Češi bodovali v prvním světovém enduru 2024

09.04.2024

Čeští reprezentanti vybojovali v Portugalsku na úvod sezony cenné body do sedmidílného světového seriálu GP Enduro 2024.
Foto: KBS Team

Úvodní podnik letošní sezóny seriálu motocyklových soutěží Enduro GP se odehrál o tomto víkendu 5.-7. dubna na severu Portugalska v okolí města Fafe. Již tradičně nabídly portugalské hory náročný terén a to nejen na měřených testech, ale i přejezdech mezi časovými kontrolami. Krom kamenitých úseků se na mnoha místech díky dešťovým přeháňkám vyjely navíc hluboké blátivé koleje.

Českou republiku reprezentovali jezdci KBS TEAMu Kryštof Kouble ve třídě GP-E2, Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 a jezdci CZECHENDUROTEAMu Jaroslav Kalný a Tomáš Holý, rovněž ve třídě GP-Junior2.

Pořadatel připravil pro světovou špičku endura třídy GP i třídy Open náročný 60km dlouhý okruh převážně s kamenito hlinitým podkladem, který jezdci GP absolvovali v sobotu i neděli tři krát. V pátek ve 20 hodin vše odstartovalo prologem, započítávaným do sobotní etapy. V sobotu i neděli se pak měřily v každém kole tři měřené testy (kros, enduro a extrém test). Každý den, opět jako v minulých sezónách, náročných cca sedm a půl hodiny v sedle motorky a náročném terénu. V servisních časových kontrolách, které byly vždy cca po jedné hodině jízdy, pak na servis moto a občerstvení, najeto něco kolem pěti až deseti minut.

Naši jezdci se prezentovali skvělými výkony už v pátečním prologu. Po 7.místě v pátek, pak v sobotní etapě Kryštof Kouble figuroval od startu průběžně kolem 8.místa ve třídě GP-E2. Zlepšeným výkonem v posledním kole, kdy dokázal zajet třeba na extrému 4.místo, se posunul na konečné 7.místo. Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 zajel v pátečním prologu třetí nejrychlejší čas této třídy. V sobotu bojoval o třetí pozici, ale v posledním kole na endurotestu zůstal v hluboké koleji zaháknutý o kořen stromu a než motocykl vyprostil, nabral časovou ztrátu, která ho odsunula na 8.místo. Skvěle bojoval v této juniorské třídě Jarda Kalný, který sice na pátečním prologu bral "až" 7.místo, v sobotu pak zajížděl časy kolem 4.-6.místa a nakonec z toho bylo velmi pěkné 5.místo. Tomáš Holý, který hlavně sbíral cenné zkušenosti, bral body za 11.místo.

Do nedělní etapy se startovalo opět za chladnějšího počasí a hned v prvním kole u endurotestu přišla první dešťová přeháňka. Na jezdce čekalo opět to samé co v sobotu, v kategorii GP tři kola a devět měřených testů.

Kryštof Kouble ve třídě GP-E2 figuroval po prvním kole průběžně na 10.místě. V závěru této nedělní etapy se ale postupně zlepšeným výkonem probojoval stejně jako v sobotu na konečné 7.místo. Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 rozjel nedělní etapu opět skvělým výkonem. Od prvního kola až do cíle si držel 5.místo. Na extrém testu dokonce zajel dvakrát druhé a jednou třetí místo. Jarda Kalný si zase držel v této třídě průběžně 7.místo, které uhájil až do cíle. Tomáš Holý bral body za 12.místo.

V průběžném hodnocení seriálu GP Enduro 2024 ve třídě třídy GP-E2 figuruje Kryštof Kouble po úvodním podniku na 7.místě s 18ti body. Ve třídě GP-Junior2 Jarda Kalný na 5.místě s 20ti body, Matěj Škuta na 7.místě s 19ti body a Tomáš Holý na 11.místě s 9ti body.

K druhému podniku letošní sezony, který se jede hned tento následující víkend 12.-14. 4. 2024, jsme se již po 150km dlouhé cestě přesunuli ještě více na severovýchod Portugalska do města Valpacos. Zde se konal předposlední podnik loňského seriálu GP Enduro.