Aprilia v Rakousku eliminovala škody

23.08.2023

Na okruhu, který je pro italský projekt těžko stravitelný, si Alex a Maverick připsali důležité body.
Foto: Aprilia


Pro značku Aprilia to byl slibně náročný víkend s přispěním historicky nepříznivé trati a nedělní závod tento trend alespoň částečně potvrdil. Díky tvrdé práci v garáži a při vývoji nového RS-GP se objevily známky zlepšení, jako Maverickovo druhé místo v kvalifikaci, jeho zběsilé tempo ve sprintovém závodě a prozíravý závod obou jezdců v nedělním závodě.
Maverick stavěl svůj závod kolo za kolem, udržoval dobré tempo a dojel na šestém místě, jen těsně za top pět. V neděli se mu opět stal osudným nepříliš dokonalý start, který ho uvrhl do chaosu v první zatáčce, kde ztratil několik pozic (tentokrát i nezaviněně). Přesto pod šachovnicovou vlajkou skončil Španěl šestý.
Aleix je spokojený, v celkovém hodnocení víkendu si pochvaluje zlepšení nastavení své Aprilie i výkon svého týmového kolegy. V závodě se musel vypořádat s opotřebením zadní pneumatiky, které bylo v Rakousku obzvlášť namáhané, a nedokázal zajet lépe než devátý.
V závodě se představil také testovací jezdec Aprilie, Lorenzo Savadori, který cílem projel devatenáctý.

Aleix Espargaro

"Byl to fyzicky nesmírně náročný závod. Bylo velké horko a na začátku jsem tlačil, co to šlo, abych se pokusil udržet ve vedoucí skupině. Pak můj výkon klesl, protože jsem začal pociťovat opotřebení zadní pneumatiky a také jsem musel hlídat spotřebu paliva. Každopádně jsem poměrně spokojený. V průběhu víkendu se náš výkon zlepšoval a na konci dne jsem nebyl příliš daleko za Maverickem, který zde jel na mimořádně vysoké úrovni. Věděli jsme, že tato trať našemu motocyklu a zejména mému jezdeckému stylu nevyhovuje, ale nakonec jsme si domů odvezli několik dobrých bodů. Jako vždy budeme pracovat na dalším zlepšování."

Maverick Viñales

"Dnešní start byl lepší než ve sprintovém závodě, ale nestačilo to na udržení pozice na startovním roštu a následně jsem v mele v první zatáčce ztratil další pozici. Po celý závod jsem z motocyklu ždímal maximum, doháněl ztrátu a několikrát předjížděl, ale pak už jsem nedokázal zmenšit odstup za jezdci bojujícími o stupně vítězů, který v té chvíli činil více než 2 sekundy. V tuto chvíli je naší prioritou zlepšit start. Máme potenciál bojovat na špici a blíží se některé okruhy, které jsou pro nás příznivější, takže musíme být připraveni využít každou příležitost."

Lorenzo Savadori

"Odstartoval jsem spíše opatrně, abych šetřil pneumatiky a mohl ve druhé polovině závodu dohnat ztrátu. Bohužel, zatímco jsem držel krok se skupinou bojující o body, musel jsem také hlídat spotřebu paliva, což můj výkon trochu omezilo. Každopádně jsme mohli pokračovat v našem plánovaném testovacím programu, a to je nejdůležitější."