IDM 2024 Superbike – Sachsenring

05.05.2024

Úvodní kolo německého silničního šampionátu IDM Superbike proběhlo na okruhu Sachsenring.

Úvodním podnikem na okruhu Sachsenring odstartoval letošní německý silniční šampionát IDM Superbike. Vítězem prvního závodu se stal italský závodník Lorenzo Zanetti, který na vodě odsunul na druhou pozici zkušeného domácího závodníka Toniho Finsterbusche. Třetí dojel další zkušený Němec Florian Alt, ale ten byl v cíli potrestán odsunutím o tři pozice za nerozsvícené zadní bezpečnostní světlo. Z třetí pozice se proto radoval jeho krajan Patrick Hobelsberger.
Ve druhém závodě, který se jel již na suchu, se celých 18 kol bojovalo o vítězství. V cíli první čtyři dělilo pouhých 0,666 sekundy. Z vítězství se radoval Němec Patrick Hobelsberger, který o pouhých 0,113 sekundy odsunul na druhou pozici Floriana Alta. Třetí poté skončil ukrajinský šampión IDM z let 2018, 2019 a 2021 Ilya Mikhalchik.

Premiéru v IDM kategorie Superbike prožil náš Oliver König. Ten po až 19. tréninkovém čase nepostoupil do druhého superpole, kam nepostoupil ani z boje v prvním superpole, ve kterém skončil na šesté pozici. V první závodě na vodě se ovšem dokázal posunout ve třetím kole na 10. místo, ale chvilku poté havaroval a závod nedokončil. Ve druhém závodě opět cíl neviděl, když tentokrát jezdil ve druhé polovině druhé desítky, ale nakonec zajel ke svým mechanikům a ze závodu odstoupil.

V kategorii Supersport zastupovala Českou republiku trojice Filip Feigl, Štěpán Zuda a Petr Feigl. V prvním závodě si skvěle vedl Liberečák Štěpán Zuda, který překvapil všechny své soupeře a zvítězil, když favorit Andreas Kofler z Rakouska vyprodukoval několik chyb a dojel až za našim závodníkem. Filip Feigl skončil na desáté pozici a Petr Feigl poté do cíle dojel na 19. místě.
Ve druhém závodě, který se jel na postupně osychající trati, byl z našich nejlepší Filip Feigl, který skončil jedenáctý. Petr Feigl dojel dvacátý a až za ním na posledním 21. místě skončil Štěpán Zuda, kterému restartovaný závod na 10 kol absolutně nesedl. Po závodě dostal Nizozemec Westenbrink trest ztráty tří pozic, a to za zhasnuté světlo při mokrém závodě, a tak se Petr Feigl i Štěpán Zuda o jednu pozici posunuli.

České zastoupení bylo vidět i v kategorii sidecar, které zde jely i o body do mistrovství světa. Ondřej Sedláček letos jede s pilotem Markusem Venusem z Německa a ve sprintrace skončil na devátém místě. V dlouhém závodě se tato německo-česká dvojice prosadila na páté místo.

Internationale Deutsche Motorradmeisterschaft 2024 – Sachsenring (GER)

Superbike – 1. závod: 1. Lorenzo Zanetti (ITA, Ducati) 17 kol; 2. Toni Finsterbusch (GER, BMW) +1,857; 3. Patrick Hobelsberger (GER, BMW) +7,757; 4. Maximilian Kofler (AUT, Yamaha) +9,556; 5. Leon Orgis (GER, Yamaha) +11,473; 6. Florian Alt (GER, Honda) +2,749; 7. Phillipp Steinmayr (AUT, BMW) +25,380; 8. Balint Kovacs (HUN, BMW) +27,498; 9. Leandro Mercado (ARG, Kawasaki) +29,068; 10. Jan Mohr (AUT, BMW) +34,912 ... DNF Oliver König (CZE, Ducati)

Superbike – 2. závod: 1. Patrick Hobelsberger (GER, BMW) 18 kol; 2. Florian Alt (GER, Honda) +0,113; 3. Ilya Mikhalchik (UKR, BMW) +0,464; 4. Lorenzo Zanetti (ITA, Ducati) +0,666; 5. Toni Finsterbusch (GER, BMW) +15,173; 6. Jan-Ole Jähnig (GER, BMW) +16,706; 7. Jan Mohr (AUT, BMW) +17,838; 8. Leandro Mercado (ARG, Kawasaki) +20,693; 9. Balint Kovacs (HUN, BMW) +22,569; 10. Maximilian Kofler (AUT, Yamaha) +23,589 ... DNF Oliver König (CZE, Ducati)

Superbike – průběžné pořadí 2024:1. Patrick Hobelsberger (GER, BMW) 41 b.; 2. Lorenzo Zanetti (ITA, Ducati) 38; 3. Toni Finsterbusch (GER, BMW) 31; 4. Florian Alt (GER, Honda) 30; 5. Maximilian Kofler (AUT, Yamaha) 19; 6. Ilya Mikhalchik (UKR, BMW) 18; 7. Jan Mohr (AUT, BMW) 15; 8. Leandro Mercado (ARG, Kawasaki) 15; 9. Balint Kovacs (HUN, BMW) 15; 10. Phillipp Steinmayr (AUT, BMW) 14

Supersport 600 – 1. závod: 1. Štěpán Zuda (CZE, Ducati) 15 kol; 2. Andreas Kofler (AUT, Yamaha) +1,654; 3. Daniel Blin (POL, Ducati) +2,672; 4. Luca de Vleeschauwer (BEL, Triumph) +2,781; 5. Twan Smits (NED, Yamaha) +5,880 ... 10. Filip Feigl (CZE, Triumph) +23,305; 19. Petr Feigl (CZE, Triumph) +1:14,368

Supersport 600 – 2. závod: 1. Andreas Kofler (AUT, Yamaha) 10 kol; 2. Dirk Geiger (GER, Honda) +0,819; 3. Daniel Blin (POL, Ducati) + 0,937; 4. Lennox Lehmann (GER, Yamaha) +1,096; 5. Luca de Vleeschauwer (BEL, Triumph) +2,078 ... 11. Filip Feigl (CZE, Triumph) +26,783; 19. Petr Feigl (CZE, Triumph) -1 kolo; 20. Štěpán Zuda (CZE, Ducati) -1 kolo

Supersport 600 – průběžné pořadí 2024: 1. Andreas Kofler (AUT, Yamaha) 45 b.; 2. Daniel Blin (POL, Ducati) 32; 3. Dirk Geiger (GER, Honda) 27; 4. Štěpán Zuda (CZE, Ducati) 25; 5. Luca de Vleeschauwer (BEL, Triumph) 24; ... 11. Filip Feigl (CZE, Triumph) 11