Ben Birchall nově s Kevinem Rousseauem

05.02.2024

Čtrnáctinásobný vítěz závodů TT Ben Birchall začíná novou kapitolu své kariéry, když potvrdil Kevina Rousseaua jako svého nového spolujezdce pro závody TT na ostrově Man v roce 2024, který nahradí Toma Birchalla po jeho šokujícím ukončení kariéry minulý měsíc.
Foto: IOMTT

Francouz se připojí k týmu Birchall Racing pro dva závody 3wheeling.media Sidecar Races na základě historického roku 2023, kdy bratři Ben a Tom vytvořili nový rekord na kolo 120,645 mph a pokračovali ve své vítězné sérii, když získali jedenácté vítězství v řadě.

Zatímco Tom sice pověsil kombinézy na hřebík, starší ze sourozenců si novou výzvu vychutnává a nová dvojice se na nadcházející kampaň netrpělivě těší:

Ben Birchall
"Když mi Tom řekl, že končí a chce se věnovat jiným věcem, trochu mě to zaskočilo a ptal jsem se, co bych chtěl dělat a kam bych chtěl jet, ale myšlenka na to, že už nikdy nebudu závodit na TT, mě nikdy nenapadla.

Tempo a vášeň jsou silné jako vždy, takže vím, že mě čeká ještě spousta závodů. Dělat to bez Toma není pozice, ve které jsem byl předtím, ale jakmile jsem se dozvěděl, že to zabalil, byl jen jeden člověk, kterého jsem chtěl mít vedle sebe, a to byl Kevin, takže jsem se rychle přesunul, abych vše připravil.

Spolujezdec je na TT stejně důležitý jako jezdec, ne-li důležitější, a Kevin má sice za sebou jen jednu TT, ale viděl jsem zblízka, jak je talentovaný, a navíc má ideální velikost a váhu. Je to také profesionální spolujezdec v sajdkáře s dovednostmi, které nemají obdoby, a vím, že se bude snažit a udělá všechno pro to, aby byl v červnu připraven.

Nedávno jsme byli opět na ostrově, abychom si projeli trať, takže domácí úkoly jsou v plném proudu! Společné ježdění a trávení času zajistí, že vše bude ladit, a oba jsme optimističtí a těšíme se na novou sezónu. Víme, že motorka je silný balík a moje myšlení a cíle jsou stejné jako dříve - zajet TT co nejlépe a být co nejúspěšnější."

Nová dvojice si již užila první kola na horské trati, když absolvovala několik kol během Manx Grand Prix, kde - spolu s Davem Molyneuxem, Ryanem Crowem a Timem Reevesem - prováděla testy pro nového dodavatele pneumatik.

"Testy pneumatik mi ukázaly, že Kevovy znalosti Mountain Course jsou už teď na vysoké úrovni, takže se na novou kapitolu své kariéry velmi těším. Pokaždé, když jsme vyjeli na trať, tlačil mě k tomu, abych byl rychlejší, a společně jsme toho velmi dobře dosáhli. Naše tempo bylo dobré a data ukazovala, že vše funguje perfektně, takže nám to dalo cenný náskok."

Rousseau má na svém kontě zatím jen jednu TT, ale už při svém debutu s Timem Reevesem zapůsobil, když během kvalifikace zajel kolo rychlostí téměř 114 mph. Talentovaný Francouz má bohaté zkušenosti i z mistrovství světa, kde získal vítězství a pódia, když závodil po boku Reevese.

Kevin Rousseau
"Být vedle Bena je velká výzva vzhledem k tomu, čeho s Tomem dosáhli, ale jsem opravdu nadšený, že do toho můžu jít. Má spoustu zkušeností a je samozřejmě rychlý! Těch několik kol, která jsme absolvovali na testu pneumatik, bylo velmi příjemných a kola byla rychlá i plynulá, takže se nemohu dočkat, až začne kvalifikace.

Všichni mi před mým debutem v roce 2022 o TT vyprávěli, a i když jsem opravdu nevěděl, co mám očekávat, po kole pro nováčky jsem byl jako dítě, které si rozbaluje vánoční dárky! Je to tak výjimečné, a i když je tu tlak, je to zároveň uvolněné a ten pocit už nikde jinde nezažijete.

Ben je samozřejmě s Tomem už dlouho, ale tohle je pro nás oba nová kapitola. Bude chvíli trvat, než nabereme rychlost, ale to je správná cesta k TT. Klíčem je být sebevědomý a Tom mi dává spoustu rad. Už se nemůžu dočkat, až TT začne, a skončit letos na stupních vítězů by bylo úžasné. To se mi podařilo na světové scéně, takže dokázat to na TT je můj další cíl."