Josh Brookes se opět představí na IoMTT

23.02.2024

Tým Boyce Precision Engineering by Russell Racing nasadí na závodech TT na ostrově Man ve třídě Monster Energy Supersport působivou sestavu, protože si zajistil Joshe Brookese a Mikea Browna.
Foto: IOMTT

Tato dvojice pojede na strojích Yamaha YZF-R6 ve dvou čtyřkolových závodech za tým Alistera Russella a bude se snažit napodobit výkony odstupujícího Deana Harrisona a Jamese Hilliera, kteří v loňském roce získali dvě pódia a jedno umístění v top 6.

Pro Brookese, bývalého vítěze závodů World Supersport a australského mistra Supersport, to znamená první návrat do třídy od TT 2018, protože se loni při svém návratu na horskou trať rozhodl vynechat závody třídy 600 ccm.

Dvojnásobný britský šampion v kategorii Superbike však není na TT v kategorii Supersport žádným nováčkem, protože se zúčastnil šesti závodů v letech 2014, 2017 a 2018. V roce 2014 neměl štěstí na Milwaukee Yamaha, v roce 2017 zastupoval Johna McGuinnesse v Jackson Racing Honda, kde v jediném závodě, který se v tom roce jel, skončil jedenáctý.

V následujícím roce přesedlal na McAMS Yamaha, kde po čtvrtém nejrychlejším čase v kvalifikaci obsadil ve dvou závodech dvě šestá místa. Ve druhém závodě toho roku zajel své nejrychlejší kolo na stroji o objemu 600 cm3, 126,602 mph.

"Loni jsem v závodech Supersportů měl trochu smůlu a letos se mi naskytlo několik příležitostí pro potenciální jízdu v této třídě, takže jsem si mohl luxusně vybírat," řekl Brookes. "Alisterův motocykl byl pro mě nejatraktivnější, a proto jsem se rozhodl ho kontaktovat a pokračovat v konverzaci, abychom se dohodli. Teď, když je vše vyřízeno, se těším, až budu opět sedět na motocyklu střední třídy a uvidím, jak se šestistovka osvědčí."

Pro Brownea to bude třetí rok po sobě, kdy usedne za řidítka Yamahy YZF-R6 poté, co v posledních dvou ročnících TT jezdil za tým Burrows Engineering/RK Racing. Po devátém a patnáctém místě v roce 2022 znamenaly problémy se strojem, že mistr Irish Supersport Road Race loni dojel jen jednou, a to na 12. místě, kde si vytvořil nový osobní rekord ve třídě 123,732 mph. Během kvalifikace však zajel kolo rychlostí vyšší než 125 mph.

"Jsem samozřejmě rád, že se mohu připojit k Alisterovi a týmu," řekl Browne. "Byl jsem velmi překvapen, když jsme spolu poprvé mluvili a že by mohl mít zájem mě letos angažovat, protože v posledních letech měl zjevně velmi kvalitní jezdce. Nemyslím si, že jsem na úrovni jezdců, které měl, ale vzhledem k jeho zkušenostem a tomu, co v posledních letech dokázal, že umí, doufám, že mě na tu úroveň dostane. Líbí se mi, jakým způsobem on a jeho tým přistupují k závodění. Prostě to dělají a všechno si vyříkají na trati. Teď už se jen těším, až pojedu testovat a před TT se na motorkách pořádně rozkoukám."

Sám Russell má s TT bohaté zkušenosti, protože dříve spolupracoval s Keithem Amorem, TAS Racingem a Williamem Dunlopem, přičemž tým nadále podporují bývalí sponzoři Dunlopova týmu IC Racing a Caffrey International, a z nové sestavy je nadšený.

"Kluci jsou schopní a motorky jsou schopné, takže se zkušenostmi a znalostmi, které jsme získali od založení týmu, jsme přesvědčeni o dalším dobrém vystoupení na TT," řekl. "Josh je velmi zkušený a je dobrou posilou týmu, zatímco loni v závodech Supertwin TT ukázal, jak dobrý dokáže být na menších strojích. Jeho výsledky v každé třídě mluví samy za sebe, takže s dobrým tréninkovým týdnem bych rád věřil, že může bojovat o stupně vítězů."
"Mike je pravděpodobně nejlepším začínajícím jezdcem v tomto sportu s velkým potenciálem, který ještě není využit. Motorku zná, takže by se měl rychle zabydlet a doufejme, že se nám ho podaří dále rozvíjet a dostat ho výše do výsledkových listin. Na závěr musím říci, že patří velký dík společnostem BPE, Caffrey International a IC Racing, protože bez nich by tým neexistoval."