Aprilia vyhrála v Silverstone

07.08.2023

Skvělý úspěch zaznamenal Aleix Espargaro a továrna Aprilia, v britském Silverstone vybojovali vítězství.
Foto: Aprilia

Páteční dění na suchu ukázalo potenciál Aprilie v Silverstonu, kde dominoval Aleix, a po sobotě, která byla podmíněna deštěm, nedělní závod potvrdil, že se italský tým na anglickém okruhu cítí dobře. Aleix zajel v podstatě bezchybný závod. Agresivní v prvních kolech, kdy se vracel ze svého dvanáctého místa na startovním roštu, se uzamkl a dokonce zajel rychlé kolo. Bezzecchiho pád nastolil souboj dvou jezdců s Bagnaiem, který se pořádně rozhořel, když si několik kapek deště vyžádalo opatrnost a chladnou kalkulaci. V této části závodu zvolil Espargaró strategii, která se ukázala jako vítězná. Tvrdě tlačil na pilu, ale bez zbytečného riskování. Využil lepší trakce svého RS-GP k rozhodujícímu předjetí v posledním kole.
K Aleixovu vítězství přispěl i vynikající celkový výkon italské značky. Miguel Oliveira na stroji RS-GP týmu RNF se vrátil na čtvrté místo před Mavericka Viñalese, který po většinu závodu bojoval o umístění na stupních vítězů. Desítku nejlepších uzavřel Raúl Fernandez.

Aleix Espargaro

"Dnes jsem si hned uvědomil, že budu schopen zajet dobrý výsledek. Aprilia tu měla trakci a věděl jsem, že v některých zatáčkách mám před Bagnaiou rezervu. Raději jsem si počkal až do posledního kola, zvláště když jsem viděl pár kapek deště. Bylo tu několik opravdu kluzkých míst a bylo by snadné udělat chybu. Kromě toho jsem si všiml, že Pecco hospodaří s pneumatikami, a nechtěl jsem riskovat, že mě ve finále porazí. Jsem nesmírně šťastný za sebe i za Aprilii. V první části sezony jsme z různých důvodů nezískali body, které jsme očekávali a které jsme si zasloužili, ale stále jsme věřili a pracovali. Tohle je správná cesta."

Maverick Viñales

"Především bych chtěl Aprilii pogratulovat k fantastickému vítězství. Byl to skvělý víkend, nejprve s mým pódiem ve sprintovém závodě a pak s Aleixovým vítězstvím. Všichni jsme odvedli vynikající práci! Můj závod začal dobře, ale bohužel jsem pak ztratil několik cenných sekund při snaze předjet Millera. Omlouvám se mu za tento manévr, ale byl jsem vtažen do slipstreamu Alexe Marqueze a v tu chvíli jsem neměl jinou možnost než povolit brzdy a vjet dovnitř. Tlačil jsem extrémně tvrdě, abych zmenšil odstup za vedoucími jezdci, a to mě ve finále limitovalo. Každopádně jsem s víkendem spokojený. Cítím se dobře na motorce i s týmem. Náš start se zlepšil a neustále jsme byli v boji o přední místa. Budeme dál tvrdě pracovat, dobře si uvědomujeme náš velký potenciál."