IRRC 2024 – Imatra

07.07.2024

Třetí závodní víkend International Road Racing Championship 2024 se odehrál na finském přírodním okruhu Imatranajo v Imatře.

International Road Racing Championship pokračoval třetím kolem na dnes již legendárním okruhu Imatranajo ve finské Imatře, kde se v minulosti pořádaly závody elitního silničního Grand Prix.

V úvodním závodě kategorie Supersport se domácí Niko Lehtiranta dostal do čela závodu s Adamem McLeanem poté, co oba překonali dosavadní rekord Pauliho Pekkanena ve čtvrtém až osmém kole. Zatímco vítězství v závodě získal Lehtiranta, nový absolutní rekord kategorie Superspor získal McLean, který zajel osmé kolo za 1:55,283. Vítěz Zlatého poháru Steva Henshawa z roku 2022 také získal plný počet bodů, pokud jde o účastníky seriálu IRRC. Stupně vítězů doplnil další domácí pilot Niko Tanskanen. Náš Petr Najman dosáhl na páté místo celkově, ale třetí v IRRC, zatímco Marek Červený vybojoval šesté místo a čtvrté v IRRC.
Niko Lehtiranta a Adam McLean v neděli pokračovali tam, kde v sobotu skončili. V obrovské bitvě se utkali o vítězství v restartovaném druhém závodě. Po zkrácení vzdálenosti na šest kol nebylo v celém závodě příliš mnoho rozdílů mezi jezdci, kteří udávali tempo, a vše se rozhodovalo až v posledním kole. Lehtiranta prokázal tvrdé odhodlání a odvahu a dokázal jen těsně v cíli získat vítězství o pouhých 0,081 sekundy. McLean získal dalších 25 bodů do svého hodnocení šampionátu IRRC Supersport. Na Marka Červeného, podporovaného týmem WRP Wepol Racing Parts, mu nyní chybí již jen 23 bodů. Červeny se na stupních vítězů připojil k dvojici McLean, Lehtiranta.

Erno Kostamo dosáhl v Imatranaji bezprecedentního počtu devíti vítězství v řadě v kategorii Superbike, když předvedl další vyrovnaný a konzistentní výkon. V sobotním podvečerním závodě si postupně vybudoval dobrý rytmus a začal se odpoutávat od skupiny pronásledovatelů, v níž byli Eemeli Lahti, David Datzer, Lukas Maurer, Come Geenen a Michael Dunlop. Na konci pátého kola náskok 1,968 sekundy. V sedmém kole měl Kostamo vítězství v závodě ve všech ohledech jisté, zvýšil náskok a stanovil nový rekord závodu na 1:50,409 sekundy. Kostamo zvítězil s náskokem 2,6 sekundy před Finem Lahtim a třetí skončil David Datzer, který se umístil na prvním místě hodnocení IRRC.
Erno Kostamo v Imatranajo v nedělním závodě završil deset vítězství v řadě. Závod byl po dvou kolech zastaven červenou vlajkou, kvůli silnému dešti. Po restartu na šest kol se Kostamo dostal ve druhém kole na první místo a odtud kolo za kolem stoupal vpřed, až nakonec vyhrál závod s náskokem téměř 8,2 sekundy před Lahtim. Třetí místo vybojoval úřadující šampión Lukas Maurer.

Českou školu přírodního závodění v této kategorii tentokrát nikdo z našich jezdců nezastupoval.

