Češi o postup ve středu
Kdo nastoupí ve finále
letošní Speedway of Nations? Rozhodnou úterní a středeční semifinále.
Text a foto: Karel
Smetana / PR Specialist - Media:list s.r.o.
Je rozhodnuto, jaké týmy budou startovat v letošních semifinále FIM Speedway of Nations, která proběhnou toto úterý a středu v britském Manchesteru a bude je živě přenášet Eurosport. O prvenství ve zkoušce týmových dovedností budou na National Speedway Stadium bojovat reprezentanti patnácti zemí. Jaká sestava dosáhne na titul světových šampionů pro rok 2024?
Když Speedway of Nations naposledy hostil Manchester v roce 2021, šampionát ovládl domácí tým Velké Británie. Podařilo se mu tak prolomit dlouhé dvaatřicetileté období bez nejvyšší výhry. Letos se Britové pokusí pomyslnou korunu uzmout zpět od Australanů, kteří v roce 2022 ovládli šampionát v dánském Vojens. Domácí Lions jsou odhodlaní se probojovat až do finále, které se pojede v sobotu 13. července.
O podobě startovní sestavy Velké Británie se rozhodne podle výsledků dvou semifinále, kterých se zúčastní hvězdy jako Robert Lambert, Dan Bewley, ale i zraněný Tai Woffinden. Finálový tým by mohli doplnit i Tom Brennan z Cardiffu a bývalý britský šampion Adam Ellis.
O šest míst na finálové soupisce Speedway of Nations se kromě Velké Británie utká dalších čtrnáct národních týmů. V prvním semifinále bude startovat například Polsko, které vyzve bronzové Švédsko z roku 2022, dřívější finalisty Finsko, Francii a Německo. Startovní sestavu uzavírá Itálie a Ukrajina.
Druhé semifinále, plánované na středu 10. července, přivítá držitele titulu z Austrálie. Ti se utkají například s Dánskem, které je držitelem bronzu z let 2020 a 2021, bývalými šampiony Českou republikou a Lotyšskem. Ve hře jsou tentokrát ale i týmy z USA, Slovinska a Norska.
První dva týmy v obou semifinále se automaticky kvalifikují po bok Velké Británie na letošní finále Speedway of Nations. Týmy, které se umístí na třetím a čtvrtém místě, postoupí do finálové kvalifikace – vítěz tohoto závodu bude posledním týmem, který nastoupí na start sobotního finálového eventu.
Všichni manažeři národních týmů dali dohromady startovní sestavu sestávající ze dvou hlavních jezdců. Zároveň mají možnost dosadit třetího rezervního jezdce, kterým mohou jednoho z prvních dvou nahradit v jakémkoli momentu šampionátu dle vlastního uvážení.
Bartekův návrat do Manchesteru
Hlavní
polskou nadějí je letos v Manchesteru Bartosz Zmarzlik, čtyřnásobný světový
šampion Speedway GP, který nastoupí po boku svého rivala z SGP a týmového
spolujezdce Dominika Kubery. Jako rezervního jezdce si Poláci vybrali Macieje
Janowského. Právě díky Zmarzlikovi a Janowskému Polsko na Speedway of Nations v
roce 2021 dosáhlo na stříbro. I letos pravděpodobně nastoupí proti britskému
duu Lambert – Bewley, kvůli kterému tehdy ve velkém finále přišli o zlato v
poměru 5-4.
Švédsko do čela svého týmu vybralo světovou dvojku Fredrika Lindgrena. Jeho spolujezdcem bude dvojnásobný národní šampion Jacob Thorssell. Jako rezervní jezdec sestavu doplní Oliver Berntzon, který na Speedway of Nations 2022 nasbíral za semifinále a finále celkem 40 bodů, čímž se stal vůbec nejefektivnějším jezdcem ze všech zúčastněných zemí.
Německo bude na startu reprezentovat hvězda Speedway GP Kai Huckenbeck, po jehož boku nastoupí nadějný Norick Blodorn, jehož hlavní výhodou je, že na manchesterském okruhu jezdí pravidelně za Belle Vue Aces a disponuje tak unikátní znalostí lokálního prostředí. Trojkou na německé soupisce je Erik Riss, dvojnásobný vítěz světové FIM Long Track.
Finsku se ve Vojens 2022 podařilo probojovat až do finále – což je úspěch, který se letos pokusí zopakovat Jesse Mustonen a Antti Vuolas. Záda jim bude jako trojka krýt Otta Raak.
Francie se naposledy do finále Speedway of Nations kvalifikovala právě v Manchesteru v roce 2021. Letos je hlavním nositelem naděje David Bellego, kterého doplní Steven Goret zaskakující za zraněného Dimitriho Bergeho. Jako rezerva bude v depu připraven Mathias Trésarrieu.
Hlavními hvězdami italského týmu jsou bývalí finalisté FIM SGP Challenge Paco Castagna a Nicolas Covatti. Oba se přitom mohou chlubit bohatými zkušenostmi z britských závodních tratí. Italskou trojkou je Nicolas Vicentin.
