Brookes se vrátí na TT

13.03.2023

Dvojnásobný šampion britského šampionátu superbiku Josh Brookes se senzačně vrátí na letošní závody TT na ostrově Man, kde se Australan představí poprvé od roku 2018.

foto: iomtt media

Poté, co se na konci loňské sezony připojil k týmu FHO Racing, 39letý Josh Brookes oznámil, že se zúčastní závodů RST Superbike, RL360 Superstock a Milwaukee Senior TT Race na strojích BMW M 1000 RR v hvězdné sestavě po boku Petera Hickmana.

V roce 2023 uplyne deset let od Brookesovy první účasti na TT, kde se na horské trati okamžitě prosadil a v úvodním závodě superbiků v roce 2013 skončil desátý. Při svém debutu také dosáhl průměrné rychlosti 127,726 mph, čímž si tehdy zajistil titul nejrychlejšího nováčka TT v historii. Následující rok se Brookes vrátil s týmem Milwaukee Yamaha Shauna Muira a zopakoval své desáté místo v závodě Superbike. Ve dvou závodech Supersportů se mu nedařilo, ale svůj týden zakončil silným sedmým místem v závodě Seniorů, kde si zlepšil své nejlepší kolo na trati dlouhé 37,73 mil na 129,859 mph. Brookes i tým se v roce 2015 soustředili na šampionát BSB, což se jim vyplatilo, protože dominantním způsobem získali titul. Jezdec i tým se poté přesunuli do mistrovství světa superbiků pro rok 2016, kdy Brookes naposledy sedlal stroje BMW.

Návrat do Velké Británie v roce 2017 znamenal, že se Brookes mohl znovu zúčastnit TT, a to na různých strojích. V závodech superbiků a seniorů za tým Norton obsadil 8., respektive 6. místo a poprvé zajel kola s rychlostí přes 130 mph. V jediném závodě Supersportů startoval také s Hondou CBR600RR týmu Jackson Racing, kde obsadil 11. místo, a v závodě Lightweight obsadil na stroji KMR Kawasaki Ryana Farquhara vynikající 6. místo.

Brookes, který má ve svém působivém životopise také vítězství v mistrovství světa supersportů, se na ostrov vrátil později v roce na Classic TT, kde na stroji Winfield Paton zastoupil zraněného Johna McGuinnesse a vyhrál závod seniorů. V roce 2018 se vrátil do týmu Norton a v úvodním závodě superbiků obsadil další 10. místo a ve dvou závodech supersportů pak na stroji McAMS Yamaha zaznamenal dvě šestá místa, přičemž na YZF-R6 dosáhl rychlosti přes 126 mph. To nejlepší si však nechal na konec, když v závěrečném závodě Senior TT dojel na Nortonu na skvělém pátém místě. Nejrychlejší kolo 131,745 mph z něj udělalo nejrychlejšího Australana, který kdy horskou trať objel, a zůstává 11. nejrychlejším jezdcem všech dob.

V sezóně 2019 se Brookes připojil k týmu Ducati Paula Birda, kde zůstal následující čtyři roky, a poté, co v prvním roce na Panigale V4R skončil těsně druhý za týmovým kolegou Scottem Reddingem, si v roce 2020 náležitě vybojoval svůj druhý titul v BSB. Závazky v BSB s týmem znamenaly, že se nemohl zúčastnit TT, ačkoli v loňském ročníku North West 200 obsadil třetí a čtvrté místo. Vzhledem k tomu, že FHO Racing se účastní jak BSB, tak mezinárodních Road Racing závodů, se nyní netrpělivě těší na svůj návrat na TT.

Josh Brookes

"Jsem rád, že už je to venku a můžeme oznámit můj návrat na TT. Je to jedno z nejčastějších témat, na které se mě během roku v BSB ptají, fanoušci vždycky chtějí vědět; 'vrátíš se na TT?', 'vrátíš se někdy?' a 'chceš se vrátit?'. Je dobré mít zaškrtnutou kolonku a nyní moci říct, že se to děje Stejně jako při všech ostatních účastech na TT jsem nervózní i nadšený. Je to velká událost a je to vzrušující, ale zároveň to vyvolává nervy a je to plné emocí. FHO Racing má na této akci skvělé zázemí díky tomu, čeho všeho loni dosáhl. S Petem mám také perfektního a zároveň potenciálně nejhoršího týmového kolegu Od mého posledního závodu v roce 2018 se podnik trochu změnil, protože se změnil harmonogram pro letošní sezónu, kdy se změnil formát tréninků a seniorský závod se přesunul na poslední sobotu, ale těším se, až se do toho opět opřu a pojedu na horské trati."