Andrea Dovizioso se stal legendou MotoGP

09.06.2023

Ital Andrea Dovizioso byl v Mugellu uveden do Síně slávy MotoGP.
Foto: motogp.com

Andrea Dovizioso je nyní oficiálně Legendou MotoGP™ Mistr světa v kubatuře do 125 ccm z roku 2004 a trojnásobný vicemistr MotoGP™ byl ve čtvrtek uveden do Síně slávy na závodě Gran Premio d'Italia Oakley, kde generální ředitel společnosti Dorna Carmelo Ezpeleta předal Italovi medaili Legenda MotoGP™. Autodromo Internazionale del Mugello poskytl dokonalou kulisu jako místo, kde Dovizioso kraloval v MotoGP™, a slavnostnímu ceremoniálu byl přítomen plný sál.

Dovizioso vyhrál v roce 2004 mistrovství světa v kubatuře 125 ccm, postoupil do vyšší třídy 250 ccm a v roce 2008 debutoval v MotoGP™, kde jako nováček získal své první pódium v královské třídě. V následující sezóně Dovizioso získal své první vítězství v Premier třídě a až do svého odchodu od Hondy na konci roku 2011 byl stálou hrozbou umístění na stupních vítězů. V další sezóně debutoval v týmu Yamaha Tech3, kde opět získal řadu stupňů vítězů, a po přestupu do továrního týmu Ducati v roce 2013 začala jejich dlouhá cesta na vrchol.

V roce 2014 Dovizioso získal dvě pódia, v roce 2015 pět a v roce 2016 dalších pět - včetně historického vítězství v Grand Prix Malajsie, prvního od roku 2009. To odstartovalo renesanci neuvěřitelné formy na předních příčkách, protože Dovizioso byl v letech 2017, 2018 a 2019 vicemistrem šampionátu a během pouhých tří sezón získal 12 vítězství. Posledního vítězství dosáhl ve své poslední sezóně s Ducati při Grand Prix Rakouska 2020.

Po krátké přestávce v závodění se Dovizioso vrátil na trať v druhé polovině roku 2021 jako jezdec nezávislého týmu Yamaha a po Misanu v roce 2022 ukončil kariéru. Jeho poslední "hurá" viděl paddock, aby zatleskal úspěchům i klíčové postavy tříd moderní éry - a protagonisty některých nejlepších sportovních soubojů

Nyní se Dovizioso připojil k seznamu legend MotoGP™, mezi něž patří Valentino Rossi, Giacomo Agostini, Hugh Anderson, Kork Ballington, Max Biaggi, Alex Crivillé, Mick Doohan, Stefan Dörflinger, Geoff Duke, Wayne Gardner, Mike Hailwood, Nicky Hayden, Jorge Lorenzo, Daijiro Kato, Eddie Lawson, Marco Lucchinelli, Randy Mamola, Anton Mang, Jorge 'Aspar' Martinez, Angel Nieto, Dani Pedrosa, Wayne Rainey, Phil Read, Jim Redman, Kenny Roberts, Kenny Roberts Jr, Jarno Saarinen, Kevin Schwantz, Barry Sheene, Marco Simoncelli, Freddie Spencer, Casey Stoner, John Surtees, Luigi Taveri, Carlo Ubbiali a Franco Uncini.

STATISTIKY:

- 24 vítězství v Grand Prix: 15 x MotoGP™, 4 x 250 ccm, 5 x 125 ccm
- 103 pódií v GP: Dovizioso je jedním z 10 jezdců, kteří dosáhli milníku 100 pódií. V MotoGP™ jich má 62, ve třídě 250 ccm 26 a ve třídě 125 ccm 15.
- 20 pole position a 22 nejrychlejších kol
- Mistr světa v kubatuře 125 ccm z roku 2004 - 15 vítězství v MotoGP™: Dovizioso je třetím nejúspěšnějším italským jezdcem v premiérové třídě, co se týče počtu vítězství.
- 248 startů v premiérové třídě: Dovizioso je druhý v pořadí jezdců s největším počtem startů v premiérové třídě za Valentinem Rossim.

Carmelo Ezpeleta, generální ředitel společnosti Dorna Sports
"Bylo mi velkým potěšením s tebou celé ty roky spolupracovat. Mám zvláštní vzpomínku, a možná si na to vzpomínáš, když jsi závodil ve 125-kách, byl jsem na Sachsenringu a ty jsi byl na trati a zastavil jsi před koncem rovinky. Tehdy jsme spolu ještě osobně nemluvili, ale gratuloval jsem ti k výsledkům v té sezoně a hned jsem viděl tvé oči... bylo pro mě důležité si uvědomit, že někdo jako ty přemýšlí o tom, že bude silnější, že půjde příští sezonu do 250 a pak do MotoGP... neuvěřitelné závody a neuvěřitelný příběh.
Moc ti za to děkuji. Jsi skvělý jezdec, ale ještě lepší člověk, náš vztah byl vždy fantastický. Řekl jsi nám spoustu věcí a tvá přítomnost v bezpečnostní komisi byla pro nás něčím důležitým, za což ti chci také poděkovat... tvá přítomnost byla vždy velkou pomocí. Dokázal jsi nám předat mnoho nápadů a jediné, co mohu říci, je, že je pro mě velkou ctí uvést tě do Síně slávy. Děkuji ti, Andreo."

Andrea Dovizioso
"Moc děkuji, je mi velkým potěšením poslouchat, co Carmelo řekl, jsem na to velmi hrdý. Jsou tu výsledky, každý chce vyhrát, ale nakonec, když se sem vrátíte a slyšíte něco takového, můžete být hrdí. Takže jsem opravdu šťastný za vztah, který jsme měli během tohoto dlouhého období, a jsem moc rád, že jsem se dnes vrátil do Mugella, speciálního místa pro italské jezdce, a že jsem se stal legendou MotoGP™. Je to něco, co jsem nečekal, a jsem tak šťastný, že mohu být po boku těchto jmen, je to něco šíleného. A jsem tak šťastný, že tu všechny vidím"