Domácí závod pro Lowese a Reu

29.06.2023

Dvojice Jonathan Rea a Alex Lowes z týmu Kawasaki Racing se o nadcházejícím víkendu zúčastní domácího podniku mistrovství světa superbiků v Donington Parku.
Foto: Kawasaki

Měsíc po posledním závodním víkendu v Itálii se šesté kolo šampionátu WorldSBK 2023 uskuteční na okruhu, kde se WorldSBK v roce 1988 poprvé stalo skutečností. Rea i Lowes začali svou profesionální kariéru v paddocku britského superbikového šampionátu, a proto je pro ně každý návrat do Doningtonu šťastnou událostí i v osobní rovině. Lowes, původem z Lincolnshire, navíc nyní žije jen pár minut od Donington Parku. Parkový okruh dlouhý 4,023 km je jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších míst WorldSBK, kde se uskutečnilo ne méně než 61 jednotlivých závodů. Oba jezdci týmu KRT jsou nadšeni z návratu do závodního boje, zejména po pozitivním jednodenním testu v horkých podmínkách na okruhu Motorland Aragon v pátek 23. června.

Donington byl v posledních sezónách jedním z Reových šťastných lovišť, od roku 2015 zde získal šest vítězství v závodech. Šestinásobný mistr světa WorldSBK si letos zajistil čtyři umístění na stupních vítězů, což mu pomohlo k celkovému čtvrtému místu po pěti kolech a patnácti závodech. Lowes, bývalý britský šampion v kategorii Superbike, získal v Doningtonu čtyři umístění na stupních vítězů WorldSBK a jedno "vítězství" v kvalifikačním Superpole.

Navzdory velkým zkušenostem týmu KRT na zavedeném britském okruhu WorldSBK bude letos třeba vyhodnotit nový faktor po kompletním obnovení povrchu trati od posledního kola v roce 2022. Samotné rozložení trati zůstává beze změny, první sektor trati obsahuje rychlé a plynulé zatáčky, zatímco v poslední části jsou velmi tvrdé brzdné plochy, úzká šikana a dvě vlásenky.

V nabitém červenci se před tradiční srpnovou letní přestávkou uskuteční další dvě kola. Závodní víkend Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari di Imola se koná ve dnech 14.-16. července a mostecký autodrom hostí české kolo ve dnech 28.-30. července.

Jonathan Rea

"Donington je trať, na kterou se už nějakou dobu těším. Je to výjimečný závod v sezóně, protože je to domácí závod, kde je má rodina a spousta přátel. Když jsem vyrůstal v paddocku BSB, někteří ze stejných fanoušků se tam objevují i teď, stejně jako tehdy, takže máte pocit, že všechny znáte. Hodně nám pomáhá, že jsme tam v minulosti dosáhli dobrých úspěchů. V tomto ročním období by mělo být dobré počasí, takže očekávám pohodový víkend se spoustou fanoušků. Pomáhá nám i to, že jsme minulý týden testovali a snažili se vylepšit motorku. Z toho jsme si odnesli několik pozitivních výsledků. Některé věci můžeme použít hned a některé doufáme, že se projeví v budoucnu. Samotná trať v Doningtonu je opravdovou výzvou pro nastavení motocyklu, takže je důležité, abychom byli v pátek produktivní. První dva sektory jsou rychlé a plynulé povahy, ale poslední sektor je opravdu jedinečný. Chcete agilní motorku, která se dobře ovládá - ale také takovou, která je velmi stabilní a v posledním sektoru dobře zastaví. Navíc byla trať kompletně obnovena. Musíme sledovat, jaké výzvy nám to přinese, a pak už jen poskládat víkend jako obvykle. Cílem jsou stupně vítězů a bylo by úžasné odjet z Doningtonu s pěkným počtem bodů. Stát na stupních vítězů na domácím závodě by bylo velmi speciální."

Alex Lowes

"V Doningtonu je to jedinečný závodní víkend. Nyní bydlíme ani ne deset minut od trati. Vždy je příjemné, když se na závod dostane rodina a přátelé. A je skvělé závodit před britským publikem. Pocházím z BSB a vždy s nimi cítím blízký vztah. Trať byla znovu pokryta novým povrchem, takže to musíme v pátek zkontrolovat, abychom si ji osahali, protože někdy, když je trať znovu vyasfaltovaná, může to být těžké pro životnost pneumatik. To je něco, co musíme zvážit. Vždycky je radost závodit doma a už se nemůžu dočkat, až začneme. Některé věci, které jsme vyzkoušeli minulý týden při testování, by nám mohly pomoci. Mým plánem je bojovat o umístění na stupních vítězů, a toho se snažíme na domácím závodě dosáhnout. Opravdu se těším, cílem je užít si celý týden a zjistit, jak se nám bude dařit."