Donington Park zahájí letní část WorldSBK

29.06.2023

Letní část sezóny 2023 zahájí britské kolo Prosecco DOC, které se uskuteční v Donington Parku, historickém místě, kde se před 35 lety konal první závod WorldSBK. Bude to první ze tří kol naplánovaných na červenec.
Zdroj a foto: Dorna WorldSBK Organization

ŽHAVÁ MÍSTA V DONINGTON PARKU S ALEXEM LOWESEMT

1/
"Donington je trať dvou polovin, ale je to skvělá trať - krásně se na ní jezdí. Na čtyřku se jen dotknu omezovače a pak na Redgate sjedu na dvojku. Při brzdění stačí nechat motorku trochu sklouznout, aby zadní část motorky zajela do výjezdu z pit lane, jen aby se zatáčka trochu otevřela. Nejtěžší částí Redgate je nevjet do ní příliš brzy, protože má pozdní apex na sjezdu do Hollywoodu. V podstatě se musíte začít naklánět těsně před koncem bílé čáry na výjezdu z boxů."

T9-10/
"Rovinka má uprostřed malý skok, takže tam nesmíte příliš polevit. Nakláním motorku při průjezdu zatáčkou, aby se příliš neroztáčela, a hodně používám zadní brzdu. Esíčko, stejně jako závěrečné zatáčky, je o prudkém brzdění."

T11/
"Rovinka do vlásenky není vůbec rovinka. Tak nějak se objíždí a pak musíte vynaložit poměrně velké úsilí, abyste se vrátili doleva a brzdili vzpřímeně. Zastavit, sjet na jedničku, trochu z kopce a vždycky je to dobré místo na předjíždění. A vždycky hodně akce."

Cesta do Velké Británie v roce 2023 bude vždy napínavá a plná dramat a překvapení. Tam to před lety všechno začalo - přesněji řečeno před 35 lety - a nyní se vracíme, abychom pokračovali v psaní historie na kopcích úchvatného britského venkova. Samozřejmě můžeme mluvit jen o jednom speciálním místě - Donington Parku. Mistrovství světa MOTUL FIM Superbike 2023 se zde (doslova, protože se nachází vedle letiště East Midlands) zastaví na šestém podniku sezony kousek od města Nottingham. V Donington Parku vždy dochází k překvapením a plány bývají hozeny rovnou do koše, ale bude rok 2023 jiný než to, co jsme viděli doposud? Podíváme se na letošní kolo Prosecco DOC UK.

Zatímco rozdíl mezi nejlepším mužem šampionátu Álvarem Bautistou (Aruba.it Racing - Ducati) a mistrem světa z roku 2021 Toprakem Razgatliogluem (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) činí 86 bodů, Donington Park je Razgatliogluovým oblíbeným okruhem. První pódium ve druhém závodě v roce 2018 a vítězství v pěti z posledních šesti závodů, které se zde konaly (první triumf přišel loni), to je Toprakovo teritorium. A také to potřebuje, navzdory Bautistově dominanci v úvodní části sezony, a stát se tedy může cokoli, vždyť je to motocyklové závodění. Razgatlioglu bude potřebovat vytěžit maximum na tratích, kde se alespoň na papíře jeví jako jasný favorit. Zopakování loňského triumfu přinese alespoň naději a povzbuzení.

Na druhou stranu, zmíněná "nadvláda" Bautisty je docela zvláštní: 14 vítězství v 15 závodech, jste svědky historie, tak si to užijte. Nicméně nespoléhejte na to, že to bude pokračovat i v Donington Parku. Bautista na této trati ve WorldSBK nikdy nevyhrál a druhé místo ve druhém závodě bylo loni jeho jediným pódiem poté, co v prvním závodě havaroval a v závodě Superpole Race byl čtvrtý. Pokud by se tyto výsledky opakovaly (Toprakova vítězství a Bautistovy boje), pak by se rozdíl snížil na 50 bodů. Ještě není všemu konec, a i když je to jen kdyby, ale a možná, Donington Park je místem, kde se může odehrát drama. Poznámka k Bautistovi je, že je čerstvě po testování Ducati MotoGP™ Desmosedici GP23 v Misanu minulý týden, ale jeho opětovná adaptace na stroje WorldSBK by neměla být příliš náročná poté, co od té doby zajel několik kol na stroji Panigale.

Diváci v Donington Parku jsou vždy něčím výjimeční a atmosféra v roce 2022 byla elektrizující a nic nedokáže domácí fanoušky rozvášnit víc než "Union Jack" na vrcholu. Jonathan Rea (Kawasaki Racing Team WorldSBK) a ZX-10RR možná nejsou takovou silou, jakou bývali - alespoň prozatím - ale pozitivní test v Aragonii se snad promítne do nálože pódia, nebo možná i vítězství, na domácí půdě. Rea má na kontě šest vítězství v Donington Parku a hattrick pódií v loňském roce mu přinesl solidní víkend. Dokáže se letos dostat do čela a získat první vítězství v sezoně? Na druhé straně boxu KRT je to doslova domácí kolo pro Angličana Alexe Lowese z nedalekého Lincolnshiru. Lowes byl loni v prvním závodě na stupních vítězů a stejně jako Rea je čerstvě po testování. Může tento víkend překvapit?

