Aleix Espargaro zachránil víkend 6. místem

14.06.2023

Piloti Aprilie v GP Itálie bodovali, Aleix Espargaro dokonce solidním šestým místem.
Foto: Aprilia

Aleix Espargaró byl v GP Itálie věrný své pověsti bojovníka. Navzdory zraněné noze, která ho trápila po celý víkend, a s dobrou podporou svého RS-GP dojel šestý na konci dobrého závodu a ostrého souboje, plného předjíždění, v němž v posledních kolech převládli Miller a Bezzecchi. Aleix prokázal skvělý charakter a vynikající rychlost, vzhledem k tomu, že byl čtvrtý nejrychlejší z jezdců, kteří závod dokončili. Jedná se o deset bodů, které Aleixe posouvají do první desítky celkového pořadí, ačkoli jeho hlavní prioritou je v tuto chvíli úplné fyzické zotavení pravé nohy s ohledem na nadcházející dva po sobě jdoucí závody v Německu a Holandsku.

Maverick naopak nedokázal vyřešit problémy, které mařily jeho výkon po celý víkend. Startoval z dvanáctého místa na startovním roštu a dojel dvanáctý, tedy aniž by se mu podařilo zlepšit svůj celkový výkon. Nízká důvěra v pneumatiky, zejména přední, a nedostatečná přilnavost brzdily Mavericka i v závodě natolik, že se mu podařilo posunout na konečné umístění až v závěrečných kolech.

V Mugellu se na trať vydal také Lorenzo Savadori s třetím RS-GP, jež připravoval testovací tým Aprilia Racing. Lorenzo předvedl dobré tempo a jen výrazná ztráta citu s přední částí, která začala přibližně v polovině závodu, mu zabránila v dojetí na bodované pozici.

Aleix Espargaró
"Během tohoto víkendu jsme bohužel nepodali výkon, který jsme očekávali. Mé zranění není omluvou. Včera ani dnes v závodě mě nijak neomezovalo, jednoduše nám chybělo trochu rychlosti. Musíme na sobě dál pracovat. Rozdíly nejsou tak velké, aby se daly zmenšit, ale stačí jediný detail, aby se situace změnila."

Maverick Viñales
"Byl to těžký víkend a těžký den. Nikdy se mi nepodařilo najít přijatelnou úroveň přilnavosti, zejména vpředu, a to natolik, že bylo dokonce těžké udržet se na motorce. V závodě jsem začal ztrácet přilnavost už ve druhém kole a předjíždět se mi podařilo až ve finále. Budeme samozřejmě muset analyzovat data, abychom zjistili, proč k tomu došlo. A musíme dál pracovat na zlepšení."

Lorenzo Savadori
"Jsem spokojený s prací, kterou jsme tento víkend odvedli, a s tempem, které jsme předvedli, i když výsledky tuto myšlenku úplně nevykreslují. Dnes jsem bojoval o body. Cítil jsem se dobře a rychle až zhruba do poloviny závodu, kdy jsem úplně ztratil cit s předkem. Budeme zkoumat, co to způsobilo, ale bohužel, když se to stane, jediné, co můžete udělat, je dokončit závod."