Jaume Masia Mistr světa Moto3

19.11.2023

Španělský jezdec Jaume Masia si vítězstvím zajistil korunu pro Moto3™ na rok 2023.
Zdroj: motogp.com, foto: Leopard Racing

Je to oficiální: Jaume Masia (Leopard Racing) je mistrem světa Moto3™ pro rok 2023! Vítězství v napínavém a dramatickém závodě Qatar Airways Grand Prix of Qatar zajistilo Španělovi premiérový titul v Grand Prix a přidalo další tři vítězství v sezoně, v níž Španěl dosud získal 10 pódií a po celou dobu se pohyboval v popředí.

Masia se narodil v Algemasi ve Valencii a před svým debutem v Grand Prix v roce 2017 závodil v Red Bull MotoGP™ Rookies Cupu a tři sezony v paddocku JuniorGP™.

V roce 2018 se Masia stal plnohodnotným jezdcem Grand Prix a poté, co ve své nováčkovské sezoně skončil na 13. místě, vyrazil v roce 2019 do boje. V GP Argentiny přišlo premiérové vítězství, které pak podpořil umístěním na druhém místě v následujícím závodě v Americe.

Další dvě vítězství si Masia připsal v roce 2020, kdy se přesunul do týmu Leopard Racing, a poté přišel přestup do týmu Red Bull KTM Ajo na sezony 2021 a 2022. Ve svém druhém působení v týmu KTM Masia během dvou sezón třikrát vyhrál - v celkovém pořadí skončil na P4 a P6 - a poté se pro rok 2023 vrátil zpět do týmu Leopard Racing.

Tři pódia v prvních pěti závodech byla pro jezdce s číslem 5 dobrým začátkem roku, ale na první vítězství zpět v barvách Leopardu si musel počkat až do GP Nizozemska. Dvě nebodovaná místa na Silverstonu a Red Bull Ringu mu pak značně zkomplikovala cestu za titulem, ale Masia na to skvěle zareagoval, když v Barceloně dojel na 2. místě, v Misanu na 2. místě, v Indii vyhrál a v Japonsku opět zvítězil.

Sen o titulu byl opět na dobré cestě. Následná tři nepódiová místa v řadě nezastavila Masiův útok na pozici lídra mistrovství světa a poté, co v Malajsii skončil na P3, přišel v Kataru první mečbol zápasu a rozuzlení bylo napínavé. Bojoval vpředu a po celou dobu probíhaly mezi ním a klíčovým soupeřem Ayumu Sasakim (Liqui Moly Husqvarna Intact GP) velmi těsné výměny pozic, vše se rozhodovalo až v posledním kole. Masia si však dokázal udržet náskok a získat čtvrté letošní vítězství, čímž si zajistil korunu s dalším 25bodovým ziskem.

Několik statistik k Jaume Masiovi

Španěl Masia dovedl Hondu k šestému titulu v kategorii Moto3 a zařadil se po bok velkých jmen v MotoGP.

Jaume Masia, kterému bylo v den závodu GP Kataru 23 let a 19 dní, je po Albertu Arenasovi (23 let a 347 dní v roce 2020) druhým nejstarším jezdcem, který získal titul v Moto3™. Navíc je prvním jezdcem, který získal titul s více než 100 starty v Moto3™.

Jezdec Hondy získal titul v Moto3™ již pošesté, čímž se přidal k šampionátům, které získali Alex Marquez (2014), Danny Kent (2015), Joan Mir (2017), Jorge Martin (2018) a Lorenzo Dalla Porta (2019).

Masia vyhrál v Moto3™ desetkrát a v žebříčku jezdců s největším počtem vítězství v Moto3™ od roku 2012 je společně s Dennisem Foggiou na třetím místě za Romanem Fenatim (13) a Joanem Mirem (11).

Masia stál v této třídě na stupních vítězů 27krát a je druhým jezdcem s největším počtem pódií v Moto3™ za Romanem Fenatim (29).

Masia je osmým španělským jezdcem, který získal titul v Moto3™ od zavedení této třídy v roce 2012.