Karel Hanika testoval v Le Mans

03.04.2024

Tým YART Yamaha zakončil test v Le Mans druhým nejrychlejším časem v přípravě na obhajobu titulu.

Úřadující mistři světa ve vytrvalostních závodech FIM, Niccolò Canepa, Karel Hanika, Marvin Fritz a rezervní jezdec Robin Mulhauser z oficiálního týmu Yamalube YART Yamaha EWC, zahájili obhajobu titulu ve velkém stylu, když si užili úspěšné dva dny v oficiálním testu před 24 Heures Motos Le Mans a s časem 1:36,157 skončili na druhém místě v kombinovaném pořadí.

Poté, co byl tým YART Yamaha po dramatickém finále sezóny na Bol d'Or senzačně korunován mistry světa FIM Endurance pro rok 2023, se ihned pustil do příprav na obhajobu titulu v roce 2024.

Rakouský tým si letos ponechal stejnou jezdeckou sestavu, s níž v loňské sezóně získal druhou korunu mistrovství světa FIM Endurance (EWC) a přidal tak svůj titul z roku 2009. Jedinou změnou je příchod bývalého jezdce Maxe Neukirchnera, který v týmu nahradil šéfa posádky Andrewa Pitta (Australan se soustředí na roli šéfa posádky Jonathana Rea v oficiálním týmu Pata Yamaha Prometeon WorldSBK).

Tým se rozhodl zahájit letošní rok ve velkém stylu a v březnu se zúčastnit závodu Daytona 200 v USA. Jejich debut byl velkolepý: Hanika skončil v legendárním americkém vytrvalostním závodě pátý a Fritz šestý, přestože to byla první účast týmu na stroji R6. Bohužel Canepa musel závod vynechat kvůli havárii v tréninku, při které si vykloubil pravé rameno, přičemž Ital tvrdě pracoval na tom, aby se stihl zotavit do předzávodního testu.

Po návratu do sedla motocyklu EWC YART R1 obutého do pneumatik Bridgestone se Hanika, Mulhauser a Fritz v březnu zúčastnili produktivního dvoudenního soukromého testu na Automotodromu Grobnik, přičemž Hanika na okruhu v Rijece zajel nový rekord na kolo. Poté, co Canepa kvůli zranění vynechal tento test, se znovu připojil k týmu na oficiálním předtestu na 4,185 km dlouhém okruhu Bugatti v Le Mans, přestože se stále necítil stoprocentně.

Ještě před zahájením testu tým odhalil své nové zbarvení pro rok 2024, v němž vyměnil ikonickou sedmičku za štítek s číslem 1, se kterým bude usilovat o obhajobu titulů EWC. Tým má v Le Mans dobrou bilanci a po druhých místech v posledních dvou ročnících závodu bude usilovat o třetí pódium v řadě. Hanika je také držitelem rekordu EWC na okruhu v čase 1:34,878, který stanovil v kvalifikaci v roce 2022.

Během dvou dnů celý tým tvrdě pracoval na nalezení správného nastavení motocyklu pro závod, absolvoval delší jízdy na použitých pneumatikách a využil dva motocykly, které měl k dispozici v rámci testu EWC, aby se ujistil, že je na úvodní závod sezony co nejlépe připraven, přestože do průběhu testování promluvilo počasí.

Déšť po oba dny omezil čas jezdců na suché trati, ale zároveň jim umožnil najít dobré nastavení motocyklu na mokré trati, protože tým předvedl dobré tempo bez ohledu na podmínky. Nejrychlejší časy testu byly dosaženy během závěrečného tréninku na suchu ve středu odpoledne. Všichni tři hlavní jezdci kroužili v čase 1:36, než Fritz zajel čas 1:36,157 a zajistil si druhé místo v kombinované tabulce časů poté, co tým během dvou dnů ujel 298 kol.

Předsezónní testování je nyní u konce a oficiální tým Yamalube YART Yamaha EWC zahájí obhajobu titulu v úvodním podniku mistrovství světa vytrvalostních závodů FIM 2024, 24 Heures Motos v Le Mans, který se jede 18. až 21. dubna.

