Krajčovič Mistrem světa FIM Flat Track 2023

10.10.2023

Česká republika má po Karlu Hanikovi dalšího letošního Mistra světa! Ervín Krajčovič mistrem světa FIM Flat Track pro rok 2023.
Zdroj a foto: FIM

Ervin Krajčovič (KTM) se stal mistrem světa FIM Flat Track pro rok 2023 poté, co tento dvaatřicetiletý rodák z Prahy v neděli odpoledne v Morizès v jihozápadní Francii získal vytouženou korunu.

Po loňském třetím místě zažívá tento český jezdec vynikající sezónu, v níž se mu vyplácí jeho rychlost a důslednost, a od druhého kola v Maďarsku na začátku září vedl startovní pole, ale nedělní páté a rozhodující finále roku nebylo pro bývalého motokrosaře procházkou růžovým sadem.

Se supertenkým pětibodovým náskokem před španělským obhájcem titulu Gerardem Bailo (KTM), který mířil do Morize, Krajčovič věděl, že si nemůže dovolit být spokojený, a v prvních třech jízdách s plným počtem vítězství neponechal nic náhodě.

Ve čtvrtém závodě se propadl na čtvrté místo, i když mu to stále stačilo k pohodlnému postupu přímo do důležitého velkého finále, kde se bude hrát o titul.

Díky dvěma vítězstvím v rozjížďkách si Bailo také zajistil přímý postup a věděl, že pokud vyhraje a Krajčovič skončí mimo první trojici, titul bude podruhé za sebou jeho, nicméně dvanáctičlenné pole jezdců pro Grand Final bylo nabité dalšími talentovanými závodníky, kteří se všichni soustředili na vítězství.

V den závodu se ani jeden z jezdců nedostal na stupně vítězů a Krajčovič díky pátému místu projel cílem o jednu pozici před Bailou a stal se tak historicky prvním českým mistrem světa FIM Flat Track s šestibodovým náskokem.

Američan "Slammin' Sammy" Halbert (GasGas) přijel do Velké Británie na úvodní kolo v srpnu jako jeden z favoritů seriálu a po sezóně velmi smíšeného osudu si bývalý velký národní šampion Americké motocyklové asociace a zlatý medailista z X-Games nakonec dojel pro vítězství.

Halbert ztratil pouhý jeden bod ve druhém závodě, když ho porazil loňský druhý Matteo Boncinelli (GasGas) z Itálie, který také začínal den s velkou šancí na titul, a využil své dlouholeté zkušenosti z vrcholných závodů, aby se podepsal pod svou první sezónu v Evropě vítězstvím ve velkém finále.

Boncinelli - který byl nucen postoupit do hlavního závodu dne díky vítězství v Last Chance Heat - se vrátil domů na druhém místě před Australanem Jarredem Brookem (Husqvarna) a vyšplhal se na třetí místo v bodovací tabulce, přičemž vítěz prvního kola Ondřej Svědík (Yamaha) z České republiky byl čtvrtý před novým a bývalým šampiónem Krajčovičem a Bailou.

Brook byl dalším jezdcem, který v šampionátu 2023 debutoval, a jeho druhé letošní umístění na stupních vítězů znamená, že seriál zakončí na šestém místě, o jeden bod a jednu pozici nad Halbertem, protože Svědík udělal dost pro to, aby si zajistil celkové čtvrté místo na úkor Argentince Matiase Lorenzata (Zaeta), který se po osmém místě v Morizèsu propadl na páté místo.

Morizès uzavírá neuvěřitelně intenzivní sezónu, v níž sport Flat Track nadále vzkvétá jako mistrovství světa FIM, přičemž kola ve Velké Británii, Maďarsku, Itálii, České republice a Francii zajišťují této rychlé a efektní disciplíně velkou publicitu.