81. ročník závodu Daytona200

12.03.2023

Před třinácti lety vyhrál mladý Josh Herrin závod Daytona 200. Bohužel, tehdy se Rolexky udělovaly za pole position a Herrin do závodu z pole position neodstartoval. Takže žádné Rolexky. Když se to změnilo a Rolexky dostával vítěz závodu, Herrin začal získávat pole position, ale ne vítězství. Letos to napravil, vyhrál 81. ročník závodu Daytona 200 a tentokrát získal i své Rolexky.

Třináct let mezi vítězstvími Herrina z týmu Warhorse HSBK Racing Ducati NYC je nejdelší interval mezi vítězstvími v Daytoně v historii závodu. Předchozí nejdelší interval mezi vítězstvími byl sedm let pro Eddieho Lawsona, který závod vyhrál v roce 1986 a znovu až v roce 1993.

Josh Herrin (Warhorse HSBK Racing Ducati NYC) dosáhl legendárního vítězství v Daytona 200 2023, 81. ročníku tohoto kultovního závodu na Floridě v USA. Herrin startoval z pole position a po většinu závodu vedl, ale červená vlajka, když měl náskok více než 20 sekund a do konce závodu zbývalo jen několik kol, znamenala, že se vše vrátilo na začátek a čekal ho závod na 10 kol (poznámka redakce - v pravidlech závodu Daytona 200 se uvádí: "Pro závod Daytona 200 bude počet kol restartovaného závodu odpovídat počtu kol potřebných k dokončení původní vzdálenosti závodu, která činí padesát sedm (57) kol, ale nesmí být menší než deset (10) kol." Závod tedy nakonec měl 62 kol a 217,62 mil.).

Herrin si během této desetikolové šarvátky zachoval chladnou hlavu a v posledním kole se dokonale připravil na vystřelení z praku do cílové rovinky. Tuto kartu zahrál dokonale, předjel Joshe Hayese z Yamahou podporovaného týmu Squid Hunter Racing a zaznamenal historické vítězství na Daytona 200 pro Ducati, první pro Panigale V2, o pouhých 0,070 sekundy. Herrinovu týmovému kolegovi Xavi Forésovi americký debut nevyšel podle plánu, když mechanická závada signalizovala konec jeho závodu před prvním kolem zastávek v boxech.

"Byl jsem vyděšený," odpověděl Herrin na otázku ohledně červené vlajky a restartu závodu. "Měl jsem zničený krk jen z toho, jak jsem dlouho seděl nehybně. Nepřemýšlel jsem o tom. Po 57 kolech, kdy váš krk celou dobu jen strnule držel, jsem byl zničený. Když přidali pět kol, začal jsem panikařit, protože v tu chvíli jsem věděl, že to bude sprint do cíle, a nemyslel jsem si, že mám nohy na to, abych vyhrál. Řekli mi, že Cam Petersen má o kolo méně. Řekli mi, že Brandon Paasch má 20sekundovou penalizaci. Myslel jsem, že jsem v jednu chvíli předjel Blakea Davise, ale musel to být někdo jiný. Byl jsem prostě strašně zmatený. Nevěděl jsem, jestli se mám snažit porazit Cama, nebo jestli se mám snažit porazit Brandona. Nevěděl jsem, co se děje. Prostě jsem měl kolo, kdy jsem si řekl: "Víš co? To je jedno. Musím se prostě pokusit vyhrát, bez ohledu na to, kdo tam je." Protože kdyby se kluci v boxech z nějakého důvodu spletli, byl bych v háji."

Náš Kamil Holán, který se do závodu dostal po 26. kvalifikačním čase, objel 34 kol, během kterých byl dvakrát v boxech na tankovací pit-stop, ale jinak své časy držel v rozmezí 1:54 a 1:55. Bohužel závod nedokončil.

81. ročník závodu Daytona200 – Daytona International Speedway, FL (USA)