Katedrála rychlosti vítá WorldSBK 2023

20.04.2023

Domácí kouzlo, potenciální první vítězové, hvězda, která chce znovu zazářit, a zuřící boj o titul, to vše nabídne nadcházející víkend v holandském Assenu.
Zdroj: Dorna WorldSBK Organization, foto: Pirelli

"Katedrála rychlosti", místo nadčasové klasiky. Nové i staré, moderní i historické, vícegenerační i pro ty, kteří jeli poprvé; každý, kdo navštíví okruh TT v Assenu, ví, o jak výjimečné místo se jedná. Atmosféra, s níž může málokdo soupeřit, natož se jí vyrovnat, na posvátném trávníku, kde se rodily vzpomínky, bitvy, střety, havárie, rivalita a oslavy, to je místo, kde se už více než 30 let tvoří historie. Ani v roce 2023 tomu nebude jinak, když se pojede nizozemský podnik MOTUL FIM Superbike World Championship. Závod o titul, který žije, hvězdy bojující s novými soupeři a výrobci, kteří dělají jeden malý krok vzhůru, ale jeden obrovský skok v konkurenceschopnosti, tento víkend slibuje vše. A při velmi reálné možnosti nepředvídatelného výsledku existuje jediné vysvětlení: "je to Assen" a takové věci se tu stávají.

Ačkoli v průběžném pořadí šampionátu vede Alvaro Bautista (Aruba.it Racing - Ducati) před Toprakem Razgatliogluem (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) o 37 bodů, zatím nepočítejte nevylíhlá kuřata. Bautista loni vyhrál druhý závod a dva závody v roce 2019, takže bude opět ve hře, protože Ducati Panigale V4 R pokračuje v pokrocích, ale Razgatlioglu byl loni blízko u toho. Není to okruh, který by Toprakovi přirozeně vyhovoval, ale skutečně je to okruh, který vyhovuje jeho motocyklu, mohl by být Assen místem, kde získá první plnohodnotné vítězství? Čtyři pódia z posledních šesti závodů v Assenu (přičemž druhý závod byl pro Turka v obou letech smolný kvůli kolizím), dočkáme se v Assenu nezapomenutelného souboje v šikaně?

V šampionátu je třetí a bez vítězství v závodě, přestože ve všech dosavadních závodech skončil v první pětce a má na kontě tři pódia, ale dokáže Andrea Locatelli (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) přetavit svůj předchozí úspěch z Assenu na nejvyšší příčku? První pódium v podobě třetího místa ve druhém závodě v roce 2021 a následné skvělé druhé místo ve druhém závodě v loňském roce naznačují, že Locatelli ve formě by mohl být jedním z těch, které je třeba sledovat. Určitě bude bojovat o stupně vítězů. Nebo možná přijde nějaké kouzlo od domácího hrdiny Michaela van der Marka (BMW Motorrad WorldSBK Team)? Touží a doufá, že doma vystoupí na stupně vítězů, van der Mark na domácí půdě vždycky najde potřebný krůček k nejlepším. V minulosti získal pódium pro Hondu a Yamahu, může nyní zajistit první letošní stupně vítězů pro BMW? Nebo možná to bude nezapomenutelný víkend pro Axela Bassaniho (Motocorsa Racing) - čtvrtý v pořadí a zatím bez pódia, ale na okruhu, na kterém se mu daří (nikdy nebyl mimo první desítku ve WorldSBK), možná přijde jeho čas zazářit…

Je mistrem Assenu, na historickém nizozemském okruhu vyhrál více závodů než kdokoli jiný na jakémkoli jiném okruhu. Ve skutečnosti je počet vítězství Jonathana Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) v Assenu tak vysoký, že by jen s nimi byl na 16. místě v historickém žebříčku vítězství WorldSBK. Letošní sezona se Reovi nevydařila podle plánu, motorka je vytížená na absolutní hranici svých možností a podle Reových vlastních slov "naše motorka je už několik let velmi podobná... potřebujeme víc.". Pokud však existuje místo, kde se #65 může vrátit na nejvyšší stupínek, může jím být právě Assen. I v roce 2022, kdy mu nakonec titul unikl o téměř 100 bodů, byl v Nizozemsku dominantní silou. Týmový kolega Alex Lowes si Assen také užívá a nebýt dvou technických DNF v loňském roce, sám by měl za sebou solidní kolo. Na jiném místě týmu Kawasaki bude Tom Sykes (Kawasaki Puccetti Racing) doufat v obrat ve formě, když nyní začíná evropská sezona, a to na okruhu, na kterém naposledy vyhrál v roce 2018. Oliver König (Orelac Racing MOVISIO) si jede pro body, zatímco na startovním roštu je pátá Kawasaki s navrátivším se Isaacem Vinalesem (TPR by Vinales Racing).

Jedním z výrazných příběhů předchozího kola v Mandalika byl velký krok Xaviho Viergeho (Team HRC) k jeho prvnímu pódiu ve WorldSBK. Španěl doufá, že si tuto formu přenese i do Assenu, kde bude na rozdíl od loňského roku plně fit. Týmový kolega Iker Lecuona jezdil během testování v Aragonu a Barceloně během přestávky rychle, ale velký pád druhý den v Barceloně ho přibrzdil, přesto zůstal v dobré náladě a odpoledne se vrátil na okruh. Vloni v Assenu získal první pódium a letos doufá v totéž, možná i víc. Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing - Ducati) byl v Indonésii na dostřel vítězství, ale červené vlajky zhatily jeho šance a nakonec ho stály pódium. Jeho krok vpřed byl jasný a v Assenu už dříve ukázal své silné stránky.

Mezitím se na místo svého prvního umístění v první pětce za BMW vrátil Scott Redding (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team), který má za sebou těžký start do roku 2023. V to, že BWM bude mít důvod k radosti, doufá také Garrett Gerloff (Bonovo Action BMW), zatímco jeho týmový kolega Loris Baz čeká na potvrzení, zda je či není fit. Nepodceňujte ani Philippa Oettla (Team GoEleven), Němec se loni v Assenu ukázal v dobrém světle.

Ve WorldSBK v roce 2023 je to nabité pole a jsou v něm velká jména až po okraj. Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) vyhrál v posledních dvou letech čtyři ze čtyř závodů WorldSSP a bude chtít prokázat potenciál v první desítce WorldSBK, stejně jako jeho týmový kolega Remy Gardner. Australan se vrací na známou trať a po útoku ve druhém závodě v Mandalika - který měl po sobotní nemoci daleko k jeho vrcholné fyzické kondici - bude doufat, že bude bojovat o přední pozice. Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) je nejlepším nováčkem v šampionátu a bude se snažit zúročit své zkušenosti z Assenu; v roce 2017 v Assenu v MotoGP vedl a dojel druhý za Valentinem Rossim - který si připsal své vůbec poslední vítězství. Lorenzo Baldassarri (GMT94 Yamaha) a Eric Granado (PETRONAS MIE Racing HONDA Team) doufají v posun vpřed, stejně jako Granadův týmový kolega Hafizh Syahrin, zatímco Bradley Ray (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team) absolvuje svůj očekávaný debut na trati, kterou zná. Po různých vystoupeních v roce 2022 se na startovní rošt vrací také Gabriele Ruiu (Bmax Racing), který poprvé okusí WorldSBK v roce 2023 se strojem BMW M 1000 RR.