Lettenbichler světovým šampiónem Hard Enduro 2023

19.10.2023

Manuel Lettenbichler z týmu Red Bull KTM Factory Racing vyhrál mistrovství světa 2023 FIM Hard Enduro! Dominantním vítězstvím ve španělském závodě Hixpania Hard Enduro si závodník na KTM 300 EXC zajistil titul mistra světa s jedním kolem před skončením sezony.

Mani, který byl v sezóně 2023 FIM Hard Enduro dosud neporažen, si vítězstvím v Hixpanii připsal pět vítězství v řadě a získal tak svůj druhý titul FIM Hard Enduro v řadě. Pro Maniho to byl neuvěřitelný rok - začal vítězstvím na Xross Hard Enduro v Srbsku, 25letý závodník pak dominoval na Red Bull Erzbergrodeo, Red Bull Romaniacs a Red Bull Outliers.

Úvodní prolog v Hixpanii se z bezpečnostních důvodů jel pouze jako exhibiční závod bez bodového ohodnocení, kvalifikace se pak přenesla do sobotního závodu Campoo X-Treme - 40kilometrového cross-country, který obkroužil městskou přehradu. Mani skvěle odstartoval a brzy se ujal vedení, ale byl dostižen a předstižen nejbližším soupeřem v šampionátu Billym Boltem. Lettenbichler se nakonec spokojil s třetím místem, čímž si zajistil jeden mistrovský bod a silnou startovní pozici pro nedělní hlavní závod Hixpania Hard Enduro "Lost Roads".

Nedělní hlavní závod, který začínal v jeskyni, sliboval kvůli nedávnému dešti a mlze ještě náročnější podmínky, než se očekávalo. Lettenbichler se objevil na druhém místě a okamžitě se pustil do stíhání vedoucího jezdce. Když trať zavedla jezdce do kopců, Mani se posunul do čela a už se neohlížel zpět. Odtud jezdec KTM 300 EXC předvedl mistrovskou lekci jízdy v tvrdém enduro, neustále zvyšoval svůj náskok před zbytkem pole a ovládl závod.

Mani se probojoval do závěrečného stoupání k šachovnicové vlajce a zajistil si vítězství v závodě Hixpania Hard Enduro a s ním i korunu FIM Hard Enduro 2023.

Když je o titulu rozhodnuto, čeká Lettenbichlera poslední kolo seriálu - GetzenRodeo na začátku listopadu. Můžete si být jisti, že mladý Němec bude chtít završit svou perfektní sezónu vítězstvím na domácí půdě.

Manuel Lettenbichler:
"Teď jsem tady, páté vítězství v závodě v řadě za letošní sezonu a titul mistra světa. Dnes jsem musel hodně tlačit. Dobře jsem odstartoval a podařilo se mi téměř okamžitě předjet Billyho a od té chvíle jsem se jen soustředil a udržoval dobrý rytmus. Upřímně řečeno, den pro mě nemohl dopadnout lépe, závod byl úžasný. Co na to říct? Nemám slov."