Dvě nedělní pódia pro Reu

31.07.2023

Po sobotním vítězství v prvním závodě WorldSBK na mosteckém autodromu získal Jonathan Rea v neděli další dvě místa na stupních vítězů a završil tak potenciálně náročný víkend ziskem více bodů než kterýkoli jiný jezdec. Alex Lowes byl sedmý v závodě Superpole Race a poté čtrnáctý ve druhém závodě.
Foto: Kawasaki

V první závodní akci v neděli 30. července na 4,212 km dlouhém mosteckém okruhu byl závod Tissot-Superpole Race na deset kol za suchých podmínek a Jonathan Rea odstartoval z první řady. Jonathan si účastí v závodě vytvořil nový historický rekord 400 startů v závodech WorldSBK a po startu ve druhém závodě na plné trati zvýšil svůj celkový počet na 401. Rea po celou dobu závodil v první trojici a předjel vedoucího Axela Bassaniho poté, co se do vedení poprvé dostal pozdější vítěz závodu Toprak Razgatlioglu. Rea dostihl a předjel Razgatlioglua ve 20. zatáčce, ale sám byl poté rychle znovu předjet a nakonec skončil jen o něco málo přes sekundu za vítězem, ale v cíli před lídrem šampionátu Álvarem Bautistou.
Alex Lowes startoval do závodu Superpole Race z 12. pozice a nakonec byl sedmý po dlouhém souboji s Remym Gardnerem startujícím z první řady.
Druhý závod byl po celou dobu pro Reu velkým bojem, který nakonec dojel třetí za vítězem závodu Bautistou a Danilo Petruccim, který ho předjel až v posledním kole. Rea musel odhodlanému Petruccimu ustoupit, jinak by riskoval pád, který by zmařil všechnu dobrou práci, kterou on a jeho tým odvedli po ne zrovna ideálním začátku závodního víkendu. Rea si v Mostě připsal trojici umístění na stupních vítězů, a to díky vítězství, druhému a nakonec třetímu místu ve druhém závodě. V šampionátu je nyní třetí pozici, o 24 bodů před dalším jezdcem Yamahy Andreou Locatellim.
V sobotu Rea vyrovnal rekordní počet vítězství v závodech mistrovství světa FIM v různých kategoriích, když jich získal 122. O tento počet se nyní dělí s legendárním Giacomem Agostinim.
Lowes měl smůlu, že ve druhém závodě ztratil příliš mnoho času poté, co se s ním srazil jiný jezdec a poslal ho na čas mimo trať.Po návratu na trať jel ve vysokém tempu, ale musel se spokojit se 14. místem. Alex je v šampionátu osmý, když v každém mosteckém závodě získal body. Pro celý paddock WorldSBK nyní začíná dlouhá letní přestávka, závodní akce opět začnou ve francouzském Magny Cours mezi 8. a 10. zářím. Ještě předtím, 29. a 30. srpna, absolvuje KRT test na okruhu Motorland Aragon.

Jonathan Rea

"Ve druhém závodě jsem si myslel, že bych se dotáhl na Danila Petrucciho, ale cítil jsem, že se mě dotkl, a jakákoli moje větší agresivita by způsobila kontakt. Když je na vnější straně, má větší riziko, ale kdybych se dostal do kontaktu, měl bych stejnou šanci havarovat jako on. Se svým víkendem jsem byl nadmíru spokojený, takže jsem neměl potřebu udělat v poslední zatáčce nějakou hloupost. Myslím, že když sečteme body za všechny tři závody, vyjde nám celkově nejvíc. Byl to pro mě i pro tým neuvěřitelný víkend. V pitboxu jsme si vedli tak dobře, že jsme se nenechali strhnout emocemi ani sklíčeností, protože v jednu chvíli jsme byli na míle daleko. Odkud jsme v pátek přijeli? Nebyl jsem nikde. Necítil jsem se s motorkou dobře, ale snažili jsme se něco zlepšit. Závody vyšly docela dobře, nejprve s přechodnou pneumatikou v prvním závodě a pak v dnešním závodě Superpole Race jsem se cítil dobře, když jsem bojoval s Toprakem. To mi dodalo jistotu, že v dlouhém závodě bych mohl být v pořádku. Ve druhém závodě jsem na Topraka a Alvara nestačil. V závěru závodu jsem hodně ztrácel trakci a na motorce se mi začalo jezdit dost fyzicky náročně. Bylo to všechno, co jsem mohl udělat, abych se pokusil Petrucciho odrazit."

Alex Lowes

"S ranním závodem Superpole Race jsem byl spokojený, protože jsme měli dobré tempo. Byla škoda, že jsem v posledním kole ztratil pozici s Remy Gardnerem, protože jsem s ním během závodu sváděl pěkný souboj. Ale cítil jsem, že moje tempo s pneumatikou SC0 bylo docela dobré. Zachovali jsme změny, které jsme udělali pro závod Superpole Race, a já jsem měl solidní start. Myslím, že ve čtvrtém kole to byl Petrucci, kdo do mě v šesté zatáčce narazil. Protože jsem už byl na apexu, neměl jsem šanci zareagovat. To mi od té chvíle zničilo závod, protože jsem ztratil deset sekund a vrátil se na 14. místo. Ve WorldSBK je to teď tak vyrovnané a já neměl tempo, abych se dostal k předním skupinám. Je to škoda, protože jsem měl pocit, že jsem dnes jel lépe než včera, ale výsledky to neodrážejí. Teď si vezmu volno, budu trávit čas s rodinou a pokusím se v září vrátit v plné síle."