GP Thajska – preview

26.10.2023

Připoutejte se na Buriram! Napětí v boji o titul roste - 27 bodů bývalo víc než víkend, ale už to neplatí, Bagnaia a Martin přichází k dalšímu kolu tohoto asijského trojboje.
Foto: tým CryptoDATA RNF MotoGP™

Poté, co se na Phillip Islandu odehrála přehlídka Grand Prix, se paddock vydal na sever do velmi odlišného a často stejně dramatického Buriramu, kde se jede Velká cena Thajska - a rozdíl mezi vedoucím Francescem Bagnaiem (Ducati Lenovo Team) a nejbližším pronásledovatelem Jorgem Martinem (Prima Pramac Racing) se nyní zvýšil na 27 bodů. Loni touto dobou to Peccovi zaručovalo vedení v závěru víkendu, ale s Tissot Sprintem na každé Grand Prix v roce 2023 je nyní k mání 37 bodů - takže jistoty jsou nulové.

Jak na tom tedy jsme? Bagnaia má nyní pravděpodobně tuto dynamiku zpět, přestože navštívil Q1 v Indonésii i Austrálii. Přívalové podmínky v Japonsku, jeho ohromující vítězství v Mandalika a pak ten působivý útok na druhé místo při posledním startu vyžadovaly rychlost, ale také ocelové nervy. Úřadující šampion, který byl přitisknutý zády ke zdi, nezaváhal - a stále měl odvahu vystrčit lokty a dělat rozhodnutí ve zlomku vteřiny, jako byl ten úžasný skok po vnitřní straně, aby se na Phillip Islandu dostal na druhé místo. To je něco cenného v jeho arzenálu.

Martin zase hodně riskoval. V Japonsku byla jeho mistrovská třída za mokra přesně taková a na Mandalika ten nápor vpředu vyžadoval, aby se dostal blízko k limitu. Bohužel ho také překročil. V Austrálii pak zariskoval se zadní pneumatikou a chyběly mu jen desetiny, aby se mu to vyplatilo... ale nestalo se! Potřeboval riskovat, když startoval z pole position, která mu umožnila získat čtyři desetiny? Nebo je jeho rychlost - a skutečnost, že je ochoten vsadit - jeho největší předností, která mu umožní pokračovat v závodě?

Mezitím Marco Bezzecchi (Mooney VR46 Racing Team) není mimo hru, ale mezi číslem 72 a lídrem šampionátu Bagnaiem je nyní 73 bodů. Po náročnějším závodě na Phillip Islandu potřebuje v Buriramu lepší víkend, ale když je horko, viděli jsme, že "Bez" to umí víc než dobře. Bude chtít znovu vsadit na boj v popředí, protože se zotavuje z operace klíční kosti, a bude to on, kdo zde získá první vítězství na Ducati? Buriram je jediným místem v kalendáři, kde továrna z Borgo Panigale ještě nevyhrála.

Johann Zarco (Prima Pramac Racing) však nyní přijíždí jako vítěz závodu MotoGP™, poté co na ostrově ohromujícím způsobem dosáhl slávy, a nyní je jeho úkol jednoduchý: zopakovat to. Fabio Di Giannantonio (Gresini Racing MotoGP™) je mezitím v úžasné formě a nyní má na kontě první pódium v premiérové třídě a týmový kolega Alex Marquez bude doufat, že bude o něco lépe připraven na závody, protože jeho rekonvalescence po zranění pokračuje. Také Luca Marini (Mooney VR46 Racing Team) a Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team) se s číslem 23 nadále snaží najít své místo v červené barvě.

Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing) k tomu bude mít pravděpodobně co říct. Jezdec s číslem 33 byl na Phillip Islandu velmi blízko k umístění na stupních vítězů, díky nimž se stane Jihoafričanem s největším počtem umístění na stupních vítězů v Premier třídě, a to také z nejlepší kvalifikace ve třídě, když se rozdělil o nejlepší soupeře v první řadě. Týmový kolega Jack Miller měl na domácí půdě také pořádnou rychlost a bude chtít najít další, zatímco duo Pol Espargaro a Augusto Fernandez z týmu GasGas Factory Racing Tech3 se po sérii smůly snaží o zlepšení.

