FIM Junior MX 2023 – Bukurešť

10.07.2023

Valin, Heitink a Cirulis byli v Rumunsku korunováni juniorskými mistry světa FIM 2023 a vítězi světového poháru.

FIM 125 ccm
V prvním závodě třídy 125 ccm získal Mathis Valin první Fox Holeshot dne, pokračoval ve vedení a předvedl sebevědomý výkon, nevzdal se vedení a vyhrál první závod. Jeden z velkých soupeřů a ten, který v sobotu vedl kvalifikační závod, Janis Martin Reisulis z MJC Yamaha Official EMX125, šel brzy k zemi, což mu znemožnilo šanci na vítězství v závodě, ale přesto nakonec dokázal obsadit 7. místo s neuvěřitelným návratem. Zatímco Valin si dojížděl pro vítězství, o 2. místo zuřila velká bitva mezi Italem Simonem Mancinim, Nicolou Salvinim z JK Racing Yamaha a Australanem Jakem Cannonem. Poslední slovo měl v 5. z 15 kol Mancini, který se dostal na 3. místo a pokračoval až do šachovnicové vlajky. Salvini se spokojil s 3. místem a Cannon se 4. místem. Julius Mikula tuto jízdu dokončil desátý, jen 1,5 sekundy před jedenáctým Vítězslavem Markem.
Ve druhém závodě vyjel nejrychleji z brány Maximilian Werner z týmu Fantic Factory Maddii a získal FOX Holeshot, ale po několika zatáčkách se do vedení opět dostal Valin. Tentokrát však Reisulis dobře odstartoval a rychle na Valina zatlačil, aby nám připomněl souboje, kterých jsme v letošní sezoně EMX125 presented by FMF Racing mezi nimi zvyklí být svědky. Reisulisovi se podařilo předjet Valina ve 2. z 15 kol, udržel si vedení až do konce a vyhrál druhý závod, zatímco Valin se spokojil s druhým místem s vědomím, že s touto pozicí se na konci stane mistrem světa. Za nimi se umístil Francisco Garcia z RFME GASGAS MXJUNIOR TEAMu, který jel skvěle a v posledním kole se dostal ze zadních pozic, aby sebral Cannonovi 3. místo. Cannon nakonec skončil čtvrtý. Mikula si polepšil na 8. místo, Marek dojel devatenáctý.
Díky výsledku 1:2 byl Mathis Valin korunován juniorským mistrem světa FIM 125 ccm a získal zlatou medaili, zatímco vítěz druhé jízdy Janis Martin Reisulis skončil se stříbrnou medailí před Simonem Mancinim, který si zajistil bronz. Julius Mikula veze domů sedmé místo, Vítězslav Marek patnácté.

125cc Junior World Championship:
1. Mathis Valin (FRA, GasGas), 47 bodů; 2. Janis Martins Reisulis (LAT, Yamaha), 39; 3. Simone Mancini (ITA, Yamaha), 37; 4. Francisco Garcia (ESP, GasGas), 36; 5. Jake Cannon (AUS, Yamaha), 36; 6. Nicola Salvini (ITA, Yamaha), 34; 7. Julius Mikula (CZE, Yamaha), 24; 8. Mads Fredsoe (DEN, KTM), 22; 9. Noel Zanocz (HUN, KTM), 20; 10. Elias Escandell (ESP, Fantic), 18 ... 15. Vítězslav Marek (CZE, KTM) 12

