Lee Johnston potvrdil návrat na TT

30.01.2024

Lee Johnston se s týmem Ashcourt Racing vrátí k závodění na TT na ostrově Man, když potvrdil svou účast v roce 2024.
Foto a zdroj: IOMTT

Johnston vynechal závod v roce 2023 kvůli život ohrožujícímu zranění, které utrpěl na předchozím závodě North West 200, ale už za čtyři měsíce se postaví na Glencrutchery Road s motocyklem Honda CBR1000RR-R SP v závodech RST Superbike, RL360 Superstock a Milwaukee Senior a s Aprilií RS 660 ve dvou závodech Carole Nash Supertwin. "Ulsterman", vítěz úvodního závodu Monster Energy Supersport Race 2019, bude startovat i v této třídě, ale výběr stroje zatím neoznámil.

Pravidelné diváky jeho kanálu na YouTube tato zpráva nepřekvapí, ale Johnstonovo oznámení oficiálně znamená jeho návrat k závodění. Čtyřiatřicetiletý jezdec, který stále pracuje na návratu k plné kondici, absolvoval v zimním období řadu testů a další má naplánovány na nadcházející měsíce před zahájením sezony.

Lee Johnston:
"Nikdy není dobré vynechat rok na TT, ale tím spíš, když bylo počasí tak dobré jako loni. Díky množství času na trati a samotnému počtu odjetých kol se hra výrazně posunula. Nyní musíte jet více než 130 mph, abyste vyhráli závod Supersportů, což je neskutečné.

Beru to realisticky. Bude to tak trochu přechodný rok, ale už se nemůžu dočkat, až se na TT vrátím s motorkou. Samozřejmě si chci vést co nejlépe, zejména v závodech Supersport a Supertwin, ale chci si to také užít."

Kromě Aprilie se Johnston v každé kategorii představí na zcela nových strojích, když ve třídách do 1000 ccm přešel od BMW k Hondě a ve třídě Supersport také změnil výrobce. Uznává, že mu bude trvat, než si na to zvykne:

"Musím nechat ty dva týdny, ať se mi přizpůsobí, a nenechat se frustrovat. Všichni ostatní budou na začátku čtrnácti dnů rychlejší než já, protože jsem samozřejmě zmeškal spoustu času na trati, nejen na TT, ale i všude jinde, a nemáme žádná data, která bychom mohli použít s motocykly Honda nebo Supersport.

Pro začátek budeme trochu pozadu za osmičkou, ale právě proto budeme před začátkem TT co nejvíce testovat. Závodníci nejsou známí svou trpělivostí, ale já jsem dost starý na to, abych věděl, že frustrací nic nezískáme. Budeme postupovat metodicky a stanovíme si realistické cíle. Cokoli dalšího bude bonusem."

Cesta k uzdravení byla pro Johnstona dlouhá a přiznává a je si vědom, že ho čeká ještě dlouhá cesta, ale je přesvědčen, že až se v polovině dubna rozjede první kolo britského šampionátu, nebude daleko od svého nejlepšího výkonu.

"Řekl bych, že jsem teď zhruba na 80 % kondice. To je úžasné vzhledem k tomu, kde jsem byl, a cítím se opravdu dobře. Samozřejmě, že některé dny jsou horší než jiné, ale cítím se pozitivně a hodlám se pokusit vyhrát nějaké závody v roce 2024.

Po zranění, které jsem utrpěl v loňském roce, mnoho lidí předpokládalo, že končím, ale to jim nepřísluší říkat, protože nevědí, co pro mě závodění znamená, a jedna věc, kterou jsem se naučil při sledování z pohovky v loňském roce, je, že se závoděním ještě nekončím. Ještě je ve mně spousta života a spousta závodů."

Kromě TT na ostrově Man se Johnston vrátí i do závodu North West 200 a plánuje také absolvovat celou sezonu v britském šampionátu Supersport, když v letech 2021 a 2022 skončil celkově třetí a čtvrtý. Po vítězství v prvních dvou závodech vedl před svou nehodou loňský šampionát:

"Rozhodně se chci pokusit absolvovat celý britský šampionát, pokud to půjde. Finančně na tom ještě nejsme úplně dobře a potřebujeme ještě nějakou podporu, abychom to mohli uskutečnit, ale určitě to chci udělat. V letech 2021 a 2022 se mi dařilo, stejně jako na začátku loňského roku, takže chci znovu bojovat o titul."