Maverick Viñales (Aprilia Racing) se po svém pátečním ohromujícím tempu také snaží vrátit zpět. "Top Gun" se nechal hned na začátku poslat do širokých dveří Down Under a poté, co hrozil být skutečnou ozdobou přední skupiny, nedokázal dohnat příliš velký odstup. Týmový kolega Aleix Espargaro se také snaží přeskupit. V týmu CryptoDATA RNF MotoGP™ jsou kroky vpřed také cílené. Miguel Oliveira, loňský vítěz v Buriramu v klasice za mokrého počasí, bude chtít týmovému kolegovi Raulu Fernandezovi vrátit autoritu a oba chtějí mnohem víc než jen okraj první desítky.

Totéž platí i pro Hondu. Po pódiu v Motegi, několika bombách před Mandalika a pak dvou pádech, po nichž následoval těžší Phillip Island, bude chtít osminásobný mistr světa Marc Marquez (Repsol Honda Team) určitě znovu nastartovat tento obrat. Také jeho týmový kolega Joan Mir to má po působivé GP Indie opět těžší. LCR Honda Idemitsu má po velmi náročném Phillip Islandu co napravovat s Takaakim Nakagamim, zatímco u LCR Honda Castrol čekáme na nějaké novinky ohledně Alexe Rinse poté, co odstoupil z GP Austrálie kvůli přetrvávajícím bolestem a společně s týmem oznámil, že v Buriramu nebudou startovat.

A konečně, i Monster Energy Yamaha MotoGP™ rozhodně potřebuje víc. Mnozí očekávali, že Phillip Island by mohl být pro značku z Iwata přívětivější, ale bylo to těžké, Fabio Quartararo i Franco Morbidelli se v kvalifikaci i v závodě umístili na konci pořadí. Francouz měl v kvalifikaci velkou rychlostní převahu, ale oba budou chtít postoupit. Vzhledem k vyšším teplotám v Buriramu a novému uspořádání okruhu bez té dlouhé, táhlé rovinky by se OR Grand Prix Thajska mohla ukázat jako reset.

Boj o titul zdaleka není závodem dvou koní, ale pro Bezzecchiho začíná být časem poslední šance a Bindera nyní dělí od vypadnutí z boje jen hrstka bodů. Jinými slovy, na okruhu Chang International Circuit nastal kritický čas a úžasná závěrečná zatáčka vybízí diváky, aby si užili dva úžasné finiše, protože v nabídce je dalších 37 bodů!

ČASOVÝ PLÁN GRAND PRIX THAJSKA
všechny časy jsou v našem středoevropském letním a standardním čase
(ze soboty na neděli se mění čas z letního na standardní)


Pátek 27. října 2023
04:00-04:35 Moto3™ trénink č. 1
04:50-05:30 Moto2™ trénink č. 1
05:45-06:30 MotoGP™ volný trénink č. 1
08:15-08:50 Moto3™ trénink č. 2
09:05-09:45 Moto2™ trénink č. 2
10:00-11:00 MotoGP™ trénink

Sobota 28. října 2023
03:40-04:10 Moto3™ trénink č. 3
04:25-04:55 Moto2™ trénink č. 3
05:10-05:40 MotoGP™ volný trénink č. 2
05:50-06:05 MotoGP™ kvalifikace č. 1
06:15-06:30 MotoGP™ kvalifikace č. 2
07:50-08:05 Moto3™ kvalifikace č. 1
08:15-08:30 Moto3™ kvalifikace č. 2
08:45-09:00 Moto2™ kvalifikace č. 1
09:10-09:25 Moto2™ kvalifikace č. 2
10:00-10:45 MotoGP™ závod Tissot Sprint (13 kol)

Neděle 29. října 2023
04:40-04:50 MotoGP™ warm up
06:00-06:35 Moto3™ závod (19 kol)
07:15-07:55 Moto2™ závod (22 kol)
09:00-09:50 MotoGP™ závod (26 kol)