Černá neděle pro Team Ducati

04.09.2023

Bagnaia a Bastianini se stali oběťmi dvou incidentů v úvodním kole závodu Monster Energy GP of Catalunya. Pro mistra světa to byly jen velké modřiny. Bohužel pro Bastianiniho to skončilo zlomenou levou rukou a levý kotníkem.
Foto: Ducati

Pro tým Ducati Lenovo to byla zapomenutelná GP Monster Energy Catalunya v Montmeló, kde se oba jezdci Francesco Bagnaia a Enea Bastianini stali oběťmi dvou ošklivých incidentů v úvodním kole.

Bagnaia se po dobrém startu dostal okamžitě do vedení, ale na výjezdu z druhé zatáčky ztratil kontrolu nad svým Desmosedici GP a stal se obětí velkého highsidu. O několik okamžiků později do jezdce Ducati Lenovo Teamu narazil motocykl Brada Bindera (KTM Factory Racing), který se nacházel uvnitř následující skupiny. Jihoafrický jezdec dělal vše pro to, aby se Peccovi vyhnul, ale koly svého motocyklu přejel italskému jezdci přes dolní končetiny.

Úřadující mistr světa naštěstí i přes rozsah incidentu nehlásil žádné zlomeniny, ale pouze četné pohmožděniny, což potvrdily rentgenové snímky a CT vyšetření provedené v Hospital General de Catalunya, kam byl po první kontrole v okruhovém zdravotnickém centru okamžitě převezen.

Závod Enea Bastianiniho byl ještě kratší než závod jeho týmového kolegy. Jezdec z Rimini, který startoval jako čtrnáctý z důvodu odpykání trestu ztráty tří míst na startovním roštu, který obdržel během pátečního volného tréninku, v první zatáčce pozdě zabrzdil a havaroval, přičemž do nehody byli zapojeni další čtyři jezdci (Zarco, Alex Marquez, Bezzecchi a Di Giannantonio). Eneova diagnóza, který byl převezen do lékařského centra a poté do stejné nemocnice jako Bagnaia, se ukázala být horší. Jezdec z Rimini totiž utrpěl zlomeninu kotníku a komplexní zlomeninu druhé záprstní kosti levé ruky. Obě zlomeniny byly znehybněny, aby se Bastianini mohl okamžitě vrátit do Itálie, kde se v nemocnici v Modeně podrobí operaci.

Davide Tardozzi (manažer týmu Ducati Lenovo)
"Enea utrpěl zlomeninu v levé ruce a jednu v levém kotníku a obě budou vyžadovat operaci. Operace podstoupí co nejdříve a určitě bude muset vynechat GP San Marina Riviéra Rimini. Pecco i přes ošklivou havárii nehlásil žádné zlomeniny. Společně s Eneou se dnes večer vrátí s týmem do Itálie a pokusí se vrátit na trať již v dalším kole v Misanu."

Francesco Bagnaia (#1 Ducati Lenovo Team)
"Nebyl to normální highside a je pro mě teď těžké vysvětlit, co se stalo. Byl to velmi zvláštní pád a naštěstí jsem nebyl vážně zraněn. Už v zahřívacím kole jsem si uvědomil, že nemám moc velkou přilnavost zadní části. Nyní uděláme vše pro to, abychom se pokusili vrátit na trať již v GP v Misanu příští týden."