Ukrajina na rozdíl od ostatních týmů představila pouze dvoučlennou soupisku, na které figurují Marko Levishyn a Stanislav Melnychuk.
Návrat vládnoucích šampiónů
Šéf
australského týmu Mark Lemon na soupisku nepřekvapivě dosadil autory úspěchu ze
šampionátu ve Vojens 2022. Síly proto opět ve středečním druhém semifinále
spojí Jack Holder a Max Fricke. V záloze bude čekat Brady Kurtz, který je
bývalým australským národním šampionem a aktuálně jezdí za Belle Vue.
Kapitánem dánského týmu je letos evropská jednička Mikkel Michelsen. Po jeho boku nastoupí bývalý jezdec Speedway GP Anders Thomsen a do zálohy manažer Nicki Pedersen vybral dánského národního šampiona Rasmuse Jensena.
Česká dvojka Václav Milík a Jan Kvěch se na minulé Speedway of Nations umístila na pátém místě. Letos se bude snažit probojovat do finále, s čímž jim má pomoci nadějný záložník Adam "Bubba" Bednář.
Lotyšsko vede do akce národní eso a lídr Speedway European Championship Andžejs Lebedevs. Jeho dvojkou je bronzový medailista SON2 z roku 2023 Daniils Kolodinskis a trojčlenný tým doplňuje Francis Gusts z SGP2.
Manažer týmu USA Steve Evans sází na dvojici Broc Nicol a Gino Manzares. Jako náhradníka nicméně vybral Luka Beckera, který je kralujícím šampionem Severní Ameriky.
Slovinsku na letošní Speedway of Nations budou reprezentovat bývalí jezdci SGP2 Anze Grmek a Matic Ivacic. V případě potřeby jednoho z nich zastoupí Denis Stojs.
Soupisku druhého semifinále uzavírá Norsko, které jako kapitána nasadí mladého Mathiase Pollestada se zkušenostmi z SGP2. Ten se bude moci spolehnout na pomoc své dvojky Trulse Kamhauga a trojky Glenna Moie.
Startovní sestava nadcházející FIM Speedway of Nations – SON2, která je závodem top osmi národních týmů sestávajících z jezdců pod 21 let, bude oznámena v nejbližších dnech. Kdo nastoupí na start finále letošní Speedway of Nations, bude ovšem jasné už po úterních a středečních semifinále, která budou fanoušci moci sledovat v přímém přenosu na stanicích Eurosportu.
Kompletní přehled startovních sestav
SEMIFINÁLE 1 – ÚTERÝ, 9. ČERVENCE 2024
Team A – FRANCIE
1.
David Bellego ©
2. Steven Goret
3. Mathias Trésarrieu
Team manager: Laurent Sambarrey
Team B – POLSKO
1.
Dominik Kubera
2. Bartosz Zmarzlik ©
3. Maciej Janowski
Team manager: Rafal Dobrucki
Team C – ITÁLIE
1.
Paco Castagna ©
2. Nicolas Covatti
3. Nicolas Vicentin
Team manager: Alessandro Dalla Valle
Team D – UKRAJINA
1.
Stanislav Melnychuk ©
2. Marko Levishyn
Team manager: TBC
Team E – NĚMECKO
1.
Kai Huckenbeck ©
2. Norick Blödorn
3. Erik Riss
Team manager: Mathias Bartz
Team F – ŠVÉDSKO
1.
Fredrik Lindgren ©
2. Jacob Thorssell
3. Oliver Berntzon
Team manager: Morgan Andersson
Team G – FINSKO
1.
Jesse Mustonen ©
2. Antti Vuolas
3. Otto Raak
Team manager: Aki-Pekka Mustonen
SEMIFINÁLE 2 – STŘEDA, 10. ČERVENCE 2024
Team A – ČESKÁ REPUBLIKA
1.
Václav Milík ©
2. Jan Kvěch
3. Adam "Bubba" Bednář
Team manager: Evžen Erban
Team B – AUSTRÁLIE
1.
Jack Holder ©
2. Max Fricke
3. Brady Kurtz
Team manager: Mark Lemon
Team C – NORSKO
1.
Mathias Pollestad ©
2. Truls Kamhaug
3. Glenn Moi
Team manager: Kenneth Klipper Smith
Team D – SLOVINSKO
1.
Anze Grmek
2. Matic Ivacic ©
3. Denis Stojs
Team manager: Gregor Arnsek
Team E – USA
1.
Broc Nicol
2. Gino Manzares ©
3. Luke Becker
Team manager: Steve Evans
Team F – DÁNSKO
1.
Mikkel Michelsen ©
2. Anders Thomsen
3. Rasmus Jensen
Team manager: Nicki Pedersen
Team G – LOTYŠSKO
1.
Andzejs Lebedevs ©
2. Daniils Kolodinskis
3. Francis Gusts
Team manager: Vladimir Ribnikovs