Co se týče Britů, je na co se dívat, zejména v britském týmu ROKiT BMW Motorrad WorldSBK. Tým Shauna Muira bude doufat, že Scott Redding dokáže zvrátit svou formu po mizerných prvních pěti kolech roku 2023. Před 12 měsíci Reddingova houževnatost ho vynesla na první příčku s BMW a Donington Park je vždy okruh, na kterém se Reddingovi i M1000RR daří. Na druhé straně garáže je však skutečný hrdina Donington Parku. Tom Sykes má ohromující bilanci, devět vítězství v řadě je rekordem pro jakéhokoli jezdce na jakémkoli okruhu v historii WorldSBK. Sykes, který nyní působí u BMW jako náhradník za zraněného Michaela van der Marka, získal v Donington Parku dvě pódia, když za tým závodil naposledy. Přestože v prvním kole po návratu k týmu v Misanu nezískal první desítku, nikoho by nepřekvapilo, kdyby Sykes o víkendu pokropil staré doningtonské kouzlo.

Na jiném místě startovního roštu se Bradley Ray (Yamaha Motoxracing WorldSBK Team) představí v domácím prostředí. V roce 2018 získal v Donington Parku na motocyklu specifikace BSB divokou kartu a bodoval, zatímco na okruhu v Donington Parku má na kontě tři vítězství v BSB, včetně svého vůbec prvního vítězství v této třídě v roce 2018. Poté, co technický problém zastavil silný druhý závod v Misanu, se Ray začíná rozkoukávat.

Po prvním umístění na stupních vítězů v sezoně a překonání dvou ze čtyř jezdců, kteří jsou v šampionátu před ním, ztrácí Axel Bassani (Motocorsa Racing) na Jonathana Reu pouhé tři body a na třetího Andreu Locatelliho (Pata Yamaha Prometeon WorldSBK) 21 bodů. Bassani se bude snažit pokračovat ve své formě na bizarním britském okruhu, zatímco za ním stojící Michael Ruben Rinaldi (Aruba.it Racing - Ducati) bude doufat, že se odrazí ode dna poté, co v Misanu po pádu ve druhém závodě chyběl na stupních vítězů, přičemž v poslední době se hodně mluví o jeho budoucnosti. Na nezávislou Ducati Bassaniho ztrácí 27 bodů.

Za ním se odehrává spousta dalších soubojů. Dominique Aegerter (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) je sedmý a nyní se vrací na okruh, na kterém loni získal double ve WorldSSP. Je o bod před Xavim Viergem (Team HRC), který se loni na této trati trápil, ale mezi jednotlivými koly testoval v Suzuce. Alex Lowes je devátý, zatímco Danilo Petrucci (Barni Spark Racing Team) se vrací do Donington Parku, poprvé na strojích Superbike. Jeho bodová bilance je vyrovnaná s Ikerem Lecuonou (Team HRC), který se čerstvě vrátil z Assenu z MotoGP™.

Jeden ze zajímavých nezávislých soubojů se odehrává mezi Remym Gardnerem (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) a jezdcem, který v týmu dříve působil tři sezony, Garrettem Gerloffem (Bonovo Action BMW). Australana a Američana dělí pouhých osm bodů, ale vzhledem k tomu, že Gerloff je v posledních kolech jasně nejlepším jezdcem BMW, jeho nejlepší výsledek je z Donington Parku a BMW v minulosti na tomto okruhu uspělo, mohli by se tito dva na konci víkendu prohodit. Philipp Oettl (Team GoEleven) má na Gerloffa ztrátu pouhých pěti bodů. Loris Baz (Bonovo Action BMW) se v Donington Parku dvakrát umístil na stupních vítězů, přičemž v roce 2014 získal dvě druhá místa, ale v roce 2023 se ještě nedostal do první desítky.

Lorenzo Baldassarri (GMT94 Yamaha) měl v Misanu potenciál a chce na něj navázat i tento víkend, zatímco Hafizh Syahrin (PETRONAS MIE Racing Honda Team) a jeho týmový kolega Eric Granado podobně doufají v dobré výsledky. Oliver Konig (Orelac Racing MOVISIO), který Misano vynechal, se vrátí do akce. Isaac Vinales (TPR Team Pedercini Racing) a Tito Rabat (Kawasaki Puccetti Racing) také hledají své první body v roce 2023.

Časový plán víkendu Prosecco DOC FIM Superbike – Velká Británie 2023
Všechny časy jsou v našem, středoevropském letním čase


Pátek 30. června 2023

10:00-10:30 – Yamaha R3 bLU cRU volný trénink
11:30-12:15 – WorldSBK volný trénink č. 1
12:25-13:10 – WorldSSP volný trénink č. 1
14:30-15:00 - Yamaha R3 bLU cRU Superpole
16:00-16:45 – WorldSBK volný trénink č. 2
17:00-17:45 – WorldSSP volný trénink č. 2

Sobota 1. července 2023

10:00-10:30 – WorldSBK volný trénink č. 3
11:25-11:45 – WorldSSP Tissot Superpole
12:10-12:25 – WorldSBK Tissot Superpole
12:45 – Yamaha R3 bLU cRU European 1. závod (11 kol)
15:00 – WorldSBK 1. závod (23 kol)
16:15 – WorldSSP 1. závod (19 kol)
17:15 – Yamaha R3 bLU cRU 2. závod (11 kol)

Neděle 2. července 2023

11:00-11:15 – WorldSBK warm up
11:25-11:40 – WorldSSP warm up
14:00 – WorldSBK Tissot Superpole Race (10 kol)
15:30 – WorldSSP 2. závod (19 kol)
17:00 – WorldSBK 2. závod (23 kol)