Beirer chce jeden volný trénink

03.06.2023

Podle šéfa závodního oddělení KTM je potřeba do MotoGP vrátit jeden volný trénink pro práci na motocyklech.
Foto: KTM, zdroj: SPEEDWEEK.com

Od letošního roku byl výrazně upraven layout závodního víkendu Grand Prix. Třída MotoGP má sprintový závod navíc, ale také v podstatě dva kvalifikační tréninky již během prvního dne víkendu. Šéf závodního oddělení KTM, pan Pit Peirer, se domnívá, že udělit prvnímu pátečnímu tréninku status volného trénování, tedy bez započtení časů pro nasazení do kvalifikací, by vrátilo do hry možnost práce zkoušek a testů různých nových komponentů a jejich nastavení. Vše Beirer popsal v rozhovoru na stránkách SPEEDWEEK.com.

Pit Beirer, ředitel Pierer Mobility AG
"Sprintové závody nás teď hodně baví, protože je to zábava pro diváky i pro nás všechny a přináší to další vzrušení, ale kvůli novému formátu pro rok 2023 je nutné zajet slušný čas už v prvním pátečním tréninku. Pokud je pro postup do Q2 důležitý už první páteční hodinový trénink, nemůžeme v něm nic zkoušet. Teď v červnu vracíme kluky na trať po téměř čtyřtýdenní pauze, v létě dokonce po více než pěti týdnech, posadili jsme je na rakety a požadujeme, aby v pátek ráno v FP1 zajeli po deseti minutách čas na kolo. To se v žádném jiném sportu nestává. V MotoGP to není v pořádku, protože je to vysoce výkonný sport, jezdí se s tepem 180 pulsů, takže úplně na hranici možností. Proto byste měli dát klukům možnost opravdu volného tréninku na začátku víkendu a ne honbu za časem po deseti minutách.
Znám protiargumenty, pokud prší, na trati není žádný motocykl, diváci na trati nemají za své peníze co vidět. Ovšem pro 1000 diváků, kteří přijdou v pátek ráno, nemusí celý paddock tak extrémně trpět. Jakmile jsou v sobotu diváci na místě, jsou na trati i jezdci. Za posledních šest let jsem téměř nezažil trénink, kdy by jezdci zůstali v dešti v boxech. V dnešní době se téměř nejezdí v dešti, ale pokud je to potřeba, musíte závodit v dešti. Proto se nebojím, že by v pátek v prvním tréninku nikdo nevyjel, kdyby se tento trénink nepočítal do Q2."