Ducati Monster Senna

17.05.2024

Ducati vzdává hold Ayrtonu Sennovi sběratelskou limitovanou edicí modelu Monster.
Foto: Ducati

- Limitovaná a číslovaná edice motocyklu věnovaná legendě Formule 1®, vášnivému motocyklistovi a Ducatistovi.
- Linie motocyklu, kterou vytvořilo Centro Stile Ducati za účasti Senna Brands, je inspirována barvou přilby, kterou Brazilec nosil během své kariéry.
- Monster Senna bude vyroben v pouhých 341 kusech s komponenty, které umocňují jeho sportovní charakter
- Grand Prix Formule 1® v Imole se stala kulisou pro prezentaci motocyklu, který představili Claudio Domenicali, Bianca Senna a Stefano Domenicali

Ducati vzdává hold Ayrtonu Sennovi a představuje sběratelskou limitovanou edici modelu Monster, která je poctou mimořádné kariéře brazilského závodníka a odkazu, který po sobě zanechal. Omezený počet kusů je poctou legendě: 341. 3 je počet světových titulů, které Senna získal ve Formuli 1®. 41 je počet Velkých cen, které Ayrton dokončil a slavil na nejvyšším stupni vítězů.

Speciální edice Monster Senna má být oslavou pevného vztahu, který vznikl mezi Ducati a brazilským šampionem. Vzájemnou vášeň dvou legend motorsportu, kterou výrobce motocyklů z Boloně dodnes pěstuje prostřednictvím vztahu s Ayrtonovou rodinou a se společností Senna Brands. Tato spolupráce vedla k definování speciálního designu, který navrhlo Centro Stile Ducati.

Volba modelu Monster pro vytvoření této limitované edice souvisí také s historií Ayrtona, který byl jedním z prvních majitelů modelu Monster 900, na němž se pohyboval v Monte Carlu a na němž se objevil na slavnostním večeru Velké ceny Monaka F1® v roce 1993. Ayrtonovi se líbila jednoduchá koncepce Monstera, který chtěl přenést zábavu z jízdy do centra motocyklového zážitku: sportovní motor, ideální pro silniční použití, podvozek odvozený od Superbiku, široká řídítka a žádná kapotáž.

Monster Senna vzdává hold talentu trojnásobného mistra světa speciálním lakováním, které je inspirováno barvou přilby, kterou jezdec nosil při závodech během své kariéry, s díly ve žluté, zelené a modré barvě, což je jasná pocta brazilské vlajce.

Představení motocyklu, který Ducati věnovala Sennovi, se uskutečnilo v paddocku závodního okruhu Enza a Dina Ferrari v Imole u příležitosti Velké ceny Made in Italy and Emilia-Romagna Formula 1® Grand Prix. Vzpomínka na pouto mezi Sennou a Ducati byla zprostředkována slovy Claudia Domenicaliho (generálního ředitele Ducati), Biancy Senny (generální ředitelky Senna Brands) a přispěl také Stefano Domenicali (prezident a generální ředitel Formule 1®).

Claudio Domenicali, generální ředitel Ducati Motor Holding:
"Ayrton Senna byl a navždy zůstane ikonou. Sportovní legenda, výjimečný člověk, ale také vášnivý motocyklista, kterého chceme uctít speciální edicí jednoho z nejikoničtějších modelů naší řady: Monstera. Senna byl jedním z prvních majitelů modelu Monster 900 a dokonale reprezentoval hodnoty tohoto motocyklu: styl, odvahu a zábavu. Monster Senna je důkazem toho, jakou máme čest definovat šampiona této neuvěřitelné úrovně jako skutečného Ducatistu."

Bianca Senna, generální ředitelka Senna Brands:
"Partnerství s Ducati je historické a dodnes velmi aktuální. Monster je dokonalý motocykl, který připomíná Ayrtonův životní styl, zaměřený na vysoký výkon, ale s možností užít si chvíle volna. Pro fanoušky po celém světě, kteří Ayrtona obdivují, je toto partnerství skutečnou poctou jeho odkazu."

Příběh Ducati a Ayrtona Senny
Cesty Ducati a Ayrtona Senny se poprvé zkřížily v roce 1990, kdy Claudio Castiglioni, tehdejší majitel Ducati a vášnivý fanoušek Senny a jeho vrozeného talentu, daroval trojnásobnému mistru světa motocykl 851 SP. V následujících letech si Senna a Ducati uvědomili, že mají mnoho společných hodnot, a když mistr světa osobně spatřil novou Ducati 916, byl jí naprosto fascinován, což dalo vzniknout myšlence spolupráce na speciálním projektu, který by dokázal spojit značku Ducati a Sennu.

Tak se zrodil motocykl Ducati 916 Senna, který se vyznačoval barvou, kterou si brazilský jezdec osobně vybral a zvolil kontrastní grafiku mezi antracitově šedou, matně černou a červenou barvou, která se v následujících letech stala ikonou. Speciální sérii, omezenou na pouhých 300 kusů, oznámila Ducati v březnu 1994.

