Lowes vyhrál oba nedělní závody na PI

25.02.2024

Alex Lowes získal skvělé vítězství v desetikolovém závodě WorldSBK Superpole Race na Phillip Islandu a navázal na něj druhým vítězstvím na stroji Ninja ZX-10RR ve zkráceném druhém závodě. Jeho týmový kolega z týmu KRT Axel Bassani v každém nedělním závodě skončil na 11. místě.

Velkolepé první kolo sezony pro KRT skončilo nejen dvěma vítězstvími Lowese v závodech, ale i celkovým vedením šampionátu pro zkušeného britského jezdce.

Závod Superpole Race odstartoval Lowes opět z první řady poté, co v kvalifikačním Superpole skončil třetí. Své první řady využil naplno a v prvních kolech se držel na stupních vítězů. Alex přebíral vedení a poté udával vlastní tempo, zatímco bitva o další boje o stupně vítězů se odehrávala jen s dostatečným odstupem, aby Lowes mohl v posledních třech kolech závod kontrolovat.

Bylo to Alexovo první vítězství v závodě pro Kawasaki od jeho nástupu do KRT v roce 2020, kdy během svého debutového víkendu v zeleném vyhrál druhý závod na Phillip Islandu.

Vzhledem k úspěchu v závodě Superpole Race měl Lowes velké naděje na další umístění na stupních vítězů v závodě, který byl naplánován jako druhý závod na 20 kol - i když podle předpisů rozdělený na dvě poloviny a s povinnou zastávkou na výměnu pneumatik. Po velkém úniku oleje z jednoho ze strojů podpůrné třídy, který vedl ke snížení přilnavosti v T2 a T3, proběhlo dlouhé čištění trati. To způsobilo výrazné zpoždění závodů WorldSSP i WorldSBK a zkrácení závěrečného závodu WorldSBK na "sprint" na 11 kol - i když o plný počet bodů.

Napínavý souboj ve vysoké rychlosti jel Lowes za dlouho vedoucím Álvarem Bautistou. Když Andrea Locatelli ve čtvrté zatáčce ke konci závodu havaroval, Lowes věděl, že vzhledem k lepší přilnavosti pneumatik může Bautistu předjet ještě před vlajkou. Alex dokonale načasoval svůj průjezd po vnější straně, udržel Bautistu za sebou na cílové čáře a zaznamenal vítězství´s náskokem 0,048 sekundy.

Bassani obsadil v závodě Superpole Race 11. místo, když startoval z 11. místa na startovním roštu. Ve druhém závodě byl na nejlepší cestě dojet na osmém místě, dokud mu jiný jezdec nepřerušil linii a Axel se propadl zpět a dojel na 11. místě. Jedná se o Axelův první závodní víkend s týmem KRT a z Phillip Islandu odjíždí na 14. pozici v počátečním boji o titul šampióna.

Díky dvěma plným bodovým ziskům v neděli, které přidal ke čtvrtému místu ze sobotního prvního závodu, má Alex na kontě 50 mistrovských bodů, což je o devět více než druhý nejlepší jezdec.

Po v mnoha ohledech skutečně pozoruhodném úvodním kole čeká duo KRT další závodní akce v blízkosti domovské základny jejich týmu na okruhu Barcelona-Catalunya, a to ve dnech 22. až 24. března. Před závodním víkendem se na stejném místě uskuteční ve dnech 14.-15. března důležité testování WorldSBK.

Alex Lowes
"Od našeho posledního vítězství uplynula dlouhá doba, ale tvrdě jsme pracovali. V závodě Superpole Race jsem byl hodně emotivní, myslím, že jsem v dojezdovém kole brečel. Ve druhém závodě jsem cítil, že bych měl větší šanci, kdyby byl závod delší. Po úterních testech před závodem jsem byl trochu zklamaný, přestože životnost pneumatik vypadala dobře. Letos jsme opravdu tvrdě pracovali na tom, aby byla motorka hladší a lépe ovladatelná. Z tohoto závěrečného závodu nemůžeme příliš mnoho vyčíst. Víme, že je to speciální okruh, ale i tak je třeba závod dobře zvládnout a motorka se musí o pneumatiky starat. Myslím, že moje pneumatika byla na konci závodu nejlepší. Alvarova motorka se hodně klouzala a nemohl se dostat do zatáček. Seděl jsem tam vzadu a snažil se co nejvíc starat o pneumatiku. Jsem samozřejmě velmi spokojený. Byla to velká a důležitá zima, kdy se změnilo mnoho drobných detailů. Jsem teď fit a silný, zlepšuje se mi sebevědomí. Dnes jsem odvedl dobrou práci. Budu si užívat tento okamžik, protože jsme tento týden odvedli opravdu dobrou práci. Získat dnes dvě vítězství bylo fantastické, a když jsem to tam zamíchal, byl jsem opravdu šťastný. Kluci po celý víkend odvedli fantastickou práci."

Axel Bassani
"V závodě Superpole Race to bylo těžké, když startujete zezadu a jede se jen deset kol. Druhý závod byl o něco lepší, ale nebylo to snadné, protože bylo hodně jezdců blízko u sebe. Nebylo snadné udržet si vlastní tempo, když jste za jiným jezdcem. Snažil jsem se závod zvládnout a dojet na P-8 nebo P9, ale v posledním kole mě předjel Aegerter a vyřadil mě. Ztratil jsem dvě pozice. Musíme se zlepšit, ale v tomto závodě jsem měl z motorky dobrý pocit a dokázal jsem tlačit a být konzistentní v časech na kolo. Odtud musíme znovu začít. Tento víkend jsme měli krátké závody, které nebylo snadné zvládnout. Uvidíme v evropských závodech a na dlouhých tratích, jestli dokážeme ukázat větší potenciál. Ale uvidíme v Barceloně."