International Road Racing Championship – Imatra (FIN)

Supersport – 1. závod: 1. Niko Lehtiranta (FIN, Yamaha) 10 kol / 19:27,115; 2. Adam McLean (GBR, Yamaha) +0,686; 3. Niko Tanskanen (FIN, Yamaha) +12,495; 4. Gary Johnson (GBR, Suzuki) +12,636; 5. Petr Najman (CZE, Yamaha) +16,758; 6. Marek Červený (CZE, Triumph) +17,436; 7. Romain Cleaz-Savoyen (FRA, Triumph) +35,996; 8. Ilja Caljouw (NED, Yamaha) +36,392; 9. Mauro Poncini (SUI, Yamaha) +36,847; 10. Sebastien Frotscher (GER, Yamaha) +45,622; 11. Karel Brandtner (CZE, Yamaha) +1:07,200 ... 26. Roman Boček (CZE, Honda) -1 kolo

Supersport – 2. závod: 1. Niko Lehtiranta (FIN, Yamaha) 6 kol / 11:43,322; 2. Adam McLean (GBR, Yamaha) +0,081; 3. Marek Červený (CZE, Triumph) +2,735; 4. Niko Tanskanen (FIN, Yamaha) +6,736; 5. Gary Johnson (GBR, Suzuki) +6,814; 6. Romain Cleaz-Savoyen (FRA, Triumph) +15,303; 7. Ilja Caljouw (NED, Yamaha) +19,693; 8. Mauro Poncini (SUI, Yamaha) +25,003; 9. Rico Vetter (GER, Kawasaki) +25,389; 10. Rhys Hardisty (GBR, Yamaha) +27,771; 11. Karel Brandtner (CZE, Yamaha) +39,902 ... 25. Roman Boček (CZE, Honda) +1:26,481; DNF Petr Najman (CZE, Yamaha)

Supersport – průběžné pořadí 2024: 1. Marek Červený (CZE, Triumph) 123 b.; 2. Adam McLean (GBR, Yamaha) 100; 3. Ilja Caljouw (NED, Yamaha) 74; 4. Gary Johnson (GBR, Suzuki) 72; 5. Petr Najman (CZE, Yamaha) 59; 6. Romain Cleaz-Savoyen (FRA, Triumph) 58; 7. Sebastien Frotscher (GER, Yamaha) 55; 8. Rico Vetter (GER, Kawasaki) 48; 9. Rhys Hardisty (GBR, Yamaha) 42; 10. Mauro Poncini (SUI, Yamaha) 36 ... 13. Karel Brandtner (CZE, Yamaha) 22; 19. Lukáš Václavovič (CZE, Ducati) 4

Superbike – 1. závod: 1. Eemeli Lahti (FIN, Yamaha); 2. Erno Kostamo (FIN, BMW); 3. David Datzer (GER, BMW); 4. Come Geenen (BEL, BMW); 5. Lukas Maurer (SUI, Yamaha); 6. Michael Dunlop (GBR, Honda); 7. Ville Valtonen (FIN, BMW); 8. Markus Karlsson (SWE, BMW); 9. Didier Grams (GER, BMW); 10. Luca Gottardi (ITA, BMW)

Superbike – 2. závod: 1. Erno Kostamo (FIN, BMW) 6 kol / 12:20,054; 2. Eemeli Lahti (FIN, Yamaha) +8,192; 3. Lukas Maurer (SUI, Yamaha) +12,705; 4. Luca Gottardi (ITA, BMW) +18,810; 5. Come Geenen (BEL, BMW) +25,741; 6. Laurent Hoffmann (BEL, BMW) +26,961; 7. Didier Grams (GER, BMW) +30,018; 8. Kenny Koskinen (FIN, Kawasaki) +30,869; 9. David Datzer (GER, BMW) +39,476; 10. Markus Karlsson (SWE, BMW) +40,772

Superbike – průběžné pořadí 2024: 1. Lukas Maurer (SUI, Yamaha) 122 b.; 2. Come Geenen (BEL, BMW) 122; 3. David Datzer (GER, BMW) 109; 4. Markus Karlsson (SWE, BMW) 71; 5. Wally Jacobs (NED, Yamaha) 52; 6. Didier Grams (GER, BMW) 43; 7. Jorn Hamberg (NED, Kawasaki) 42; 8. Luca Gottardi (ITA, BMW) 40; 9. Tiziano Rosati (ITA, Yamaha) 38; 10. Rhys Hardisty (GBR, Yamaha) 35 ... 21. Jakub Šprojcar (CZE, Yamaha) 5