Bagnaia učinil velký krok v cestě za obhajobou

20.11.2023

V GP Kataru Pecco Bagnaia skončil druhý za vítězným Fabiem Di Giannantoniem a na stupních vítězů se umístila celá Ducati a celá Itálie, protože třetí byl Luca Marini. Bastianini se skvěle zotavil a skončil na 8. místě.
Foto: Ducati

Francesco Bagnaia udělal na okruhu Lusail International Circuit významný krok k udržení titulu mistra světa MotoGP, když v nedělní večerní Grand Prix Kataru dojel druhý za Fabiem Di Giannantoniem (Gresini Racing). Jeho hlavní soupeř Jorge Martin (Pramac Racing) skončil na desátém místě, a Bagnaia tak zvýšil svůj náskok před Španělem na 21 bodů, přičemž do konce šampionátu zbývá pouze finále GP Valencie.

Pecco skvěle odstartoval ze čtvrté pozice ve druhé řadě startovního roštu a do první zatáčky vyrazil s holeshotem. Do poloviny 22kolového závodu si pak vypracoval pohodlný náskok, protože Martin na startu vypadl z formy a propadl se startovním polem. Zdálo se, že Bagnaia pohodlně směřuje k dalšímu vítězství, dokud ho Di Giannantonio nedohnal a nedostal pod tlak.

Muž týmu Gresini Racing měl zjevně lepší tempo a v 19. kole předjel Pecca, ale když brzdili do první zatáčky, Bagnaia byl vtažen do Di Giannatoniova slipstreamu a málem ztratil kontrolu nad svým strojem Desmosedici. Pecco vyjel z dráhy, ale neztratil příliš času na třetího Lucu Mariniho (VR46 Racing) a dokázal dojet pod šachovnicovou vlajkou na druhém místě. Pro Bagnaiu je to čtrnácté pódium v premiérové třídě v této sezoně.

Enea Bastinianini předvedl skvělou jízdu z patnáctého místa na startovním roštu a dojel osmý. Tempo jezdce z Rimini ve druhé polovině závodu bylo výjimečné a dvakrát zajel nejrychlejší kolo, přičemž v posledním kole vytvořil nový rekord v čase 1'52,978. Enea také pomohl týmovému kolegovi Bagnaiaovi, když v 18. kole předjel Martina na devátém místě.

Francesco Bagnaia (#1 Ducati Lenovo Team) - 2. místo
"Je to fantastický výsledek. Znamená to, že do Valencie můžeme přijet s určitým náskokem v šampionátu. Nebude to snadné, protože 21 bodů na odpočinek nestačí, ale jsme spokojeni s odvedenou prací. Včera jsem takové tempo očekával, ale nebyl jsem v takové pozici, abych to dokázal. Podařilo se nám skvěle odstartovat a měl jsem možnost ukázat své tempo, které bylo neuvěřitelné, jedinou věcí byla chyba v první zatáčce, kdy mě vcucnul slipstream Fabia, byl to určitě děsivý moment a ztratil jsem hodně času. Měl jsem štěstí, protože při našem tempu jsem měl velký náskok. Chtěl jsem vyhrát, byl to pro mě jediný výsledek, ale nečekal jsem takové množství sání a málem jsem o něj přišel. Myslím, že jsem byl schopen o toto vítězství bojovat, ale druhé místo je v každém případě opravdu dobrý výsledek."

Enea Bastianini (#23 Ducati Lenovo Team) - 8. místo
"Můj závod byl těžký zejména na začátku, protože pro mě bylo velmi obtížné předjet ostatní jezdce a dostat se do svého tempa, ale když se v polovině závodu podařilo do tempa dostat, hodně jsem tlačil, abych zmenšil odstup od ostatních jezdců. Byl jsem opravdu rychlý zejména v posledních pěti kolech, kdy jsem měl úžasný cit s motorkou a hodně jsem tlačil. Mám z toho velkou radost, ale ne z víkendu obecně, protože byl náročný a moje rychlost se dostavila velmi pozdě ve srovnání s ostatními závody. Hlavní problém byl v pátek, kdy jsem se kvůli žluté vlajce nedostal do Q2, a také v sobotu, ale mé celkové tempo nebylo rychlé jako u ostatních jezdců. Dnes to přišlo, ale bylo to příliš pozdě."