Druhé pódium pro Reu na domácí půdě

03.07.2023

Po sobotním třetím místě se Jonathan Rea dočkal pódia i v neděli, kdy v Superpole Race skončil opět třetí.
Foto: Kawasaki

Jonathan Rea (KRT) se v neděli 2. července v Donington Parku umístil v desetikolovém závodě Superpole na dalším pódiu a přidal tak třetí místo ze sobotního závodu. Alex Lowes (KRT) si v posledním závodním dni nabitého víkendu připsal dvě umístění v první šestce. V obou nedělních závodech na domácím okruhu bylo pro oba jezdce KRT suché, ale chladné počasí, přičemž Rea měl dokonce ambice získat v závodě Superpole Race na deset kol své první vítězství v sezóně 2023. Po startu z pole position vedl v předposledním kole, ale nejprve ho předjel pozdější vítěz závodu Toprak Razgatlioglu a poté - v několika posledních zatáčkách posledního kola - lídr šampionátu Alvaro Bautista. Třetí místo Rea nedokázal ve druhém nedělním závodě zcela zopakovat, protože ve srovnání s některými jezdci ztratil tempo kvůli nedostatečné trakci zadní části motocyklu. Nakonec skončil pátý, přičemž v úvodní části závodu byl na druhém místě.

Alex Lowes, který v sobotu skončil šestý, v závěrečném dni obsadil další dvě šestá místa. Ve druhém závodě, v němž jezdci, kteří skončili čtvrtí až devátí, projeli cílem v rozmezí dvou sekund, jel ve velkém tempu a pod tlakem.

V pořadí šampionátu zůstává Rea čtvrtý, nyní má 163 bodů, zatímco Lowes je sedmý s 99 body.

Jonathan Rea
"V závodě Superpole Race jsem získal pódium a ve druhém závodě jsem byl pátý, ale byl bych o něco spokojenější, kdyby se výsledky obrátily.Vždycky je příjemné zakončit den solidním výsledkem. Pokud ale začneme pozitivy z dnešního rána, cítil jsem se v závodě na deset kol úžasně. Byl to ode mě maximální útok a věděl jsem, že se musím dostat brzy dopředu. Předjel jsem Alvara v T1, po vnitřní straně, a pak už jsem jen jel tak rychle, jak jsem mohl! V předposledním kole tam asi trochu chybělo, s několika chybami, a to dostalo Topraka dostatečně blízko, aby měl výpad v Melbourne Loop. Do předchozí šikany jsem vjel trochu rychle. Když jsem v posledním kole začínal přemýšlet o tom, že si dám do šikany na čas, abych Topraka připravil na poslední zatáčku, nebo se k němu přiblížil, tak se tam objevil Alvaro a zaparkoval to na apexu. Myslím, že jsme si asi zasloužili trochu víc než třetí místo vzhledem k tomu, odkud jsme přijeli, ale jsem šťastný i zklamaný zároveň.V závěrečném závodě jsem od začátku bojoval s trakcí zadní pneumatiky a poměrně brzy jsem viděl, že bojuji na hraně pneumatik. Od poloviny závodu, kdy mě předjel Alvaro, jsem se tak trápil. Zadní pneumatika jen klouzala, klouzala a klouzala. Bylo to opravdu těžké, protože to začalo být strašně fyzické a motorka se hodně hýbala."

Alex Lowes
"Obecná charakteristika víkendu byla stejná i dnes. Byli jsme docela rychlí, ale když nám upadnou pneumatiky, máme problém udržet tempo. Johnny to samozřejmě zvládá lépe, ale je to podobná charakteristika, protože bojoval o vítězství, zejména v závodě Superpole Race, ale pak mu dojde přilnavost. V prostřední části druhého závodu jsem se cítil o něco lépe než Johnny a snažil jsem se za ním uvolnit, ale když máte sedmičlennou skupinu, nemůžete se příliš uvolnit. Petrucci mě předjel a jel dobře, pak mě předjel Redding a prostě mi narušil rytmus. Cítil jsem, že jeho motorka možná funguje o něco lépe než Johnnyho, protože jsme pro poslední závod udělali poměrně velkou změnu. Časy na kolo jsou od všech tak rychlé, že je to teď jiná hra. Změna nastavení, kterou jsme udělali pro poslední závod, se zdála být docela pozitivní."