Karel Hanika – Mistr světa

18.09.2023

Po dramatickém finále Bol d'Or má česká silnice MISTRA SVĚTA, společně s týmem YART Yamaha se stal Karel Hanika mistrem světa ve vytrvalostních závodech pro rok 2023.

Oficiální tým Yamalube YART Yamaha EWC prokázal neuvěřitelného bojovného ducha a předvedl úžasný výkon během finále sezóny mistrovství světa FIM Endurance na francouzském Bol d'Or, kde po epickém závodě skončil na čtvrtém místě a zajistil si světový titul.

Tým YART Yamaha ve složení Karel Hanika, Niccolò Canepa, Marvin Fritz a rezervní jezdec Robin Mulhauser přijel do Francie na okruh Paul Ricard na závěrečné kolo mistrovství světa vytrvalostních závodů (EWC), kde po senzační sezóně ztrácel na vedoucí tým šampionátu 14 bodů. Rakouská posádka skončila druhá v úvodním kole v Le Mans a poté skvělým způsobem vyhrála závod 24H SPA EWC Motos, což bylo její první vítězství ve 24hodinovém závodě od roku 2009, kdy si také naposledy dojela pro vítězství ve vytrvalostním mistrovství světa. Poté, co si piloti vytvořili značný náskok v čele celkového pořadí, bojovali o stupně vítězů v legendárním závodě Suzuka 8 Hours, než je drobný technický problém odsunul během prvních dvou hodin na poslední místo. Tým prokázal neuvěřitelné odhodlání a houževnatost, bojoval zpět a dojel na 22. místě celkově a 18. místě ve třídě, čímž si zajistil dva důležité body do šampionátu, ale zdálo se, že smůla je opět připraví o možnost bojovat o titul.

To znamenalo, že do Le Castellet na Bol d'Or přijeli s vědomím, že musí zaútočit hned od začátku, aby měli nějakou šanci stát se šampiony. Poté, co během testů a volných tréninků předvedli na svém stroji R1 s pneumatikami Bridgestone dobré tempo, museli se v náročné kvalifikaci spokojit se čtvrtým místem na startovním roštu pro rozhodující závod o titul.

Před závodem tým odhalil poutavé speciální zbarvení, kterým oslavil 25. výročí ikonického superbiku R1 a které vychází z barevného schématu nedávno představené limitované edice Yamaha R1 GYTR Pro. Pak, pár hodin před zhasnutím světel závodu, zasáhly okruh na Azurovém pobřeží silné bouřky a vlhká, ale osychající trať postavila tým před hlavolam. Hrát na jistotu a zvolit přechodné pneumatiky jako zbylých pět uchazečů o titul, nebo riskovat a zvolit plné nastavení slicků ve zrádných, ale osychajících podmínkách. První stint absolvoval Canepa a tento zkušený Ital a tým se rozhodli pro slicky, což se ukázalo jako dobrý taktický tah. Pětatřicetiletý jezdec sice musel během několika úvodních kol na stále mokré trati riskovat, ale během 15 minut byl povrch zcela suchý a on se rozjel a před koncem svého stintu si vytvořil náskok jednoho kola, protože ostatní museli do boxů na výměnu pneumatik. Bohužel safety car znamenal, že jeho náskok na čele byl fakticky smazán a tým se musel usadit a odvést tvrdou práci znovu.

Následovala strhující bitva mezi vedoucími třemi týmy, kdy si YART a jeho dva hlavní soupeři o titul neustále vyměňovali vedení zdánlivě při každé zastávce v boxech a neustále spolu bojovali na trati, k velké radosti desítek tisíc francouzských fanoušků, kteří od čtvrtka vytvářeli na okruhu elektrizující atmosféru. Fritz a Hanika pokračovali ve skvělém tempu, které předvedl Canepa na začátku, a po osmi hodinách se trojice dostala na druhé místo, za které získala devět mistrovských bodů, čímž snížila ztrátu na vedoucí tým průběžného pořadí o jeden bod.

