pomohlo obnovit sebevědomí. Měl jsem silnější tempo než během všech tréninků, a i v posledních kolech jsem byl blízko. Předjíždění v úvodních kolech nám v těch posledních dvou trochu uškodilo, ale byla to zábava."