FIM 85 ccm
V prvním závodě v kubatuře 85 ccm získal Fox Holeshot Ryan Oppliger, když se Švýcar ujal vedení, ale ve druhém kole už nemohl nic dělat, když ho předjel Dani Heitink. Mladý Nizozemec dokázal závod kontrolovat až do konce a zvítězit v prvním závodě před Oppligerem. Dex Kooiker byl 5 kol z 12 na 3. místě, ale musel ze závodu nečekaně odstoupit, což nakonec umožnilo Deanu Gregoirovi dojet na 3. místě. Jeden z favoritů Jarne Bervoets neměl nejlepší start a musel bojovat, aby se z 11. místa v 1. kole nakonec dostal na 6. místo.
Ve druhém závodě získal Rakušan Ernecker Moritz druhý FOX Holeshot, ale Bervoets se poté rychle ujal vedení a předvedl ohromný výkon, díky kterému zvítězil s náskokem 8 sekund před Heitinkem. Heitink jel skvěle a probojoval se na 2. místo poté, co se na přelomu 1. a 2. kola ocitl na 5. místě. Gregoire opět ukázal dobrou rychlost a podařilo se mu opět dojet na dobrém a pohodlném 3. místě. Moritz skončil v závodě na 4. místě.
Vynikající výsledek 1:2 znamenal, že Dani Heitink byl korunován mistrem světa v motokrosu juniorů FIM pro rok 2023 v kubatuře 85 ccm před Jarnem Bervoetsem, který ve druhém závodě ukázal veškerý svůj talent, aby ho vyhrál a získal celkové druhé místo. Dean Gregoire prokázal konzistentnost, když zajel 3-3 a získal celkové 3. místo.
Naší republiku zastupoval Stanislav Pojar, který se ale do hlavních rozjížděk nekvalifikoval.

85cc Junior World Championship:
1. Dani Heitink (NED, Husqvarna), 47 bodů; 2. Jarne Bervoets (BEL, KTM), 40; 3. Dean Gregoire (NED, KTM), 40; 4. Riccardo Pini (ITA, KTM), 34; 5. Ryan Oppliger (SUI, KTM), 32; 6. Travis Leok (EST, Husqvarna), 30; 7. Moritz Ernecker (AUT, GasGas), 25; 8. Nicolò Alvisi (ITA, GasGas), 25; 9. Robbie Daly (GBR, KTM), 25; 10. Andrea Uccellini (ITA, Husqvarna), 21

FIM 65 ccm
V prvním závodě kubatury 65 ccm se mladý Lotyš Patricks Cirulis ujal prvního FOX Holeshotu a po celých 8 kol se držel v čele závodu, aby nakonec zvítězil. Za ním Rainers Grasis také velmi dobře odstartoval na 2. pozici a tuto příčku si udržel až do konce před Eastonem Gravesem, který jel celý závod také na 3. pozici. Kenzo Jaspers předvedl pozoruhodný návrat po průměrném startu, kdy se z 9. místa v 1. kole dostal na 4. místo v závěru závodu. Dominik Hason skončil na 27. pozici, zatímco Josef Vrtal byl třiatřicátý.
Ve druhém závodě Cirulis opět ukázal, že je o hlavu výš, když získal svůj druhý FOX Holeshot dne, ujal se vedení a vydržel s ním až do konce. Gravesovi se podařilo ve 2. kole dobře předjet a posunout se na 2. místo, které si udržel až do konce, zatímco pro Francesca Assiniho to byl skvělý závod, ve kterém si několikrát zapředjížděl a z 6. místa v 1. kole se nakonec dostal na 3. místo. Velmi dobře odstartoval Tim Lopes, který se v průběhu prvního kola ocitl na 2. místě a nakonec musel několik míst přepustit, aby skončil na 4. místě. Dominik Hason si dojel dvacátým místem pro jeden bod, Josef Vrtal byl čtyřiadvacátý.
Perfektní výsledek a perfektní víkend mladého Lotyše Patricka Cirulise, který dominantně zvítězil a stal se vítězem Světového poháru 2023 v kubatuře 65 ccm před skvěle a konzistentně jezdícím Američanem Eastonem Gravesem s výsledky 3-2. Assini Francesco se díky skvělému druhému závodu dostal na třetí příčku stupňů vítězů. Bod zajistil Hasonovi 26. místo, Vrtal nebodoval.