Kůta MMČR motokrosu - Kluky u Písku

03.10.2022

Na motokrosové trati v Klukách u Písku proběhlo finále českého motokrosového šampionátu.
Text: Pavel Horák, foto: Radek Lavička

85 ccm
Při první rozjížďce se výbornou reakcí předved Matyáš Výleta, který bral holeshot. Za ním byl po startu David Widerwill, Maxim Zimmerman, Adam Hruška a Szymon Masarczyk. V první zatáčce jsme mohli vidět také větší kolizi, do které se připletl Dominik Čižinský i Dominik Valter. Widerwill si svou výhodnou pozici na druhém místě pokazil pádem, kdy musel vyjíždět z 11. místa. Brzy se dostal na třetí místo a poté na druhé. Výleta svou pozici na čele udržel dvě kola, poté se začal propadat startovním polem. Do nejlepší trojky se dokázal prokousat také Václav Dohnálek i Szymon Masarczyk. Skvělou podívanou pro diváky předváděl Jan Švandrlík. Vítězným závodníkem se stal Martin Červenka, druhý skončil David Widerwill a třetí Jan Švandrlík.

Trať v Klukách výborně sedí Davidovi Widerwillovi, který se na čele závodu držel od samého začátku. Nad druhým jezdcem v pořadí zvítězil o 8 sekund. Pořadí na čele bylo stejné i na dalších místech. Po celou dobu byl druhý Martin Červenka a třetí Stanislav Pojar. O čtvrté místo bojovalo hned několik závodníků v čele s nejúspěšnějším Davidem Kadlečkem, Jakubem Zahradníkem, Adamem Hruškou a Janem Švandrlíkem. Marek Novák skončil v závodě osmý a před posledním závodem třídy 85 ccm v Hradišti u Klatov ztrácí devět bodů na vedoucího Martina Červenka.

MX2
Výborný start předvedl Martin Venhoda, druhý byl Tomáš Pikart, třetí David Vondrák. Tomáš Kohút s Adamem Duškem byli až za nimi. Kohút ukázal svou rychlost a už do druhého kola přijížděl na prvním místě. Adam Dušek se dlouho držel na druhé pozici, Venhoda na třetí. Po povedené kvalifikaci se v pátém kole dostal na páté místo Jiří Matějec. Adam Dušek se v devátém kole propadl na páté místo a dostal se před něj Matějec s Danielem Mandysem. Mandyse předjetí nakoplo a dokázal se probojovat i na druhé místo. Vyrovnané výkony předváděl na téměř domovské trati Jonáš Nedvěd. Adam Dušek se musel spokojit se čtvrtým místem. Pořadí v cíli bylo Tomáš Kohút, Martin Venhoda a Daniel Mandys.

Znovu předvedl výborný start Martin Venhoda, za kterým se po první zatáčce usadil Tomáš Kohút s Tomášem Pikartem. Až za nimi byl Jiří Matějec a Adam Dušek. Adam Dušek začal tlačit, aby získal maximum mistrovských bodů. Komplikace hned v počátku potkaly Daniela Mandys, který po pádu musel zahájit rychlou stíhací jízdu. Postupně se prokousával pořadím a cílem projel jako osmý. Po technických problémech byl Martin Venhoda donucen odstoupit ze závodu. Radovat se mohl dnes suverénní Kohút, který si ziskam 50 bodů zajistil mistrovský titul. Na druhé místo v závodě i seriálu dosáhl Adam Dušek. Třetí místo ve druhém závodě získal Tomáš Pikart.

Veterán
Ve veteránech nejlépe odstartoval Petr Bartoš, za kterým se usadil Martin Žerava. Michala Votroubka potkaly na startu problémy, zasekl se a dlouhou dobu trvalo, než se vrátil zpátky a musel stahovat ze zadních pozic. Na třetí místo se hned v počátku dostal Zdeněk Blábolil. Za vedoucí trojicí se usadil Jan Douša s Martinem Brádkou. Závod podle představ nevyšel Eduardovi Těšínskému ani Stanislavovi Horskému, kteří jsou zvyklí být výše. Votroubkovo maximum bylo v první jízdě čtrnácté místo. Po dojetí rozjížďky a zisku 25 bodů mohl slavit další veteránský titul Petr Bartoš. Druhý skončil Martin Žerava a třetí Zdeněk Blábolil.

Bartoš do závodu nastupoval jako jistý mistr a nenechal fanoušky na pochybách, že titul získal oprávněně. Od startu si držel vedení a v Klukách ovládl i druhou rozjížďku. Druhý skončil Martin Žerava, na kterého nestačil Zdeněk Blábolil. Do závodu nenastoupil po technických problémech Michal Votroubek. Čtvrtou pozici si udržel Jan Douša před Eduardem Těšínským. O šesté až osmé místo sváděli souboj Tomáš Linek, Stanislav Horský a Pavel Kňava. Jezdci si několikrát proměnili pozice. Nejúspěšnějším z nich byl Kňava.

MX1
Holeshot bral po startu Tomáš Pala, za kterým se usadil Václav Kovář a Martin Krč. Během prvního kola se na čelo dostal Dušan Drdaj s Martinem Krčem. Ve třetím kole potkal větší pád Kováře s Palou. Poté se na třetí místo probojoval Šimon Jošt. Pátý bojoval Pavel Dvořáček, který po desátém kole odstoupil. V tu chvíli se probojoval na třetí místo Rudolf Plch, který už před sebe nikoho nepustil. Petr Bartoš těsně po zisku veteránského titulu bojoval v nejlepší desítce. O páté místo sváděl souboje Pavol Repčák s Rudolfem Weschtu. Vítězství nakonec získal Drdaj před Krčem a Plchem.

Do druhého závodu výborně odstartoval Pavel Dvořáček, který bral holeshot. Následoval ho Šimon Jošt, Martin Krč, Pavol Repčák a Rudolf Plch. Dušanovi Drdajovi se start nepovedl podle představ, začínal kolem osmého místa. Při stíhací jízdě ho potkal i pád, po kterém se rychle zvedl a začal znovu tlačit na pilu. Jošt se nechtěl spokojit s druhým místem a vyvíjel velký tlak na Dvořáčka. Na první místo se dostal v pátém kole. Rychlé tempo předváděl i Jihočech Rudolf Plch. Dvořáček se po prvotním výkonu začal propadat startovním polem a Dušan Drdaj se naopak dokázal prokousat na čtyřku. Čtvrté místo mu stačilo k tomu, aby mohl po dojetí rozjížďky slavit zisk mistrovského titulu ve třídě MX1. Ve druhém závodě zvítězil Jošt před Krčem a Plchem.