FIM Bajas World Cup 2022 – Dubai

07.12.2022

Závod Dubai International Baja razantně zakončil sezónu FIM Bajas a přinesl intenzivní a akcí nabitý dvoudenní podnik.
Foto: FIM / Rally Zone

Polák Konrad Dabrowski vyhrál FIM Bajas World Cup 2022, a to jak v hlavní kategorii mužů, tak i mezi juniory, Mirjam Pol získala vavříny v kategorii žen, Pedro Bianchi Prata triumfoval mezi veterány a Abdulmajeed Al-Khulaifi se umístil na vrcholu čtyřkolek.

V prvním pátečním speciálu závěrečného podniku Dubai International Baja se místní hvězda Mohammed Al-Balooshi (KTM) potýkal s mechanickými problémy a jeho naděje na zisk titulu se rozplynuly v písku pouště Al Qudra. Jeho hlavní soupeř Fabio Magalhães (Honda) měl problémy s navigací, ocitl se bez paliva a rozhodl se odstoupit po prvním dni. To připravilo půdu pro Konrada Dabrowského (Husqvarna), který byl před Dubají třetí ve světovém poháru FIM Bajas. Mladý Polák se po úvodním dnu ocitl v boji o titul.

Nejenže se vedoucí jezdci ocitli v první etapě v problémech, ale ze zadních pozic startovního pole se vynořila nová hvězda, která narušila hierarchii. Mladý rakouský jezdec Tobias Ebster (Husqvarna), který startoval z 29. místa a byl pro pravidelné účastníky závodu Baja poměrně neznámý, si dojel pro vítězství v první etapě.

V sobotu otevřel trať a byl rychle dostižen Dabrowskim, ale až do konce speciálky zůstal se zkušeným Polákem v opatrném kontaktu a skončil třetí za Al-Balooshim - kterému se poslední den dařilo lépe - a Dabrowskim. Ebster vybojoval své první vítězství v Baja před Dabrowskim a třetím Maki Reesem-Stavrosem.

V ženské kategorii si po nedávném titulu v rallye-raid Mirjam Pol (Husqvarna) dojela pro vítězství v Dubaji a získala titul šampionky. Pedro Bianchi Prata (Honda), věrný cross-country rallye již 30 let, se po celou sezónu vyznamenával vítězstvím v závodech Baja do Oeste a Baja Portalegre, aby v Dubaji završil sezónu titulem FIM Bajas World Cup Veterans. Ve čtyřkolkách zvítězil na Dubai Baja Abdulaziz Al-Ahli (Yamaha) s přehledem před Abdulmajeedem Al-Khulaifim, vítězem světového poháru FIM Quad Bajas, a saúdským soupeřem Hanim Al-Noumesim.

Dubai International Baja 2022
1. Tobias Ebster (AUT, KTM) 7:53:47
2. Konrad Dabrowski (POL, Husqvarna) +5:42
3. Makis Rees-Stavros (GBR, KTM) +15:16
4. Abdallah Abuaisheh (JOR, KTM) +17:02
5. Alex McInnes (GBR, Husqvarna) +26:58
6. David McBride (GBR, Husqvarna) +43:40
7. Abdulrahman Ahli (UAE, Yamaha) +46:23
8. Abdullah T. Alshatti (KUW, Kawasaki) +50:35
9. Daniel Jordão (POR, KTM) +57:55
10. Brett Hunt (GBR, Husqvarna) +1:03:13