Bagnaia historicky nejlepším pilotem Ducati

07.07.2024

Francesco Bagnaia a Ducati Lenovo Team vítězí v závodě na Sachsenringu a vrací se do čela průběžného pořadí. Čtvrté místo pro Eneu Bastianiniho.
Foto: Ducati

Tým Ducati Lenovo triumfoval ve Velké ceně Německa s Francescem Bagnaiou, který se stal nejúspěšnějším jezdcem v historii Ducati MotoGP a zároveň se vrátil do čela průběžného pořadí šampionátu. Čtvrté místo pro Eneu Bastianiniho po velkém souboji s Morbidellim.

Bagnaia vjížděl do první zatáčky jako třetí a v následujících dvou kolech se mu podařilo probojovat na první pozici díky dvěma identickým předjížděcím manévrům, nejprve na Oliveiru a poté na Martína v poslední zatáčce. V šestém kole byl Pecco předjet Martínem a o chvíli později Morbidellim.

Úřadující mistr světa poté trochu ztratil, ale v polovině závodu se mu podařilo vrátit na druhou pozici. Od té chvíle se mezi Bagnaiem a Martinem rozpoutal těsný souboj, protože oba jezdci dosahovali velmi podobných časů na kolo, přičemž jejich odstup se neustále pohyboval kolem 0,7 sekundy. Bagnaia se nevzdával, protože byl odhodlán zmenšit odstup od svého soupeře a zároveň vyvíjet tlak na tehdejšího lídra. Zvrat nastal dvě kola před koncem, když Martín havaroval v první zatáčce a nechal před sebou volnou cestu pro Bagnaiu, který si dojel pro své šesté nedělní vítězství v roce 2024, což byla zároveň 200. Velká cena v jeho kariéře.

Bastianini předvedl vynikající výkon z devátého místa startovního roštu i přes drobnou komplikaci na startu, když jezdec Ducati #23 tvrdě bojoval nejprve s Marcem Márquezem a poté s Francem Morbidellim. V cíli byl nakonec čtvrtý, přestože si s posledně jmenovaným ke konci závodu mnohokrát vyměnil pozici.

S blížícím se koncem devátého podniku sezony MotoGP 2024 je Bagnaia nyní v čele průběžného hodnocení šampionátu s desetibodovým náskokem před Martínem, zatímco Bastianini je čtvrtý a na svého týmového kolegu ztrácí 67 bodů. Tým Ducati Lenovo vede pořadí týmů s 377 body, přičemž Ducati je na čele pořadí výrobců (315 bodů).

Francesco Bagnaia (#1 Ducati Lenovo Team) - 1. místo
"V posledních kolech jsme se oba pohybovali na tenkém ledě, protože předek se neustále zavíral a zadek klouzal, neměli jsme už žádnou trakci a stále jsme kroužili v rozmezí 21,0/21,1 sekundy, takže to bylo opravdu těžké. V kole před Jorgeho havárií jsem také přišel o předek, ale podařilo se mi to zachránit tím, že jsem jel trochu zeširoka. Bylo jasné, že kdo první vzdá, prohraje, a popravdě si myslím, že se to mohlo stát komukoli z nás. Neměli jsme nejjednodušší start do sezony, ale odvedli jsme neuvěřitelnou práci a i tady, kde jsme nebyli nejsilnější, jsme se dokázali dostat do stavu, kdy jsme mohli bojovat o vítězství. Dnešní závodní řemeslo bylo velmi důležité, stejně jako tomu bylo v Barceloně. Viděl jsem, že Jorge i Franco Morbidelli trochu moc tlačili, ale i tak to byl těžký závod a vyjít z něj vítězně je prostě fantastické."

Enea Bastianini (#23 Ducati Lenovo Team) - 4. místo
"Dobře jsem odstartoval, ale pak jsem se nechtěně dotkl zařízení a tím snížil motorku. První zatáčky jsem pak jel se zamčenou zadní částí, což mě stálo nějaký čas. Snažil jsem se dostat zpátky dopředu a podařilo se mi to. Když jsem se později přiblížil k Marcovi, začala dobrá bitva. Dnes byl lepší on, když se mi vzdálil a rychle předjel Franca. Mně to naopak trvalo o něco déle, než jsem udělal totéž, a tím jsem přišel o možnost bojovat o stupně vítězů. Přesto to byl další skvělý závod."