Tragická nehoda, při níž Ayrton Senna přišel o život, se odehrála několik měsíců před zahájením výroby modelu Ducati 916 Senna a zastavila všechny operace spojené s Ayrtonem, ale následná diskuse mezi Ducati a Sennovou rodinou přesvědčila obě strany, aby pokračovaly v projektu na Ayrtonovu památku, přičemž prezentace proběhla na autosalonu v roce 1994.První série byla vyprodána ve velmi krátké době a poté následovaly další dvě v letech 1997 a 1998 s barvami vybranými Ayrtonovým bratrem Leonardem Sennou.

Spolupráce se společností Senna Brands byla obnovena v roce 2014 modelem 1199 Panigale, na jehož základě byla vytvořena limitovaná série 161 kusů - stejný počet jako počet Velkých cen, které Ayrton odjel - vyhrazená pro brazilský trh. Všechny modely Ducati Senna jsou velmi vyhledávané sběrateli po celém světě.

Komponenty Ducati Monster Senna
Monster Senna je vybaven komponenty, které kromě zkrášlení vzhledu zlepšují také dynamické vlastnosti motocyklu a umožňují dosáhnout pohotovostní hmotnosti bez paliva 175 kg, tj. o 4 kg méně než u standardního modelu, který je již nyní etalonem kategorie v oblasti lehkosti.

Monster, moderní reinterpretace původní receptury, je lehký, snadno ovladatelný a rychlý motocykl. Je poháněn motorem Testastretta 11°, kapalinou chlazeným čtyřventilovým dvouválcem s desmodromickým rozvodem o výkonu 111 koní, který je spolehlivý a zábavný díky plné křivce průběhu výkonu ve všech otáčkách. Má mimořádně funkční a účinný podvozek inspirovaný motocykly Ducati Superbike, plně nastavitelné a sportovní odpružení Öhlins, kovaná kola, propracovaný brzdový systém s předními třmeny Brembo Stylema® a hliníkovými přírubami brzdových kotoučů a špičkovou elektroniku v daném segmentu.

Estetiku modelu Monster Senna kromě speciálního zbarvení zkrášluje žlutozelenomodrý štítek na černých ráfcích vyrobených speciálně pro tento model a žlutá barva na brzdových třmenech a na homologovaných karbonových výfukových tlumičích Termignoni. Dalšími charakteristickými prvky tohoto modelu jsou speciální sedadlo, odpovídající kryt motoru a speciální animace na přístrojové desce, která se spustí po zapnutí zapalování.

Každý motocykl je jedinečný díky plaketě na trojitém třmenu s názvem modelu a číslem motocyklu, certifikátu pravosti a speciálnímu ochrannému zakrytí motocyklu.

Hlavní standardní výbava
- Slavnostní design "Senna" *
- Tabulka s názvem modelu a pořadovým číslem (XXX/341) *
- Speciální animace na zapalování na palubní desce *
- Sportovní sedadlo s logem *
- Motor Testastretta 11° o objemu 937 cm3
- Maximální výkon 111 k při 9250 ot/min.
- Maximální točivý moment 9,5 kgm při 6 500 ot/min.
- Homologovaný tlumič výfuku Termignoni se žlutým pruhem *
- Hliníkový přední rám
- Zadní pomocný rám z lehkého GFRP
- Hliníkové stupačky opracované z masivu *
- Hliníková kyvná vidlice
- Tlumič řízení Öhlins **
- Přední vidlice Öhlins NIX30 **
- Öhlins monoshock **
- Kovaná hliníková kola (-1,86 kg) s dvoubarevným žluto-zeleno-modrým označením *
- Přední a zadní blatníky z uhlíkových vláken **
- Ochranný kryt motoru *
- Kompletní systém osvětlení LED s ukazateli směru jízdy
- 4,3palcový barevný přístroj TFT s ukazatelem zařazeného rychlostního stupně a stavu paliva
- Jízdní režimy (3 nastavení) kalibrované tak, aby využívaly výhod nového podvozku, nový režim jízdy na mokru
- Systém ABS pro zatáčení nastavitelný ve 3 úrovních s režimem pouze pro přední kola
- DTC 8 úrovní, DWC 4 úrovně
- Kontrola rozjezdu nastavitelná ve 3 úrovních
- Přední brzdy Brembo s 320mm kotouči s hliníkovými přírubami, monoblokové třmeny Stylema® lakované žlutou barvou, radiální hlavní válec a destičky ze slitinového materiálu *
- Hydraulická spojka s radiálním čerpadlem
- Výška sedadla 840 mm od země
- DQS nahoru/dolů
- Lithium-iontová baterie **
- Pneumatiky Pirelli Diablo Rosso IV
- Čelní sklo
- Potah sedadla spolujezdce
- Speciální kryt motocyklu *
- Certifikát pravosti *

* Exkluzivní vybavení specifické pro Monster Senna
** Prémiová výbava ve srovnání s Monster/Monster+