Desafio Ruta 40 YPF – Argentina

03.09.2023

Vítězem čtvrtého podniku světového šampionátu cross country se stal Španěl Tosha Schareina. Jiří Brož skončil na celkovém 29. místě, na pátém v kategorii Rally2.

Desafío Ruta 40 - nejtěžší rallye v Jižní Americe - byla poprvé zařazena do mistrovství světa FIM v rallye (W2RC) v roce 2023. Byl to také velkolepý návrat této kdysi slavné rallye po pětileté přestávce. Tři hlavní argentinské provincie - La Rioja, Catamarca a Salta - hostily 11. ročník DR40, který závodníky provedl některými z ikonických míst, jimiž projížděly latinskoamerické Dakary až do roku 2018.

Týdenní závod nabídl širokou škálu úchvatných a zároveň velmi náročných terénů – off roadové sjezdy, kamenitá koryta řek, dlouhé písečné úseky, solné pláně, vysoké duny a mnoho dalšího.Teplotní rozdíl mezi nejchladnějším a nejteplejším místem v jedné etapě činil přibližně 35 stupňů, jezdilo se v mracích ve výšce 3000 metrů nad mořem, brodilo se řekami a pečlivě se projíždělo horami a kaňony - tento závod se skutečně každý den dostal do jiných extrémů.

Po pěti dnech závodění triumfoval španělský závodník Tosha Shareina na stroji Honda CRF 450 Rally, což znamená, že Honda rozšířila svou bilanci v této soutěži na 9 vítězství z 11 možných.

Český závodník Jiří Brož po pětidenním závoděním napříč Argentinou dokončil náročnou rally na 29. pozici. V celkovém pořadí poháru kategorie Rally2 mu patřilo páté místo, což mu dalo 11 bodů do průběžné klasifikace sezony 2023, ve které je na 13. místě, jen bod za Janem Brabcem, který v Argentině nestartoval.

Slovenský čtyřkolkář Juraj Varga dojel mezi motocykly na celkovém 34. místě, ve své kategorii mu patřilo osmé místo.

Po argentinské Desafio Ruta 40 YPF zbývá v mistrovství světa v rallye W2RC ještě jedna zastávka: sezónu uzavře mezi 13. a 18. říjnem Marocká rallye. Bude to rozhodující okamžik pro spor o tituly jezdců a výrobců.