Honda v Doningtonu za očekáváním

03.07.2023

Team HRC čekal v nedělních závodech WorldSBK v Doningtonu těžký úkol.
Foto: Honda

Šesté kolo mistrovství světa superbiků skončilo v Donington Parku a Team HRC a jeho oficiální jezdci Iker Lecuona a Xavi Vierge dokončili závody, ale s výsledky, které zaostaly za jejich očekáváním.

Akce se rozjela později než obvykle, což byla změna oproti standardnímu nedělnímu programu. Jezdci se seřadili na startovním roštu do závodu Superpole Race na 10 kol, který začal až ve 13 hodin místního času. Podle jejich sobotních kvalifikačních výsledků startoval Lecuona opět ze třináctého místa na roštu a Vierge ze sedmnáctého. Po dobrém startu se Iker hned v prvním kole dostal do první desítky, Xavi byl za ním na čtrnáctém místě. Dvojice se bohužel snažila vyrovnat tempu těch, kteří jeli bezprostředně před nimi, a postupně se propadla zpět na čtrnáctou a patnáctou pozici. V závěrečných fázích se oběma podařilo dohnat jedno místo, Lecuona skončil třináctý a Vierge čtrnáctý.

Později během dne se tovární jezdci vrátili na trať třetího a posledního závodu víkendu, který se jel za podobně chladných a zamračených podmínek jako předchozí sprint. Po incidentu několika jezdců v prvním kole byl závod okamžitě zastaven červenou vlajkou. Závod byl po krátké době znovu zahájen a zkrácen na 22 kol, přičemž Lecuona a Vierge se na startovním roštu seřadili na dvanáctou, resp. čtrnáctou pozici. Vierge dobře odstartoval a na konci prvního kola byl desátý, zatímco Lecuona v prvních zatáčkách ztratil několik pozic a ocitl se na patnáctém místě. Vierge, který byl v polovině závodu třináctý, musel bohužel v patnáctém kole zajet do boxů kvůli drobnému technickému problému, zatímco jeho týmový kolega Lecuona projel cílem čtrnáctý, i když ve druhé polovině závodu své tempo neustále zlepšoval.

Po prvních šesti kolech šampionátu WorldSBK je Vierge v celkovém pořadí na desátém místě s celkovým počtem 92 bodů, zatímco týmový kolega Lecuona je dvanáctý se ziskem 66 bodů. Team HRC bude příště závodit na italském okruhu Imola, dějišti sedmého kola, které se odehraje o víkendu 14. až 16. července.

Iker Lecuona
"Upřímně řečeno, byl to těžký víkend a dost jsme se trápili. Je pravda, že jsem včera havaroval, ale i bez toho jsem se trápil a to samé platilo pro sprintový závod. Bylo tu ale i pár pozitiv, a to v tom, že jsme před druhým závodem změnili základní nastavení motorky, čímž jsme upřímně řečeno trochu zariskovali, ale bylo to něco, co jsme se museli pokusit pochopit a najít cestu vpřed. Hned po startu to bylo těžké a hned v prvním kole jsem málem havaroval v sedmé zatáčce, ale naštěstí jsem se dokázal udržet na motorce a prostě jet dál. Kolo po kole se díky soustředění a pokračování v tlaku situace zlepšovala a moje tempo také. Vlastně celá druhá část závodu byla progresivní, dohnal jsem několik sekund na skupinu před sebou a časy na kolo byly opravdu dobré. Takže i když čtrnácté místo není ani zdaleka tam, kde chceme být, tato část závodu byla dobrá. Nyní musíme vše analyzovat a pochopit, co se stalo."

Xavi Vierge
"Tento víkend byl pro nás samozřejmě náročný a nečekali jsme, že se tu budeme tolik trápit. Jako vždy jsme s týmem tvrdě pracovali, abychom se v každém tréninku snažili dosáhnout maxima. Dnes se nám nakonec nepodařilo bodovat - ve sprintu jsme nebyli dostatečně rychlí a ve druhém závodě jsme dobře odstartovali a jeli uprostřed balíku, ale bohužel jsme měli menší problém, kvůli kterému jsem musel do boxů. Je to poprvé, co se to stalo, abych byl spravedlivý, a je lepší, když se to stane v závodě, kde jsme stejně bojovali, než během víkendu, kdy bojujeme o silný výsledek.Takže ještě jednou děkuji všem za jejich tvrdou práci, budeme se dál snažit zlepšovat a bojovat o pozice, které si každý v týmu zaslouží."