Durdis bojoval ve finále MiniGP

04.11.2022

Jedenáctiletý Durdis nakonec skončil osmý. Čekal jsem od sebe více, smutní. Byla to velká škola, dodává trenér Pešek.

Tisková zpráva Romana Durdise

Teprve jedenáctiletý motocyklový závodník Roman Durdis má za sebou dosavadní vrchol kariéry. V rámci Velké ceny Valencie skončil jako celkově osmý v závodech MiniGP, do kterých se kvalifikovalo 33 nejlepších závodníků do čtrnácti let z celého světa.

"Umístění je sice v první polovině, ale za mě špatný výsledek. Čekal jsem od sebe více. Příště musím být silnější," řekl bezprostředně po závodě Durdis, kterého od dětství trénuje bývalý elitní český závodník Lukáš Pešek.

Vítěz dvou závodů v kategorii do 125 kubických centimetrů (dnešní Moto3) ocenil kvalitu a obrovskou konkurenci v závodu, během kterého měli nadějní závodníci možnost potkat současné hvězdy z MotoGP.

"Těsně před startem dokonce za Romanem přišel Fabio Quartararo a popřál mu hodně štěstí. Roman byl nadšený a vůbec nechápal, že za ním přišel," pokračuje Pešek s tím, že právě francouzský jezdec patří mezi idoly mladého závodníka původem z Mostu.

Podle Peška rozhodla o konečném osmém místě kvalifikace. "Časově byl na tom Roman v závodě okolo třetího místa, jenže v kvalifikaci dojel v uvozovkách až sedmý a vzhledem k tomu, že trať nebyla ideální pro předjíždění, tak umístění v cíli bylo skoro totožné jako na startu," vysvětluje Pešek, který v listopadu oslaví sedmatřicáté narozeniny.

"Každopádně úroveň byla extrémní. Loňský vítěz skončil až pátý. Chtěli jsme umístění v elitní pětce, ale pro Romana to byl dosud největší závod, takže to byla pro něj obrovská škola. Příští rok se budeme chtít kvalifikovat znovu, takže budeme bojovat," pokračuje Pešek s tím, že Durdis patřil mezi absolutně nejmladší jezdce na startu.

A měl Pešek šanci potkat se s bývalými soupeři? "Když se u nás zastavil Pól Espargaro, tak mě poznal a říkal Romanovi, že jsem byl rychlejší než on," dodává s úsměvem bývalý český jezdec.