KTM výstava – Legendy Dakaru

12.05.2023

Továrna KTM ve speciální výstavě představuje legendární stroje z nejtěžšího závodu planety.
Foto: KTM / Sebas Romero

Žádný jiný závod na světě nemá tak rozsáhlou historii neobyčejných příběhů v těch nejodlehlejších místech, která se dají prozkoumat na motocyklu, jako Rallye Dakar. Na oslavu 30 let účasti Heinze Kinigadnera a značky KTM na této neuvěřitelné soutěži vyhlašuje rakouský KTM Motohallin Mattighofen velmi speciální výstavu "Legendy Dakaru", která bude zahájena 11. května.

Od padesátistupňového vedra, pouště a kamenů až po mrazivé hory a náročné rokle - Rallye Dakar je závodem extrémů. KTM, která se této soutěže účastní již tři desetiletí, má za sebou bohatou dakarskou historii, a to od dob Heinze Kinigadnera v 90. letech až po poslední vítězství Kevina Benavidese v lednu 2023.

Speciální výstava KTM Motohall dává návštěvníkům možnost ponořit se do světa Dakaru - závodu o milionu příběhů. Heinz Kinigadner s točícím se kompasem a pomocí omezeného servisu ošetřoval svůj upravený motocykl LC4 Enduro až do nejbližšího bivaku ve snaze dostat KTM na mapu a splnit si svůj sen o dakarském pódiu. Dvojnásobný mistr světa v motokrosu tehdy ještě netušil, že jeho vize účasti na této soutěži přinese KTM úspěch, kterého dnes dosahuje s 19 dakarskými vítězstvími od prvního vítězství Fabrizia Meoniho v roce 2001.

V roce 2023, po téměř 44 hodinách závodění, v závěrečném etapovém souboji, kdy první a druhé místo dělilo pouhých 12 sekund, oba jezdci KTM uchvátili zraky celého světa.

Výstava "Legendy Dakaru" vypráví nevyprávěné příběhy a znovu přibližuje momenty z historie tohoto neuvěřitelného závodu, a to přímo od těch, kteří na vlastní kůži zažili horko i zimu, stejně jako vzestupy i pády. Výstava, na které je vystaveno 10 historických dakarských motocyklů a řada artefaktů z tohoto proslulého závodu, přibližuje návštěvníkům dění z Paříže-Dakaru, Jižní Ameriky a Saúdské Arábie. Roky, v nichž se zrodily legendy jako Heinz Kinigadner, Fabrizio Meoni, Marc Coma, ale i novější Matthias Walkner, Toby Price a Kevin Benavides, jsou znovu představeny, aby přinesly nevyprávěné příběhy a zároveň reflexi závodění v tomto pravděpodobně nejtěžším závodě planety.

Stefan Pierer, generální ředitel společnosti PIERER Mobility AG
"Neexistuje větší dobrodružství než Dakar, impuls a motivace, které nám poskytl v prvních letech, a které se ukázaly jako klíčové pro propagaci jména KTM. Vývoj našich motocyklů, nikdy nepolevil."

Heinz Kinigadner
"Když mluvím o historii KTM a Dakaru, jsem opravdu trochu hrdý. Když jsem v roce 1994 začínal, nemohl jsem uvěřit mediálnímu pokrytí - bylo to mnohem více než za mé tituly mistra světa a věděl jsem, že to může být pro značku dobré. Od té doby se sice změnil styl a profesionalita závodění, ale základy závodu zůstávají stejné. Je to velké dobrodružství."

Matthias Walkner, vítěz Dakaru 2018
"Žádný jiný závod se mu nevyrovná a žádný pocit se nevyrovná tomu, když ho vyhrajete. Jsem hrdý na to, že jsem byl rakouským jezdcem, na rakouské motorce a s rakouským sponzorem, a je opravdu skvělé, že KTM Motohall vypráví tyto příběhy - zejména ty historické, o kterých jsme se ne vždy dozvěděli podrobně."

Kevin Benavides, vítěz Dakaru 2023
"Vyhrát letošní Dakar byl opravdu nejlepší pocit v mém životě. A to, že jsem se nyní stal součástí dakarských legend KTM, mě činí velmi hrdým. Jsem stále ohromen, je to úžasné."