Gigi Dall'Igna navrhuje omezení RRHD

30.08.2023

Rear Ride Height Devices je systém, který při akceleraci upravuje výšku podvozku stroje MotoGP, jeho používání chce boss Ducati omezit.
Foto: Ducati, zdroj: SPEEDWEEK.com

Od roku 2027 budou na následujících pět let platit v MotoGP nová technické pravidla. Již nyní se jedná o tom, jaké budou změny oproti těm stávajícím. Jedním z těch, kteří přichází s mnoha technickými novinkami, je technický guru Ducati, Gigi Dall'Igna. Tento uznávaný italský technik, který za deset let svého působení v Bologni přišel s mnoha inovacemi stroje Desmosedici GP, nyní navrhuje omezení sytému Rear Ride Height Devices, což je systém, který při akceleraci upravuje výšku podvozku stroje MotoGP. Dle vzoru Formule 1, kde je pro vyšší rychlost používán systém DRS (snižování odporu vzduchu pohyblivým zadním křídlem, což změní přítlak monopostu a zvýší jeho maximální rychlost), navrhuje Dall'Igna omezit RRHD jen na několikeré použití během závodu. Zda se mu podaří tento návrh protlačit do pravidel ukáže čas, jisté ale je, že většina soupeřů Ducati chce tento systém zakázat od roku 2027 úplně.

Gigi Dall'Igna pro server SPEEDWEEK.com svůj návrh okomentoval. "Podle mé představy a představy Ducati by se toto zařízení mělo používat jako jakýsi 'předjížděcí systém'. Jeho použití byste mohli povolit například desetkrát za nedělní závod, ne vícekrát."