Lowes získal první pódium v roce 2023

08.03.2023

Na okruhu Mandalika v Indonésii se s Kawasaki na pódium prosadil pouze Alex Lowes.

Foto: Kawasaki

Na okruhu Mandalika International Street Circuit byl druhý závodní den pro všechny jezdce a týmy v mistrovství světa FIM Superbike velmi komplikovaný, ale Alex Lowes si na své Ninja ZX-10RR zajistil první pódiové umístění v sezoně. Ve zkráceném závodě Tissot-Superpole obsadil třetí místo. V odpoledním druhém závodě, který byl také kvůli havárii zastaven a restartován, dojel Lowes na 13. místě. Jonathan Rea v neděli nejlépe dojel čtvrtý, hned za svým týmovým kolegou Lowesem v závodě Superpole Race. V odpoledním druhém závodě prožíval velké problémy a nakonec cíl neviděl, když v devátém kole havaroval.

Jonathan Rea

"Byl to velmi náročný víkend, který nepřinesl mnoho pozitiv. Krok za krokem jsme ale našli lepší směr. Trať tady v Mandalika byla od pátku, kdy byla úroveň přilnavosti opravdu nízká, dost nekonzistentní, ale v den závodu jsme pochopili, že úroveň přilnavosti je neuvěřitelně vysoká. Nikdy jsme tedy nezískali dokonale nastavení, ale cítil jsem, že jsme se zlepšili. V závodech jsem cítil, že můj rytmus je v pořádku, ale bohužel v závodě Superpole Race jsem narazil na provoz před sebou a bylo velmi obtížné předjíždět. Ale cítil jsem, že moje tempo bylo docela dobré. Ve druhém závodě jsem ztratil předek. Nejsem si úplně jistý proč, ale v té oblasti je dost větrno. Myslím, že vítr prostě zvedl předek. Jsem frustrovaný a bylo pro mě velmi obtížné někoho předjet při akceleraci nebo na brzdách. Na brzdách a v zatáčkách jsem občas jel přes hlavu a snažil se držet ve skupině. Musíme se ale s tímto náročným víkendem smířit, pokusit se z něj poučit a pak ho hodit za hlavu, až se vrátíme do Evropy. Nyní budeme mít mnohem více informací. Takže i když jsme zklamaní, musíme mít hlavy nahoře a bojovat dál. Cítím, že Assen je skvělá trať, na kterou se můžeme vrátit s nějakým dobrým výsledkem."

Alex Lowes

"Těžká práce a chaotický den. Závod Superpole Race byl dobrý, co se týče dobrého tempa, přilnavosti a motorka vypadala dobře. V posledních kolech jsem se cítil o něco silnější než Locatelli. Na motorce s měkkou pneumatikou SCX vzadu jsem se cítil silný. Teplota byla trochu nižší, což našemu motocyklu pomáhá. V těchto krátkých akčních závodech je to vždycky těžké. Takže zvednout se ze země, vyjet na náhradním motocyklu a odevzdat se takovému závodu, to mě opravdu těší. Hlavně ale musím Lorisi Bazovi popřát, aby se brzy uzdravil. Došlo k incidentu, kdy jsem ho chtěl předjet, ale trefil jsem jeho nohu. Jeho noha vyjela ven a já jsem se tomu nemohl vyhnout, když už jsem se odhodlal k tomu, že se ho pokusím předjet. Byla to opravdu škoda. V dlouhém závodě jsem se cítil docela dobře, dostal jsem se až na druhé místo, cítil jsem se dobře, pak jsem začal mít trochu problém s brzdami. Později jsme měli červenou vlajku. V závodě Superpole Race, během závodu s červenou vlajkou, byla motorka dost poškozená. Pneumatiky z havárie při červené vlajce v Superpole jsem nemohl použít, protože byly také příliš poškozené. Musel jsem použít pneumatiky ze startu druhého závodu a najel jsem na nich o několik kol víc než někteří ostatní. Myslel jsem si, že nejlepší herní plán bude sedět za skupinou, starat se o pneumatiky a v závěru se pokusit postoupit. Hodně jsem ale bojoval s přilnavostí přední části stroje. Když není přilnavost, nedá se na motorce jet dopředu. Je to těžké, protože mám pocit, že jedu mnohem lépe, než ukazuje naše pozice. Ale takové je závodění. V Assenu to zkusíme znovu."