Marvin Fritz
"Měli jsme skvělý test. Předpověď počasí před naším příjezdem nebyla dobrá, ale nakonec se nám podařilo využít čas na trati naplno a absolvovat spoustu dlouhých jízd na suchu i na mokru. Ani jsme se nesnažili zajet rychlý čas na kolo, soustředili jsme se jen na závodní tempo, spotřebu paliva a pocit s motorkou. Bylo skvělé, že se Niccolò vrátil, a přestože kvůli zranění vynechal test v Rijece, byl okamžitě rychlý. Také štítek s číslem jedna vypadá na naší motorce úžasně. Nyní máme dva týdny na trénink a přípravu a věříme, že budeme připraveni na úvodní závod sezony."

Karel Hanika
"Během dvou dnů nás provázely složité povětrnostní podmínky, ale to je pro Le Mans obvyklé. Znamenalo to, že jsme nestihli odjet tolik kol, kolik bychom si přáli, ale i tak se nám podařilo vyzkoušet několik různých věcí na obou motorkách. Každý rok dochází k velmi malým změnám na trati a jejím povrchu, takže šlo také o to, znovu se na trať adaptovat. Úroveň přilnavosti nebyla po dešti nejlepší, ale našli jsme dobré nastavení jak na mokru, tak na suchu, a i přes malý pád pro mě samotného si myslím, že jsme celkově odvedli výbornou práci. Většinu testu jsme strávili jízdou na ojetých pneumatikách, abychom zapracovali na závodním tempu, a všichni v týmu odvedli skvělou práci. Nyní se musíme soustředit, abychom co nejlépe využili náš potenciál. Těším se na první závod sezony."

Niccolò Canepa
"Z tohoto testu mám obrovskou radost. Po havárii v Daytoně jsem měl vykloubené rameno, měl jsem velké bolesti a nemohl jsem trénovat. Nic nebylo zlomené, ale bylo bolavé a oteklé, takže jsem tvrdě pracoval s fyzioterapeutem, abych se pokusil být připraven, ale nebyl jsem si jistý, zda budu schopen během těchto dvou dnů vůbec jezdit. Nakonec jsem během testu odjel přes 100 kol včetně dlouhého výjezdu a byl jsem nadšený ze svých časů. Mám 15 dní na to, abych se před závodem pokusil ještě více zregenerovat, a i když vím, že nebudu na 100 %, budu tvrdě pracovat, abych byl v co nejlepší formě. Na motorce se cítím skvěle, moji týmoví kolegové byli rychlí a celý tým pracoval opravdu tvrdě, takže jsme připraveni začít sezónu."

Robin Mulhauser
"Navzdory počasí to byl opravdu užitečný test. Podmínky na trati se neustále měnily, ale právě takové počasí může během závodu nastat, takže i když jsme neměli k dispozici příliš mnoho času na suché trati, využili jsme ho naplno. Byli jsme konkurenceschopní na suchu i na mokru a soustředili jsme se méně na testování dílů a více na dlouhé jízdy, abychom zapracovali na závodním tempu. Stále máme na čem pracovat, ale upřímně řečeno, byl to skvělý test a už se nemůžeme dočkat, až budeme závodit."

Mandy Kainz - manažer týmu Yamalube YART Yamaha EWC
"Byla to velmi produktivní předsezóna. Počasí sice nebylo pro tento test ideální, ale je velká pravděpodobnost, že během závodu bude pršet, takže jsme mohli pracovat na našem nastavení jak na suchu, tak na mokru. Poté, co vynechal test v Rijece, bylo skvělé, že se Niccolò vrátil po zranění v Daytoně, a hned byl rychlý. Celý tým během dvou dnů pracoval opravdu dobře. Zaměřili jsme se na dlouhé jízdy a navzdory dešti jsme absolvovali téměř 300 kol, takže jsme se připravili nejlépe, jak jsme mohli, a cítíme se připraveni zahájit obhajobu titulu."