Když se na jihu Francie setmělo, YART pokračoval v tlaku a udržoval bleskové tempo; když se pak přiblížila dvanáctihodinová hranice, byli jejich hlavní soupeři v šampionátu nuceni odstoupit, čímž se z boje o titul stal fakticky souboj mezi YART a týmem SERT. Protože všichni tři piloti věděli, že mají před týmem SERT pohodlný bodový náskok, rozhodli se šetřit energii a tempo na neuvěřitelně náročném okruhu, zejména na 1,8 km dlouhé rovince Mistral, kde se lámou motory, a neriskovali, aby si zajistili dokončení závodu. Tato taktika se jim osvědčila a zhruba osm hodin před koncem závodu se drželi na pohodlném druhém místě.

Když Canepa zajel do boxů, objevily se známky přehřívání YART R1 a tým strávil další minutu přivezením motocyklu do boxu, aby doplnil vodu do chladiče. Fritz se nenechal odradit a dokončil svůj další stint, než se tým rozhodl pokusit se problém vyřešit. Německý jezdec proto znovu přivezl motocykl do boxu a tým strávil pět minut doplňováním vody do chladicího systému a snažil se diagnostikovat příčinu. Tým, který byl nyní pět kol za vedoucími jezdci, ale tři kola před týmem na třetím místě, a s vědomím, že umístění v první devítce by mu zajistilo mistrovský titul, i kdyby SERT vyhrál, se moudře rozhodl neriskovat a během každé zastávky v boxech věnoval čas kontrole motocyklu a průběžným opravám, aby se problém nestal vážnějším.

Přesto se s přibývajícími hodinami a s přibývajícím časem začínal zvyšovat tlak. Určitě je o titul nepřipraví další krutá smůla? Naštěstí se tak nestalo, protože týmu YART se podařilo diagnostikovat problém, který se ukázal být problémem s vodním čerpadlem, a dvě hodiny před koncem ho vyměnit, když byli stále na čtvrtém místě. S vědomím, že to prostě musí dovézt domů, aby získali své druhé mistrovství jako tým, dokončili všichni tři jezdci své závěrečné stinty a prokázali nervy z oceli. Po celý závod byli naprosto bezchybní. Když na konci neuvěřitelně nervy drásajícího 24hodinového závodu přejeli cílovou čáru, udrželi si čtvrté místo a ujeli 705 kol, 12 kol za vítězným týmem SERT, ale čtyři kola před týmem na pátém místě.

Působivé odhodlání, které celý tým prokázal, je označilo za důstojné šampiony a navzdory všem dramatům se jim podařilo získat svou druhou korunu EWC s náskokem 20 bodů, s celkovým počtem 181, a zakončit tak sezónu velkolepým způsobem po neuvěřitelně napínavém finiši.

Karel Hanika
"Je to úžasný pocit být mistrem světa ve vytrvalostních závodech. Chci poděkovat Mandymu, že mě přivedl do sestavy YART v roce 2020. Jsem opravdu vděčný jemu, společnosti Bridgestone a celé rodině Yamaha, že mi umožnili být součástí tohoto týmu. Chci také poděkovat svým úžasným týmovým kolegům, kteří během zimy a na všech testech tvrdě pracovali na vylepšení motocyklu. V každém stintu jeli vždy na 100 % a myslím, že jsme si zasloužili být v posledních dvou sezónách šampiony, ale prostě nám to nebylo souzeno. Letos nám to konečně vyšlo a já nemohu být šťastnější, že jsem součástí tohoto skvělého týmu. Závod byl opravdu náročný. Se SERTem jsme sváděli velký boj, ale oni byli velmi silní, zejména na rovince Mistral. Pak jsme se rozhodli, že se pokusíme zajistit si druhé místo, dokud jsme neměli problém s přehříváním, ale tým odvedl neuvěřitelnou práci, aby tento problém vyřešil, a jsem hrdý, že jsme dokázali motorku dovézt do cíle."